R5 3600 EVGA GTX 1660S sistem kasıyor

RecepSoganci

Hectopat
SSD veya HDD modeli
Samsung 970evo
Ekran kartı
EVGA GTX 1660S
Anakart
ASUS Prime B450M-K
İşlemci
Ryzen 5 3600
Arkadaşlar selam. 3 gün önce sistemimde kasmalar ortaya çıktı. O gün de tesadüf ya 3 farklı USB takmıştım. Virüsten şüphelendim ve format attırdım. 2 gündür oyun indiriyordum bugün yine oyun oynayayım dedim ve ilk 1 saat hiç sorun yoktu. 1 saatten sonra tekrar kasmalar donmalar başladı. Driver silip kurdum düzelmedi. Format attım düzelmedi. Super position testi yaptım 3500 skor alırken 383 skor vermeye başladı. Diğer donanımlarımda bir sorun olduğunu sanmıyorum. Hatta GPU-Z'den kontrol ettiğimde 400W güç çektiğini gördüm. Sorun ne olabilir ve nasıl çözebilirim? İlk defa böyle bir sorun başıma geldi. Bilgili birisi yardımcı olabilir mi? Ekran kartım EVGA GTX 1660 Super.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sorunun yazılımsal olmadığını garantilemişsin. Ekran kartının işlemcinin sıcaklıkları da normalse geriye tek bir seçenek kalıyor, sorunlu bileşeni tespit etmek. Ekran kartından başlayarak farklı sistemde denemen lazım parçaları. Böyle bir imkanın yoksa sistemi güvenilir bir bilgisayarcıya götür deneme yanılma yöntemiyle sorunlu parçayı tespit etsin. Geçmiş olsun.

Sorunun yazılımsal olmadığını garantilemişsin. Ekran kartının işlemcinin sıcaklıkları da normalse geriye tek bir seçenek kalıyor, sorunlu bileşeni tespit etmek. Ekran kartından başlayarak farklı sistemde denemen lazım parçaları. Böyle bir imkanın yoksa sistemi güvenilir bir bilgisayarcıya götür deneme yanılma yöntemiyle sorunlu parçayı tespit etsin. Geçmiş olsun.
Hocam değerler bu şekilde bir şeyler anlıyor musunuz?

Dosya Ekleri

• 20231106_202459.jpg
    20231106_202459.jpg
    130,6 KB · Görüntüleme: 17
Ekran kartının neredeyse 400W çektiği görünüyor, GPU frekansı 300 MHz görünüyor. Bunlar anormal değerler. Kartı mutlaka farklı bir sistemde denemen lazim. Kartı sistemden sok bilgisayarciya götür ve denemesini iste. Aynı sorun devam ederse sorunu bulmuş oluruz.

Ekran kartının neredeyse 400W çektiği görünüyor, GPU frekansı 300 MHz görünüyor. Bunlar anormal değerler. Kartı mutlaka farklı bir sistemde denemen lazim. Kartı sistemden sok bilgisayarciya götür ve denemesini iste. Aynı sorun devam ederse sorunu bulmuş oluruz.
Ekran kartını başka sistemde denedim sorun yok. Kendi sistemimde başka ekran kartını denedim yine sorun yok her şey normal görünüyor ama kendi ekran kartımı kendi sistemime takınca sorun yine devam ediyor. Çıldırmak üzereyim.

PCI slot değiştirip sistemi çalıştırınca düzeldiğini söylemişler yabancı forumlarda fakat senin anakartında 2. bir slot yok sanırsam. Ekran kartını çıkart, BIOS'u sıfırla, sonra tekrar ekran kartını farklı pin ile bağlayıp dene. Düzelir muhtemelen.

Ekran kartını başka sistemde denedim sorun yok. Kendi sistemimde başka ekran kartını denedim yine sorun yok her şey normal görünüyor ama kendi ekran kartımı kendi sistemime takınca sorun yine devam ediyor. Çıldırmak üzereyim.
bu sorun bilgisayarında ekran kartın için yüklü olan sürücüler yüzünden kaynaklı olabilir, başka bir ekran kartını taktığınızda başka bir sürücü kullanacağı için bu sorun meydana gelmiyor olabilir, size önerim "DDU" kullanarak güvenli modda tüm driverleri silip sonra tekrar yüklemeniz. eğer böyle de olmazsa bilgisayara format atın, biosu sıfırlayın, "DDU" ile ekran kartı driverlerini sıfırlayın, herşeyi sıfırlayınca elbet bu sorun duzelecektir.

bu sorun bilgisayarında ekran kartın için yüklü olan sürücüler yüzünden kaynaklı olabilir, başka bir ekran kartını taktığınızda başka bir sürücü kullanacağı için bu sorun meydana gelmiyor olabilir, size önerim "DDU" kullanarak güvenli modda tüm driverleri silip sonra tekrar yüklemeniz. eğer böyle de olmazsa bilgisayara format atın, biosu sıfırlayın, "DDU" ile ekran kartı driverlerini sıfırlayın, herşeyi sıfırlayınca elbet bu sorun duzelecektir.
Format attım.
Driver silip yükledim.
Bios güncelledim ama sorun hala aynı.

Geri
Yukarı