R5 3600 4.4 GHz hızlarına nasıl çıkarılabilir?

394919

Hectopat
Makaleler
1
Arkadaşlar Ryzen Master üzerinden mi yapmam daha doğru olur anakarttan mı? Bir de bilen arkadaş varsa yardımcı olursa sevinirim. Soğtuam anlamında sorunum yok SE 214 XT var. Kasa da havadar.
Özellikler.
-Ryzen 5 3600.
-B450M-H
-2x8 3600 MHz Corsair RAM.
-Corsair 550W PSU.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ryzen Master üzerinden 4400MHz'de kaç Volt'ta çalışabileceğini test edin. Gerilimi (Volt) dayanabileceği kadar aşağı çekin. Stres testlerinde kaç Volt'ta 4400 MHz çalışabiliyor bakabilirsiniz. Prime 95, Cinebench R23 gibi. Uygun voltaj ve frekans değerlerini bulduktan sonra BIOS'tan ayarların overclock ayarlarını. Anakartınızı markasını yazarak YouTube'dan nasıl yapıldığına bakabilirsiniz.

Ryzen Master üzerinden 4400MHz'de kaç Volt'ta çalışabileceğini test edin. Gerilimi (Volt) dayanabileceği kadar aşağı çekin. Stres testlerinde kaç Volt'ta 4400 MHz çalışabiliyor bakabilirsiniz. Prime 95, Cinebench R23 gibi. Uygun voltaj ve frekans değerlerini bulduktan sonra BIOS'tan ayarların overclock ayarlarını. Anakartınızı markasını yazarak YouTube'dan nasıl yapıldığına bakabilirsiniz.

Hocam bir önce ki mesajımı okur musunuz şu an o sorunu yaşıyorum. Dynamic Vcore +204 yaptım. Fakat işlemciyi 4.4 GHz yapınca Cinebench hata verdi açılmadı. 4.35 yapınca sonra 3 dk kala hata verdi. Şu an 4.32 yaptım bir sorun yaşamadım Cinebench ile. Neden 4.4GHz de sorun yaşamış olabilirim? 4.32 ile şu an 10087 puan aldım.

Şuan elimde 5800x3D olduğu için o ayarları değiştiremiyorum maalesef. İşlemcimin çarpan kilidi kapalı. O yüzden fotoğraflı gösteremem fakat rehber iletiyorum altta orayı referans alıp bir önce ki mesajda ilettiğim değerleri girdiğinizde %90 ihtimalle stabil bir cpu elde edeceksiniz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hatırladığım kadarıyla çoklu çekirdekte 4200 puanlardan 4800puanlara kadar çıkmayı başardım.

Cpu-Z testi için geçerli bahsettiğim puanlar.

55w olan güç tüketimi 95 lere vuruyordu. Tam yükte 61 derece olan cpu 85-88 lere çıkıyordu.
FPS olarak Rainbow Six Siege benchmarkında 300 kare/sn ---> 340 kare/sn değerlere kadar çıkabilmiştim. (6900XT & 1440p). Hala darboğaz vardı tabi :D
Anladım hocam bende 2 sene ye yakın oldu sistemin alt takımını toplayalı o zamanlarda Mortar Max almıştım ileriye dönük bir işlemci takabileyim diye fakat işlemciler çok arttı ekran kartımı 1050 den 3070 yaptım fakat işlemciyi güncelleyemedim halen. Çok bir eksiğini görmüyorum ama yapmakta istedim açıkcası.

Ryzen master ile Curve Optimizer kullanın, daha kararlı ve yüksek performans elde edersiniz, sıcaklıklar da çok stabil kalır. Programı açınca gelişmiş moda geçin, Curve Optimizer sekmesine gelin, içerden Auto Overclocking seçin. Boost Overdrive CPU 200 olarak ayarlayın ve Per Core olarak optimizasyonu hiçbir ayar değiştirmeden başlatın. İşlem 1 saat kadar sürecektir. İşlem sonunda uygulamak için yeniden başlatacaksınız. HW info benzeri programlardan kontrol ettiğinizde işlemcinizin 4.4 GHz'a kadar boostladığını göreceksiniz. Stok soğutucu kullanıyorsanız sıcaklıklar test ediliken 90 dereceyi görebilir. Test bitene kadar sıcaklıkları kontrol ediniz.

ChatGPT, 3000 serisi için Curve Optimizer destekliyor bilgisi verdi, bu bilgi yanlış.

Son düzenleme:
Ryzen Master ile Curve Optimizer kullanın, daha kararlı ve yüksek performans elde edersiniz, sıcaklıklar da çok stabil kalır. Programı açınca gelişmiş moda geçin, Curve Optimizer sekmesine gelin, içeriden Auto overclocking seçin. Boost OverDrive CPU 200 olarak ayarlayın ve per Core olarak optimizasyonu hiçbir ayar değiştirmeden başlatın. İşlem 1 saat kadar sürecektir. İşlem sonunda uygulamak için yeniden başlatacaksınız. Hw info benzeri programlardan kontrol ettiğinizde işlemcinizin 4.4 GHz'a kadar boostladığını göreceksiniz. Stok soğutucu kullanıyorsanız sıcaklıklar test ediliken 90 dereceyi görebilir. Test bitene kadar sıcaklıkları kontrol ediniz.

ChatGPT 3000 serisi için Curve Optimizer destekliyor bilgisi verdi, bu yanlış bilgi. Desteklemiyormuş.

Yok hocam ID-Cooling SE 214 XT var. Evde değilim şu an geçer geçmez deneyeceğim. Sistem otomatik olarak bütün voltaj ve GHz değerlerini deneyip en uygununu otomatik mi seçecek? Çünkü ben otomatik OC seçtiğimde 4.3 GHz'de duruyor.

Curve Optimizer 5000 serisi ve üzeri işlemcilerde kullanılıyor. Öncesi için destek yok.

Fark etmez. Canınız sıkılırsa eğer oynarsınız biraz testlerde sorun çıkarana kadar. Şu hali ile kalabilir.

Tamam hocam zaten sanırım sıcaklık sorunu olan arkadaşlar voltajı en dibine kadar çekmeye çalışıyor.

Yok hocam ID-Cooling SE 214 XT var. Evde değilim şu an geçer geçmez deneyeceğim. Sistem otomatik olarak bütün voltaj ve GHz değerlerini deneyip en uygununu otomatik mi seçecek? Çünkü ben otomatik OC seçtiğimde 4.3 GHz'de duruyor.

Tamam hocam zaten sanırım sıcaklık sorunu olan arkadaşlar voltajı en dibine kadar çekmeye çalışıyor.
Denemekten zarar gelmez.

Hocam bir önce ki mesajımı okur musunuz şu an o sorunu yaşıyorum. Dynamic Vcore +204 yaptım. Fakat işlemciyi 4.4 GHz yapınca Cinebench hata verdi açılmadı. 4.35 yapınca sonra 3 dk kala hata verdi. Şu an 4.32 yaptım bir sorun yaşamadım Cinebench ile. Neden 4.4GHz de sorun yaşamış olabilirim? 4.32 ile şu an 10087 puan aldım.
Voltajı arttırın.

Yeni konular

Geri
Yukarı