R5 3600 alınır mı?

Eklemeyi unuttum. Anakartım B350 olduğu için böyle atraksiyonlara giriyorum. Yoksa en mantıklı ihtimal R5 5600X almak tabii ki.

2600X'den 3600'e geçmezdim açıkçası. 5600X almak veya 5500X/5600 gibi işlemcileri beklemek daha iyi.
Normalde "x" olan işlemciler 95W ile gelirken bu sefer "x" olmayan işlemciler gibi 65W olarak geldiler. Bu mimarinin etkisinden mi bilmiyorum ama bence bu sefer 5600 gibi bir işlemci çıkmayacak gibi geliyor. Eğer çıkarsa güzel bir anakart ile alınabilir. Umarım çıkar.

Eklemeyi unuttum. Anakartım B350 olduğu için böyle atraksiyonlara giriyorum. Yoksa en mantıklı ihtimal R5 5600X almak tabii ki.
Yani ters bir bütçeye sahipsiniz. B550 f/p ürünü olanlardan alıp R5 5600 beklemek mantıklı olabilir. Halihazır anakart değiştirecekken Intel'e geçmeyi düşündünüz mü? Intel soket durumları nedeniyle sürekli beni veya başkalarını kızdırıyor. 11. nesil belki beklenebilir fakat ben önermem. Z490 anakart şart haline getirdi çünkü.

Yani ters bir bütçeye sahipsiniz. B550 F/P ürünü olanlardan alıp R5 5600 beklemek mantıklı olabilir. Halihazır anakart değiştirecekken Intel'e geçmeyi düşündünüz mü? Intel soket durumları nedeniyle sürekli beni veya başkalarını kızdırıyor. 11. nesil belki beklenebilir fakat ben önermem. Z490 anakart şart haline getirdi çünkü.
Render işleri ile uğraştığımdan Intel benim için yıllar öncesinden bitti. Hele her sene pin yapısını değiştirmelerinden gına geldi. Anakartları da genel anlamda AMD'den pahalı. Açıkçası şu an ne yapacağımı bilemedim. R5 5600X 2800 TL, idare edebilecek bir anakart ise 1000 TL desek. 3800 TL'lik bir fatura çıkıyor ve şu an karşılayabileceğim bir rakam değil maalesef.

Sanki en mantıklı ihtimal zamanla karar vermek gibi :D.

Normalde "x" olan işlemciler 95W ile gelirken bu sefer "x" olmayan işlemciler gibi 65W olarak geldiler. Bu mimarinin etkisinden mi bilmiyorum ama bence bu sefer 5600 gibi bir işlemci çıkmayacak gibi geliyor. Eğer çıkarsa güzel bir anakart ile alınabilir. Umarım çıkar.

3600 ucuz veya tutarlı bir işlemci olsaydı olurdu ama bir sonraki yükseltmende yine darboğaz yapacak. Hem güncel fiyatı hem de yoksa soğutucu masrafı derken 2 kat masraf edeceksin. Değer mi bilmiyorum. 3060 Ti kartını şöyle 3-4 sene kullanırım diyorsan olabilir.

Render işleri ile uğraştığımdan Intel benim için yıllar öncesinden bitti. Hele her sene pin yapısını değiştirmelerinden gına geldi. Anakartları da genel anlamda AMD'den pahalı. Açıkçası şu an ne yapacağımı bilemedim. R5 5600X 2800 TL, idare edebilecek bir anakart ise 1000 TL desek. 3800 TL'lik bir fatura çıkıyor ve şu an karşılayabileceğim bir rakam değil maalesef.

Sanki en mantıklı ihtimal zamanla karar vermek gibi :D.
Beni de çıldırtmadı değil yani. Millete i3 10100F+H410M/B460M öneriyorduk. Intel yine yaptı yapacağını...

Elindeki anakart nedir?
Yazmayı unutmuşum. Buyurun hocam;

@kino Arctic Duo Freezer 34 kullandığımdan soğutucu pek sorun olmayacak ama R5 3600 kesinlikle hak ettiği para satılmıyor. Şöyle 1000-1200 TL civarlarında olsa affedilmez işlemci aslında.

@kino Arctic Duo Freezer 34 kullandığımdan soğutucu pek sorun olmayacak ama R5 3600 kesinlikle hak ettiği para satılmıyor. Şöyle 1000-1200 TL civarlarında olsa affedilmez işlemci aslında.
Aslında bu anakart 5600X'i kaldırır gibi duruyor.

Yazın 1300-1400 TL seviyesi bu işlemcinin hak ettiği değerdi. Şimdi hem 5000 serisi var, hem 3000 serisi eskiyor hem de fiyatlar uçuk. Benimle aynı anakartı kullanıyorsun. B350'lerde 5600X çalıştırılmıştı ama gücü anakartı öldürür mü bilmem. Olursa söyle de 5500X/5600 çıktığında alırken anakart masrafı etmem. 😄

Yeni konular

Geri
Yukarı