R5 3550H ve RX 560X sistemde ani FPS ve GPU kullanımı düşüşü

İşletim sistemi
Windows 10

rintaro

Hectopat
Çoğu oyunda bunu yaşıyorum. Dün en son NFS Payback oynarken artık gına geldi. Oyun hiçbir sıkıntı olmadan 60 FPS gidiyor ve ekran kartı kullanımı hep %100 oluyor. Fakat bir anda ani bir FPS düşüşü yaşıyorum ve ekran kartı kullanımı %30-40'lara düşüp tekrar eski haline dönüyor. Sebebi ne olabilir? Laptop kullanıyorum ve ısınmasından olduğunu düşünüyorum.

sistemim:
AMD Ryzen 5 3550H.
Radeon RX560X.
16 GB 2666 MHz RAM.
Sıcaklık 90 derecenin üstüne çıkmıyor. Genelde 85 derece civarında dolaşıyor.

Son düzenleme:
Çoğu oyunda bunu yaşıyorum. Dün en son NFS Payback oynarken artık gına geldi. Oyun hiçbir sıkıntı olmadan 60 FPS gidiyor ve ekran kartı kullanımı hep %100 oluyor. Fakat bir anda ani bir FPS düşüşü yaşıyorum ve ekran kartı kullanımı %30-40'lara düşüp tekrar eski haline dönüyor. Sebebi ne olabilir? Laptop kullanıyorum ve ısınmasından olduğunu düşünüyorum.

sistemim:
AMD Ryzen 5 3550H.
Radeon RX560X.
16 GB 2666 MHz RAM.
Sıcaklık 90 derecenin üstüne çıkmıyor. Genelde 85 derece civarında dolaşıyor.
Hocam hala bu sorunu yaşıyor musunuz ?

Bilgisayarı tam performans modunda kullanınca yaşıyorum. Fakat güç seçenekleri modunda işlemcinin gücünü %90'a kısıtlayınca bu sorunların çoğu tamamen geçti. Bir kaç FPS'den feragat ettim artık sistem daha kararlı ve stabil çalışıyor.
Hocam bende tam performans modunda FPS dropu yiyorum fakat işlemi güç yönetiminden en yükseği oyundan oyuna göre değiştiriyorum yüksek bir oyun oynuyorsam orayı 99 yapıyorum (99 yapsam bile FPS drobu girmiyor) fakat diyelim Mount and blade warband oynuyorum orayı 70-73 yapıyorum (70 in altına inilmemesi gerek :)
Bilgisayarı tam performans modunda kullanınca yaşıyorum. Fakat güç seçenekleri modunda işlemcinin gücünü %90'a kısıtlayınca bu sorunların çoğu tamamen geçti. Bir kaç FPS'den feragat ettim artık sistem daha kararlı ve stabil çalışıyor.
Ayni bilgisayarı bende kullanıyorum 1 yıl oldu alalı 3-4 aydır bu sorun var benim ramim 8 sadece
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Ben bu videoyu izleyerek yaptım.
En düşük işlemci durumu pil ve prize takılı 0 olacak.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı