R5 3600 ısınıyor

Senyval

Decapat
Daha fazla  
İşlemcim boşta 55-65 dereceleri görüyor. Yüzde 20 kullanım olan bir oyunda ise 75. AMD Ryzen Master ile stres testi yaptım, 85 derecelere kadar geldi. Kasam ise Corsair Carbide Spec Delta RGB. Kasanın ön camı açık ve oda sıcaklığında 25 derecelerde. İşlemci yeni geldiği için termal macunu sürülüdür diye düşünüyorum. İşlemcide sadece stok fan bulunuyor. Okuduğum konularda CPB ve PBO'yu kapatmak veya voltaj düşürüp 4.2 GHz'de sabitlemek gibi öneriler gördüm. Hangisini yapmalıyım? Başka çözüm öneriniz var mıdır?

Son düzenleyen: Moderatör:
Stok fan ile normal sıcak çalışması. Tavsiyem güzel bir işlemci soğutucu almanız.

Stok fan ile daha düşük değer alanlar da var.

Aldıkları değerler Max 5 derece farklı. Stok fan ile aldığınız değerler normal. Bende de aynıydı Wraith Prism' e geçtikten sonra yük altında 72-75 derecelerde. Eğer daha düşük sıcaklıklar istiyorsanız sağlam bir hava veyahut sıvı soğutma almanız gerekli.

Stok fan ile daha düşük değer alanlar da var.
Ne kadar düşük alabilirler ki stok fan ile? İşlemcinin performansından kısarak olabilir elbette.

Eğer düşünürseniz bu ikisinden birini tercih edebilirsiniz. Macun olarak da Arctic MX4 tavsiye ederim.

İşlemcim boşta 55-65 dereceleri görüyor. Yüzde 20 kullanım olan bir oyunda ise 75. AMD Ryzen Master ile stres testi yaptım, 85 derecelere kadar geldi. Kasam ise Corsair Carbide Spec Delta RGB. Kasanın ön camı açık ve oda sıcaklığında 25 derecelerde. İşlemci yeni geldiği için termal macunu sürülüdür diye düşünüyorum. İşlemcide sadece stok fan bulunuyor. Okuduğum konularda CPB ve PBO'yu kapatmak veya voltaj düşürüp 4.2 GHz'de sabitlemek gibi öneriler gördüm. Hangisini yapmalıyım? Başka çözüm öneriniz var mıdır?
CPB kapatmak çözüme kavuşturuyor diye biliyorum hocam.

Aldıkları değerler Max 5 derece farklı. Stok fan ile aldığınız değerler normal. Bende de aynıydı Wraith Prism' e geçtikten sonra yük altında 72-75 derecelerde. Eğer daha düşük sıcaklıklar istiyorsanız sağlam bir hava veyahut sıvı soğutma almanız gerekli.
Stock fan ile kullanıyorum. Boşta 35-45 derece arası. Oyunlarda 65-70. CPB kapalı sadece. Havalar çok sıcak olması nedeniyle böyle. Kışın 10 derece daha aşağıda.

Stock fan ile kullanıyorum. Boşta 35-45 derece arası. Oyunlarda 65-70. CPB kapalı sadece. Havalar çok sıcak olması nedeniyle böyle. Kışın 10-20 derece daha aşağıda.

Benim Wraith ile söylediğim değerler AIDA 64 testi sonucu sıcaklığı. Oyun sıcaklığım tabii ki daha düşük. Arkadaşta Cbp'de açık.

Geri
Yukarı