R5 3600 için soğutucu almak şart mı?

Nieagerams

Kilopat
Daha fazla  
Sorum oyun amaçlı. Dengeli bir sistemde oyunlarda tam yükte çalışacağını düşünmüyorum işlemcinin. Bu yüzden ille de soğutucu almaya gerek var mı sizce? Bir de adını unuttuğum 2 tane ayarı kapatıyor bazıları ama bu ayar da işlemcinin performansını azaltmaz mı? Pek çok hazır sistemde işlemci soğutucusu koymuyorlar 3600'ün yanına bence şart olsaydı koyarlardı.

Ryzen 5 3600 kullanıcısıyım. Yüksek sıcaklık değerlerinde çalıştığını görünce içim rahat etmiyordu. Bahsettiğiniz ayarları yapıp üstüne stok fanı değiştirince normal sıcaklık değerlerine inebildim. Stok fan kullanıp sorun yaşamayan insanlar var ama benim tavsiye edebileceğim bir şey değil. İşlemcinin kronik olarak ısınma sorunu var. İşlemciden tam verim alabilmek için ise kesinlikle stok soğutucu değiştirilmeli.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bazıları fiyattan kısmak için stok soğutucu koyuyorlar. Ekstra soğutucu şart değil ama alınması öneriliyor. O kapatılan ayar Turbo boosttur. İşlemci kendi saat hızı arttırıyor. Bunun sonucunda biraz daha ısınıyor.

Ben işlemciyi undervolt yaparak kullanıyorum. Henüz 70 dereceyi geçmedim oyunlarda. 4.1 GHz'de kullanıyorum.

Oyun için yeterlidir ama işlemci güzel olunca yayın ve render gibi işleri yapması beklenir böyle durumlarda performansını verebilmesi için kesinlikle şarttır ama sadece oyun için pek gerek yok

Ryzen 5 3600 kullanıcısıyım. Yüksek sıcaklık değerlerinde çalıştığını görünce içim rahat etmiyordu. Bahsettiğiniz ayarları yapıp üstüne stok fanı değiştirince normal sıcaklık değerlerine inebildim. Stok fan kullanıp sorun yaşamayan insanlar var ama benim tavsiye edebileceğim bir şey değil. İşlemcinin kronik olarak ısınma sorunu var. İşlemciden tam verim alabilmek için ise kesinlikle stok soğutucu değiştirilmeli.
Stok fanla hangi sıcaklık değerlerinde çalışıyordu sizde? Hiçbir ayarı kapatmadan yani.
Kasanız nedir? Bence gerekli ucuz bir şey istiyorsanız Dark X94 bakabilirsiniz. T6 Ultra da var.
PC toplamadım. Öğrenmek için sormuştum sadece. Peki bu iki soğutucu yeterli olur mu?
Bazıları fiyattan kısmak için stok soğutucu koyuyorlar. Ekstra soğutucu şart değil ama alınması öneriliyor. O kapatılan ayar Turbo boosttur. İşlemci kendi saat hızı arttırıyor. Bunun sonucunda biraz daha ısınıyor.
Kaç dereye çıkar en fazla kapatmasak?
Kasaniz iyiyse bence stok fan yeterli sadece oyun oynuyorsaniz. Render yapacaksaniz mutlaka alin sogutucuyu. Tam performans veremiyor stok fan ile render yaparken.
Henüz sistem toplamadım. Toplarsam render yapmayı değil sadece oyun oynamak amaçlı düşünüyorum.
Ben işlemciyi undervolt yaparak kullanıyorum. Henüz 70 dereceyi geçmedim oyunlarda. 4.1 GHz'de kullanıyorum.
Undervolt performansı ne kadar düşürüyor?
Oyun için yeterlidir ama işlemci güzel olunca yayın ve render gibi işleri yapması beklenir böyle durumlarda performansını verebilmesi için kesinlikle şarttır ama sadece oyun için pek gerek yok.
Sadece oyun amaçlı düşünüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı