R5 3600 +ASUS TUF B450 PLUS GAMING vs R5 3600X + Gigabyte B450 Aorus M

Öyle gözüküyor, tercih sizin 🙂
çok teşekkür ederim ilkkez böyle bi sistem alıyorum şuanki pc en az 10 yıllık o yüzden ince eleyip sık dokumaya çalışıyorum çok teşekkür ederim çok soru sordum ama son bi sorum daha olucak sence asus tuf b450 plus gaming anakartmı iyi yoksa o gigabayt anakartmı :)

Bence 6K para verip 1660 super almayın. O paraya çok rahat 2060 içeren sistemler alınabilir. İkisi arasından 3600X olan derim ama bence ikisi de F/P oranı çok düşük kasalar.
İlk sistemde ekran kartını 2060 olarak bırakın. Kasayı çok beğendiyseniz bir şey diyemem ama kendi kasasının üstüne 400TL vermeye değmez bence. Kendi kasa ve PSU gayet kaliteli zaten. Anakart B450 Aorus m yapılabilir ona lafım yok ama Mortar Tıtanium ya da A Pro yaparsanız çok daha iyi olur.

Son düzenleme:
Gigabyte B450 Aorus M anakart maalesef tavsiye edilen bir anakart değil, VRM performansı kötü ve çok ısınan kartlardan birisi. Gigabyte ve Asus'un X570 modelleri iyidir ama B450 modelleri kötü. Üstelik neden Micro ATX? Sırf stoklarında kalmış diye mi :) B450 deyince MSI'ın anakartlarını tek geçerim. MSI B450 Tomahawk Max veya Gaming Plus Max olsa daha iyi olurmuş ama bu ikisi arasından ASUS B450 Plus Gaming derim kötünün iyisi. Ryzen 5 3600 ve 3600X arasında kayda değer bir fark yok, çok da takılma. X sadece 3600'ün hafif OC edilmiş hali.

Ben sistemimi her zaman kendim toplarım mutlaka ama tabi herkes anlayacak diye bir şey yok, benim tavsiyem parçaları uyumlu alıp tanıdığın bir bilgisayarcıda toplatman. Dolayısıyla istediğin parçayı, istediğin markayı alırsın. Maksimum 100 lira bir şey alırlar montaj için.

Son düzenleme:
Ben sistemimi her zaman kendim toplarım mutlaka ama tabi herkes anlayacak diye bir şey yok, benim tavsiyem parçaları uyumlu alıp tanıdığın bir bilgisayarcıda toplatman. Dolayısıyla istediğin parçayı, istediğin markayı alırsın. Maksimum 100 lira bir şey alırlar montaj için.
Ya da hazır KDV indirimi varken Vatandan alıp bedava toplatmak :)

Gigabyte B450 Aorus M anakart maalesef tavsiye edilen bir anakart değil, VRM performansı kötü ve çok ısınan kartlardan birisi. Gigabyte'ın X570 modelleri ne kadar iyiyse B450 modelleri o kadar kötü. Üstelik neden Micro ATX? Sırf stoklarında kalmış diye mi :) B450 deyince MSI'ın anakartlarını tek geçerim. MSI B450 Tomahawk Max veya Gaming Plus Max olsa daha iyi olurmuş ama bu ikisi arasından ASUS B450 Plus Gaming derim kötünün iyisi. Ryzen 5 3600 ve 3600X arasında kayda değer bir fark yok, çok da takılma. X sadece 3600'ün hafif OC edilmiş hali.

tek tek alınca fiyat çok artıyor yoksa bende tek tek alıp tam olarak istediklerimi almak istiyorum ama malesef tek tek seçince fiyat baya artıyor

Bence 6K para verip 1660 super almayın. O paraya çok rahat 2060 içeren sistemler alınabilir. İkisi arasından 3600X olan derim ama bence ikisi de F/P oranı çok düşük kasalar.
İlk sistemde ekran kartını 2060 olarak bırakın. Kasayı çok beğendiyseniz bir şey diyemem ama kendi kasasının üstüne 400TL vermeye değmez bence. Kendi kasa ve PSU gayet kaliteli zaten. Anakart B450 Aorus m yapılabilir ona lafım yok ama Mortar Tıtanium ya da A Pro yaparsanız çok daha iyi olur.
rtx özelliği pek umrumda değil doğrusu o yüzden 1660 super tercih ettim bide 2060 ın 3500 tlden 2300 tlye düşmesi biraz kıllandırdı beni içime sinmedi

Sadece RTX yüzünden değil FPS olarak da ciddi fark var. O model ile de bir sorun yaşayanı görmedim. 2060 modelleri indirimlerle 2400TL bandına kadar bulunabiliyor zaten. Hatta 2100TL fiyata bile görmüşlüğüm var. Yani ciddi bir düşüş yok ama bu kart kötü demek de değil. 4K fiyata bile 1660 super sistemler varken 6K verip aynı kart ile sistem toplamanı tavsiye etmem.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı