R5 3600 GTX 1660 Sistemde Oyun Sırasında Mavi Ekran Hatası

Oğuzhan Necip Şahin

Megapat
Süper Moderatör
Makaleler
31
Yer
Arlong Park
Daha fazla  
Meslek
Teknoloji Yazarı
Selamlar,

3 gün önce sisteme Windows 11 formatı attım ve sonrasında tüm sürücüleri güncelledim. Aygıt Yöneticisi'nde güncel olmayan herhangi bir sürücü bulunmuyor. Sistemde LoL, TFT ve Rainbow oynarken oyunların hata vermeden kapandığına denk geldim ve ekran kartı sürücüsünü yeniden yüklemeye karar verdim.

En son sistemin ekran kartı sürücüsü DDU ile kaldırıp NVIDIA GeForce Experience üzerinden en güncel sürücüyü kurdum. Sonrasında bilgisayar ertesi gün oyun oynarken bir kez mavi ekran hatası verdi. Sebebinin ne olduğuna bakabilecek ve çözüm yolu söyleyebilecek varsa çözüm yöntemlerinizi bekliyorum.

Kolaylıklar dilerim.

Sistem:
  • R5 3600
  • GTX 1660
  • 32 GB RAM
  • Kingston A2000 500 GB SSD
  • ASUS TUF B450 Plus Gaming
  • WDG 2 TB HDD
  • HyperX Alloy Core Klavye
  • Gigabyte Auros M2 Fare
  • Gamepower Kizaru Kulaklık

Son düzenleme:
Chipset ve ses sürücünün güncel sürümlerini yükle. Bu sisteme sürücüleri nasıl güncellediniz veya yüklediniz? Program aracılığı ile mi?
NVIDIA DDU ile kaldır ve 3 eski sürücü sürümüne dön. Ayrıca bu sistemde harici olarak neler takılı?

Mavi ekran hatasından sonra AMD sitesi üzerinden B450 Chipset sürücülerini yükledim. Ekran kartı sürücüsünü NVIDIA GeForce üzerinden güncelledim zaten konuda da belirtmiştim. Bir de sistem kurulur kurulmaz Windows Update yaptım o ara yüklendi diğer sürücüler de.

Sistemde takılı ekstra donanım yok. Kulaklık, klavye ve fare var ve onlar da zaten yukarıda yazıyor.

Tamamdır. Dediklerimi eksiksiz yapıp son durumu bildirin.
Ekran kartı sürücüsünü zaten yeni kurduğumdan ve Chipsetlerin de en güncel sürümlerini kurduğumdan dolayı şu anlık herhangi bir problem yok. 2-3 gün bu şekilde deneyimleyeceğim. Herhangi bir problem olursa konuya tekrar yazarım ve durumu bilgilendiririm.

Teşekkürler.

Tamamdır. Tekrar hata alırsan dediklerimi yapmadan yeni dosyaları gönderme :D
Bugün bahsettiğiniz sürücüyle deneme yaptım ve bilgilendirme yapacağım. Sistem herhangi bir mavi ekran hatası vermiyor ancak LoL oynarken bir anda donup oyun kapanıyor. 2-3 oyun olmuyor ama sonrasında yine aynı şey tekrarlanıyor. Donma aralığı belli değil yani. Ancak herhangi bir mavi ekran yok.

Tüm her şeyin birbiriyle bağlantılı olduğunu düşünüyorum o yüzden yine aynı konu altına yazıyorum. En güncel ekran kartı sürücüsünde, bir önceki sürümde ve 3 önceki sürümde de aynı durum var.

Sürücülerden değil de başka bir şeyden kaynaklandığını düşünüyorum. Problem ne olabilir?

10 dakika OCCT Shader Complexity 8 testinde maksimum 70 derece.
12-13 dakika 8X MSAA, 16/9 1920x1080 FurMark testinde maksimum 64 derece.
VRAM testi Memort %80 iken toplam 9 döngü ve hiçbirinde problem yok.

Son düzenleme:
Şu anda mavi ekranı çözmeye çalışıyoruz. Sorun çözüldüyse diğer soruların için yeni konu açman gerek.
Henüz yeni bir mavi ekran hatası yok. Çözülüp çözülmediğini anlamak için 2-3 gün kullanmak lazım sistemi anca öyle anlayabilirim.

Geri
Yukarı