R5 3600 işlemciye overclock

Oğuzhan T

Megapat
Makaleler
56
Yer
Kahramanmaraş
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
MacBook Pro M1 Pro 14' • i5 13400F 4060 Ti • Magic Mouse • Aerox 3
Meslek
Lead Frontend Developer
Beni mazur görün. Overclock işine hiç girmedim. Aslında bunun sebebi eskiden böyle bir bilgisayara sahip olmamamdı. Bu yüzden sizlere danışıp denemek istiyorum.

Youtube'tan izlediğim videolara göre 3.6GHz ile 4.0GHz çoğu AAA oyunlarda 10-15 FPS fark atıyor ve hikâyeli oyunlarda buna değer diye düşünüyorum.

Şu an CPB ve PBO kapalı olarak kullanıyorum. Yaptıktan sobra Cinebench farkına göz atacağım.

Sorum şu, ben bu işlemciyi nasıl 4.2GHz bandına çıkarabilirim? Voltaj ayarlama işleminde bilgisayarıma zarar gelir mi?

Bu işlemin bana sonucu yarardan çok zarar etkisiyle geri döner mi?

İşlemci: R5 3600
Anakart: Asus B450M Dragon Bulk

YouTube'daki videolar çoğu durumda gerçek hayatla uyuşmuyor. Üst düzey ekran kartın ve düşük çözünürlük monitörün yoksa bırak 10-15'i, 3-5 FPS bile fark göremezsin muhtemelen.
5700XT kullanıyorum. FULLHD monitöre sahibim.

Ekran kartı kullanımın oyun içinde %100 oluyorsa FPS artışı hissedemezsin. Değilse evet, 10-15 FPS fark olabilir.
Genellikle ultraya zorlamıyorum hocam grafik ayarlarını. Bu yüzden yüzde doksan dokuzları hiç görmedim grafik kartının kullanımında.

Uygun şartları oluşturduktan sonra belli araştırmalar yapıp bilinçli OC'ye her zaman gerek vardır bence. Ben sadece ekran kartı kullanımı %100 oluyorsa FPS artışı sizi tatmin etmez demek istedim, beklentinizi karşılamaz. Yine de OC isterseniz kendi çapımdaki bilgi birikimimle seve seve yardımcı olmaya çalışırım.

YouTube'da voltaj ayarlama hakkında güzel videolar var. Deneme yanılma ile deneyebilirsin. Benim de şu an sipariş aşamasında işlemci. Olabildiğince düşük sıcaklık ile yüksek GHz ayarlayabiliyorsun. İstersen bir göz at.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
ben bu videoya bakmıştım. bu islemleri kendime göre deneyeceğim

Geri
Yukarı