R5 3600 ısınıp kapanıyor

HeisenbergOBF

Kilopat
Daha fazla  
Öncelikle günaydınlar, iyi günler diliyorum. İşlemciyi yaklaşık 5-6 ay önce aldım. Kasa içi soğutma ve kasa içi sıcaklığı gayet normal seviyelerde 35-45 arası. Yaz aylarında stok fanla yük altında bile işlemci sıcaklığı 55-60'ı zor görüyordu. Dün durduk yere YouTube'dan video izlerken PC kapandı, açtım 5 dakika sonra yine kapandı. İşlemci sıcaklığına ve fan değerlerine baktım. Fan yeterli çalışıyor, herhangi bir şekilde tozlanma durumu pek yoktu. Lakin işlemci sıcaklığı anormal bir şekilde 75-85 arası gidiyordu. Bilgisayarı tekrar açtım, fan değerlerini sıfırlayıp boştaki uygulamaları programları vs kapattım. 50-55 dereceye kadar düştü. Uyudum uyandım bilgisayar yine kapanmış. Sizce stok fan artık yeterli gelmiyor olabilir mi? Yoksa termal macunu mu değiştirmem gerekiyor tekrardan? Herhangi bir montaj problemi yok çünkü aldığımdan beri herhangi bir sıcaklık sorunu yaşamadım, son 1-2 gündür böyle bir problemim var, önerisi yorumu olan arkadaşlara açığım. Teşekkürler...

Anakart modelim: ASUS B450M-A II

Son düzenleyen: Moderatör:
Termal macunun bu kadar erken bitmesi bir tuhaf geldi, hiç temizlik vs yaptın mı ?
Düzenli temizlik yaparım tozlarını alırım, işlemci sıcaklığını ve performansını arttırmak için Recep Baltaş'ın bir videosu vardı onu yapmıştım kasayı toplamadan önce. Gayet stabil ve düzgün çalışıyordu. Tek soru var. Kasanın yaklaşık 1.5m gerisinde doğalgaz peteği var. Cpu sıcaklığını bu seviyede etkiler mi bilemedim. Termal Macun'da 0 bir ürünle birlikte montajım 6 ay öncesinde oldu. Termal Macunun bittiğini düşünmüyorum. Yine de mecburen bakmak zorundayım sanırım.

Geri
Yukarı