R5 3600 işlemci Stok soğutucu ile kullanılır mı?

HeisenberGenetic

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Moleküler biyolog -Genetik Uzmanı-Öğrenci
Merhabalar, sizce 3600 işlemciye OC yapılaz ise oyun oynarken uzun saatler boyunca herhangi bir sıkıntı çıkarabilir mi stok fan? İlla kule tipi vs soğutucu alınmalı mıdır? Dediğim gibi OC'suz kullanımda olacakları merak ediyorum.

Merhabalar, sizce 3600 işlemciye OC yapılaz ise oyun oynarken uzun saatler boyunca herhangi bir sıkıntı çıkarabilir mi stok fan? İlla kule tipi vs soğutucu alınmalı mıdır? Dediğim gibi OC'suz kullanımda olacakları merak ediyorum.

Sorun çıkartsaydı koymazlardı. Örnek Intel'in bazı modellerinde olduğu gibi. Ama tabii soğutmaya paranız varsa alınabilir, daha iyi verim elde edersiniz.

3600x ile 3600 arasında 5 dereceden fazla fark oldugunu sanmıyorum sonuçta 3700x ve ilerisinin soğutucularını kullanmıyorlar ,ben bir problem olacagını sanmıyorum pek hani ısınıp kapanma felan eskilerde kaldı diye düşünüyorum ama 3600x alacagıma 3600 +kule tipi sogutucu almak daha mantıklı olur diye düşünüyorum.
3600 ile 3600x arasında pek fark yok. 3600+ Kule Tipi Soğutucu daha mantıklı bence. Ama kasanın hava akışı iyiyse pek gerek yok kule tipi soğutmaya. 3700x olsaydı fark fazla olabilirdi ama fark o kadar yok.

Eğer kullanılmayacak olsa kutusuna koymazlardı AMD mühendisleri onu düşünüyordur herhalde.

Eğer çok "kapalı" bir kasanız yoksa, yeterli hava akışını sağlıyorsa bir şey olmaz. Yine de bütçe olduğu takdirde fazla soğutma göz çıkarmaz, daha kaliteli bir model soğutucu almanızı tavsiye ederim.

Thermaltake Versa J24 650W 80+ Tempered Glass RGB USB 3.0 ATX Mid Tower Kasa böyle bir kasa bence gayet iyi bir soğutmaya sahip ne düşünüyorsunuz arkadaşlar ?

Hocam ne kadar fark olabilir?

Wraith Spire ve Wratih Stealth arasında oldukça fark var. Benim 14nm 1500X, Spire soğutucu ile geldi sıcaklık değerleri 3 yıla rağmen mükemmel.

3600X de aynı soğutucuyu kullanıyor. Stealth gerçekten yetersiz boyu Spire'ın yarısı kadar neredeyse

amd_ryzen_wraith.jpg

Bence yukarıda da yazıldıgı gibi kasanın hava alması kasanın sahip oldugu fan sayısı bunlar işlemciye özel direk soğutucudan çok daha önemli hava sirkulasyonu ve cpu dereceli açısından.

Biraz daha kaliteli 3600e göre X modeli. Fan farkı var.

Fan farkı olsa da 3600X'in termal güç tasarımı 95W'la indekslenmiş durumda, yani bir nevi çekeceği güç ve ağır çalışma koşulları altında üretmiş olacağı ısı da bu oranla 3600'e oranla daha yüksek. Spire soğutucuyu da bu standarttaki bir işlemciyi sınırda da olsa zar zor zapt etsin diye koymuşlar, yoksa o da çok sağlıklı bir soğutma çözümü değil, hele ki ufak OC dokunuşlarına girilecekse tam bir facia olur.

Geri
Yukarı