R5 3600 için UV ayarı önerisi

btuars

Decapat
Selamlar PF 240 sıvı soğutmalı sistemim boşta 70 derece oyunlarda 85 derecelere çıkıyodu. (Forza Horizon 5 te kapandı.) CPB'yi kapatınca boşta sıcaklık 50 derecelere kadar düştü. Performans kaybetmemek için voltaj ayarı yapmak istiyorum. Ama bu işlerden hiç anlamıyorum. Yardımcı olabilirseniz sevinirim. İşlemci: R5 3600 Ekran kartı: RTX 2070 super Anakart: ASUS TUF B550-M PLUS PSU: CoolerMaster 650W MWE 80+ White

Sıvı soğutmada nasıl o kadar yüksek sıcaklık çıkıyor anlayamadım. Bende de aynı işlemci var ve 100 TL'lik hava soğutma ile 4.5 GHz hızını aşırtıp oyunlarda 65 dereceyi geçirmiyordu. Boşta ise 40 derecelerde dolanıyordu. Sizde sıvı soğutma varken o dereceler çok garip geldi.

Sıvı soğutmada nasıl o kadar yüksek sıcaklık çıkıyor anlayamadım. Bende de aynı işlemci var ve 100 TL'lik hava soğutma ile 4.5 GHz hızını aşırtıp oyunlarda 65 dereceyi geçirmiyordu. Boşta ise 40 derecelerde dolanıyordu. Sizde sıvı soğutma varken o dereceler çok garip geldi.

Sanırım sıvı soğutmada sorun var ama sorunun ne olduğunu anlayamıyorum dışarıdan her şey normal gözüküyor. Bilgisayarcıya götürdüm o da normal dedi.

Siz sıvı soğutma kullanırken stok soğutucu ısıları alıyorsunuz...bence sıvı soğutmayı başka bir PC de test etme imkanınız var ise deneyin. Ya da biraz uğraştırır ama boş zamanınızda sıvı soğutmayı çıkartıp orijinal stok soğutucusu duruyorsa onu montaj yapın ve sıcaklıklılara bakın. Eğer daha düşük çıkarsa kesinlikle sıvı soğutma arızalıdır. Voltaj ile oynamaya gerek yok bence.

Siz sıvı soğutma kullanırken stok soğutucu ısıları alıyorsunuz...bence sıvı soğutmayı başka bir PC de test etme imkanınız var ise deneyin. Ya da biraz uğraştırır ama boş zamanınızda sıvı soğutmayı çıkartıp orijinal stok soğutucusu duruyorsa onu montaj yapın ve sıcaklıklılara bakın. Eğer daha düşük çıkarsa kesinlikle sıvı soğutma arızalıdır. Voltaj ile oynamaya gerek yok bence.
Masaüstü pclerde stok soğutucu bile boşta 70 derece yapmaz hocam. Stok fanlı R5 1500X kullanıyorum 50 derece yakılan kaloriferli odada boşta 30 dereceyi geçmez.

Geri
Yukarı