R5 3600 boştayken 100 dereceyi görüyor

Samed Babadağ

Kilopat
Daha fazla  
Bir yıldır kullandığım Ryzen 5 3600 işlemci açılışta 85 derecelerle başlıyor ve 95-100 dereceleri boştayken kısa bir süre içinde aşıyor. Otomatik olarak voltaj ve GHz düşürüyor bu da performansı çok azaltıyor ve fanın ciddi şekilde gürültülü çalışmasına neden oluyor. Bilgisayarcı bir arkadaşa götürdüm sistemimde bir sorun olmadığını farklı bir işlemci ile ısınma sorununu yaşamadığını iletti ve işlemcinin öldüğünü söyledi. İşlemcinin fiziksel olarak ısınmasını engelleyecek ne varsa denedim (macun yenileme ve kasa içi temizlik) sonuç 1 hafta durum değişti sonra yine aynı yerdeyim. Ne yapmalıyım fikrinize ihtiyacım var işlemcinin böyle bir bozulma yaşaması normal midir? İşlemciyi geri düzeltebilir miyim bilgilendirir misiniz? Teşekkürler.
Not: Bazı araştırmalar yaptığımda CPB'yi kapatmayı önermişler çoğu forumda onu da denedim durum değişmedi.

Ryzen 5 3600.
ASUS TUF Gaming X570-Plus
AMD ASUS STRIX 6700XT.
16 GB 3000MHz DOCP Dual RAM.
120mm Xigmatek sıvı soğutma.
Kasa içi 5 adet fan (üçü ön panel biri sıvı soğutucunun yanı biri egzoz olmak üzere)
Windows 11.

Hocam sıvı sogutmayla bu degerler çok tuhaf sıvı sogutmanın sıvısı ne durumda.

Hocam sıvı sogutmayla bu degerler çok tuhaf sıvı sogutmanın sıvısı ne durumda.
Yani bir fikrim yok sıvı soğutmayı alalı çok oldu (2019-2020 filan) ama bilgisayarcı arkadaş sistemde sıkıntı olmadığını söylemişti. Başka işlemci denerken benim sıvı soğutmayı taktı mı takmadı mı bilmiyorum onu sorayım bir ama sorun olacağını sanmıyorum soğutmayla alakalı. İşlemci ile alakalı bir bilginiz var mı?

Aynı İşlemciyi kullanıyorum. Stok fan olmasına rağmen oyunlarda max 82 derece, stres testinde 86 dereceyi gördüm hocam.

Boştayken 50-65 arası gidip geliyor.

Eğer temizlik sonrası tekrar eski hale dönüyorsa macun ile ilgili sorun olabilir.

Yani bir fikrim yok sıvı soğutmayı alalı çok oldu (2019-2020 filan) ama bilgisayarcı arkadaş sistemde sıkıntı olmadığını söylemişti. Başka işlemci denerken benim sıvı soğutmayı taktı mı takmadı mı bilmiyorum onu sorayım bir ama sorun olacağını sanmıyorum soğutmayla alakalı. İşlemci ile alakalı bir bilginiz var mı?

Hocam işlemciler kolay kolay arızalanmaz iyi bir soğutma sisteminiz varsa aşırı ısınmaz bu değerler hiç normal değil sıvı soğutma ile o işlemci yükte 85 derece bile olmamalı kesinlikle sogutma sisteminde bir sıkıntı var.

Aynı İşlemciyi kullanıyorum. Stok fan olmasına rağmen oyunlarda max 82 derece, stres testinde 86 dereceyi gördüm hocam.

Boştayken 50-65 arası gidip geliyor.

Eğer temizlik sonrası tekrar eski hale dönüyorsa macun ile ilgili sorun olabilir.
Macunu bilgisayarcı arkadaş benim kullandığımdan farklı sürmüştü o konuda sorun yoktur.

Hocam işlemciler kolay kolay arızalanmaz iyi bir soğutma sisteminiz varsa aşırı ısınmaz bu değerler hiç normal değil sıvı soğutma ile o işlemci yükte 85 derece bile olmamalı kesinlikle sogutma sisteminde bir sıkıntı var.
Stok fan montajı denemeye değer mi sizce? Benim için zahmetli ve zor oluyor yoksa direkt işlemci değiştirmeyi düşünüyorum arkadaş bozuk dedi çünkü.

Macunu bilgisayarcı arkadaş benim kullandığımdan farklı sürmüştü o konuda sorun yoktur.

Stok fan montajı denemeye değer mi sizce? Benim için zahmetli ve zor oluyor yoksa direkt işlemci değiştirmeyi düşünüyorum arkadaş bozuk dedi çünkü.

Hocam bir de stok fan ile deneyin aynı değerlerimi alacaksınız.

Işlemci ölürse çalışmaz hocam, işlemcinin arızalı olduğunu sanmıyorum.

Voltaj değerlerine baktınız mı, Bios dan undervolt yapmayı deneyebilirsiniz.

Ben bir ara yapmışyım Boştayken 15 derece kadar da düştü ama tam verim alamadım işelci den ondan kapattım.

Bir de format atmayı denediniz mi?

Işlemci ölürse çalışmaz hocam, işlemcinin arızalı olduğunu sanmıyorum.

Voltaj değerlerine baktınız mı, Bios dan undervolt yapmayı deneyebilirsiniz.

Ben bir ara yapmışyım Boştayken 15 derece kadar da düştü ama tam verim alamadım işelci den ondan kapattım.

Bir de format atmayı denediniz mi?
Voltaj değerlerini düşürmeyi deneyecektim lakin BIOS'ta bile voltaj kendiliğinden 0.960 seviyeleri filan geliyor otomatik olarak ben düşürsem bir şey değişmeyecekti. Bir problem olduğu aşikar işlemci ile alakalı ama gariptir ki bilgisayar açılıyor kullanılıyor.

Format atmayı denemedim çünkü bilgisayar BIOS ekranında da aynı şekilde ısınıyor. Kendimde temiz kullanan biriyimdir virüs kapmış olamaz hem zaten ekstra Kaspersky full sürümü de var bilgisayarda o konuda endişem yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı