R5 3600 boşta 60 derecede çalışıyor

Asrın Kol

Decapat
Selamlar. 2 ay önce yeni bir sistem aldım. R5 3600 işlemci kullanıyorum stok fanı ile birlikte. İlk başlarda sıcaklıklara dikkat etmemiştim. Fakat bugün arkadaşımla konuştuktan sonra HW monitör uygulamasıyla sıcaklıklara baktım sistemde 50 derecenin altında parça yok. Masaüstünde boşta dururken bile işlemci sıcaklığı 55-65 derece arası seyrediyor. Full ayarlarda CS:GO oynarken sıcaklıklar 70-80 arası seyrederken 90 derecelik rekorumu full ayarlarda The Witcher 3 ile almıştım. :) Bu konu hakkında biraz araştırma yaptıktan sonra çeşitli virüslerin bulaşmış olma ihtimali olduğunu gördüm ve ESET Endpoint AV ile tarama yaptım. Bazı dosyaları açamamakla birlikte sistemde başka bir şey bulamadı. Sürücüleri de kontrol ettim, onlar da güncel. Kullandığım kasa "Corsair Delta RGB" ve masanın üzerinde arkadaki duvarla arasında bir yumruk mesafe olacak şekilde kullanıyorum. Sistem 2 ay önce geldi. Arada bir toz almak dışında henüz başka bir işlem yapmadım kasaya. HW monitör uygulamasından aldığım verileri SS olarak buraya atıyorum, umarım yardımcı olabilirsiniz. (Bu veriler alınırken sadece Opera GX tarayıcı kullanılıyordu.)

hw mon1.PNG

hw mon 2.PNG

Son düzenleyen: Moderatör:
  • Termal macun yenilemesi yapın.
  • Arkada egzoz fan olduğu için kasayla duvar arasın da biraz mesafe bırakın.
  • Kasa hava sirkülyasyonu iyi değil ise yei kasa satın alın.

• Termal macun yenilemesi yapın.
  • Arkada egzoz fan olduğu için kasayla duvar arasın da biraz mesafe bırakın.
  • Kasa hava sirkülyasyonu iyi değil ise yei kasa satın alın.

Bugün bilgisayarı açtığımda sıcaklıklar yine 50 60 derece arasında seyrediyirdu boşta. Kasa ile duvar arasında 10cm'lik bir boşluk vardı bu boşluğu 20cm'e çıkardım ve sıcaklık 45 55 arasına indi. Daha sonra kasanın camını da çıkardım fakat bu sefer değişen hiçbir şey olmadı. Bir oyuna girdim daha lobideyken sıcaklık 60 70 derecelere çıktı. Oyundan çıkıp masaüstüne geri döndüğümde ise sıcaklık 50 60 dercelere indi yani tekrar 40 45 dereceyi göremedim. Bu kasanın hava sirkülasyonunun kötü olmadığı anlamına geliyor sanırım. Fırsat bulduğumda termal macun yenilemesi de yapacağım. Önerileriniz için teşekkürler. :)

Yeni konular

Geri
Yukarı