R5 3600 4.1GHz sorunu ve sıcaklık

Samet724

Decapat
Yaklaşık 1 ay önce Vatan Bilgisayar'dan alıp montajını kendim yaptığım bilgisayarımda bazı sorunlar oluşmakta.
Bilgisayarımın özellikleri: Xigmatek cyclops R5 3600 GTX 1660 Gaming X G.Skill Ripjaws 8 GB RAM (2 tane)

İşlemcime herhangi bir hız aşırtma uygulamamama rağmen işlemcim 4.14GHz hızında çalışmakta ve Prime95 testini başlatmamdan sadece 2 dakika sonrasında 105 dereceleri gördüm ancak soğutucu bloğu ellediğimde hafif bir sıcaklık vardı. Tahminimce 40 50 derece arası.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bilgisayar kendini kapatmadıysa eğer, değerin yanlış ölçülmüş olma ihtimali var.
Değerleri nereden kontrol ettiniz?

Prime95 testi 15 dakikadır açık, AIDA64 Extreme ve HWMonitor uygulamalarından aldığım değerler tekrardan 105 derece, bilgisayarda herhangi bir kapanma sorunu yok. Elimi sabaha kadar işlemci soğutma bloğunda tutabilirim. Eğer Discord verirsen sorunu daha net anlatabileceğimi düşünüyorum. CPU-Z adlı programdan işlemcinin 4.14 ghz ile çalıştığını doğruladım.
Yardımcı olabilecek bir arkadaş var mıdır acaba?

Son düzenleme:
işlemci ısı değerlerini anakartlar okumakta ve raporlamaktadır.. Anakartınızın markası ve modeli nedir? Şayet anakartınızın driverlerini doğru kurmadı iseniz aldanabilirsiniz.

Herhangi bir kapanma yaşamıyorsanız yanlış raporlanmış olma ihtimalini göz önünde bulundurmak lazım.
Soğutucunun doğru montajlanıp montajlanmadığını da kontrol edebilir misiniz?

Soğutucuyu tam oturttuğuna emin misin? Yani vidaları olsun işlemcinin üzerine “tam” oturttuğuna emin misin? Tam olarak temas etmiyorsa soğutmayı tam olarak sağlayamayabilir. Bir de ek olarak oyundayken MSI Afterburner ve Ryzen Master ile canlı sıcaklıklarını görüntüleyip kontrol edersen net emin olabilirsin. Belki Prime yanlış değer veriyordur.

Geri
Yukarı