R5 3550H Oyunda CPU kullanımı %100

Mmelih

Hectopat
Herkese merhaba. Öncelikle sistemim Ryzen5 3550H /GTX 1650. bilgisayarım daha 9 aylık. Hiç termal macun yenilemedim henüz. Karantina falan, aktif olarak çok oyun oynadım. Son zamanlarda CPU çok ısınmaya başladı. Zaman zaman 90 dereceyi gördüğü oldu. MSI Afterburner açıp kontrol ettim. CPU kullanımı %100 oluyor. Bu işlemci ekran kartıyla darboğaz yapmıyor. Foruma çok baktım ama sonuca ulaşamadım. 2 oyunda kontrol ettim. R6 ve LoL. İkisinde de zaman zaman %100 CPU oluyor. İşin tuhafı FPS falan da düşmüyor, stabil devam ediyor. Yardımcı olabilecek varsa çok memnum olurum.

Hocam ona bakarsak bir modelde ASUS TUF modelinde AMD Ryzen 7 3750H' a RTX 2060 koymuşlardı. Darboğazın kralı yaşanır o PC' de. UV deneyin.
1598888098303.png

Darboğazın D bile olamaz. Laptoptan bahsediyoruz. Bu işlemci ekran kartına gayet yeterli. Sadece undervolt ya da sistemin termal macun değişimi yapman gerekli ayrıca üsttü attığım videoyu da denemende fayda var.

Darboğazın D bile olamaz. Laptoptan bahsediyoruz. Bu işlemci ekran kartına gayet yeterli. Sadece undervolt ya da sistemin termal macun değişimi yapman gerekli ayrıca üsttü attığım videoyu da denemende fayda var.
Videoyu izledim. GTX1650 kullanılıyor dediğim oyunlarda. Sanırım uv yapılmıyor bu işlemciye. Mesela şu an ss deki gibi. %100 CPU olduğu zaman görev yöneticisini açıyorum ne kullanıyor böyle diye. Bakıyorum %30 felan yazıyor. %100 le alakası yok yani.
1598888924057.png

Sanırım ısındığı için dediğiniz gibi %100 kullanıma ulaşıyor.

Dediğim gibi.

• Servis verin termal macun değişimi yapsın ya da kendiniz değiştirin. Kendinizin değiştirmenizi tavsiye etmem sisteme zarar gelirse adamlar garantiyi bozdun diye sistemin yenisini vermez.
  • Ekran kartı sürücünü güncelle.
  • Bu video da ki gibi harici ekran kartından oyunu açmayı deneyin.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

İlk olarak 2 ve 3 deneyin. 1 sona bırakın. Bol şans dilerim umarım sorununuz çözülür.

@Recep Baltaş hocam konuya bir de siz bakar mısınız? Çözüm bulamadım. Oyun oynarken Cpu kullanımı %100 oluyor. Hiçbir şekilde performans kaybı yaşamıyorum. Drop yok, FPS düşüşü yok. %100 olduğunu gördüğüm sırada alt+tab yapıp görev yöneticisini açıyorum. Ve bir anda cpu kullanımı %40'lara düşüyor. İşlemcim 3.6ghz ye kadar çıkıyor bu sırada. Tek sıkıntısı ısınma yapıyor. Sizce sebebi ne olabilir? Neleri denemem lazım?

Yeni konular

Geri
Yukarı