R5 3600 ısndığı için CPB kapattıktan sonra bilgisayar açılmamaya başladı

Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Yeni bir bilgisayar aldım fakat R5 3600 işlemcim çok fazla ısınıyordu. Ben de Core Performance Boost'u kapattım. Isı düşüşü bayağı bir oldu. Aradan 3 gün geçtikten sonra bilgisayar daha açılmadı. Sorun neden olabilir? (Stok fan kullanıyorum)

Yeni bir bilgisayar aldım fakat R5 3600 işlemcim çok fazla ısınıyordu. Ben de Core Performance Boost'u kapattım. Isı düşüşü bayağı bir oldu. Aradan 3 gün geçtikten sonra bilgisayar daha açılmadı. Sorun neden olabilir? (Stok fan kullanıyorum)
Isınıyor dediğiniz max kaç derece gördünüz

Dün ben de yaptım o operasyonu. Ama bende açılmama problemi olmadı.

Sorunu bilmiyorum ama r5 3600 stok fanla olmaz. Pc yi ilk topladığımda stok fan vardı aşırı ısınıyordu gidip sıvı soğutma almak zorunda kaldım
Ben stok fanla kullanıyorum, bir sorunu yok. Arkadaşın sorununun kaynağının farklı olması muhtemel.

BIOS'a girebiliyor musunuz, açılmamaktan kastınız nedir? Biraz ayrıntı verirseniz daha kolay yardımcı olabiliriz.

Ben stok fanla kullanıyorum, bir sorunu yok. Arkadaşın sorununun kaynağının farklı olması muhtemel.

BIOS'a girebiliyor musunuz, açılmamaktan kastınız nedir? Biraz ayrıntı verirseniz daha kolay yardımcı olabiliriz.

Hocam bende stok fanla kullanıyorum OCCT testinde 83 dereceye ulaştı ve GTA 5 oyununda da 80 dereceleri gördü. Stok fan için normal bir değer mi sizce

Hocam bende stok fanla kullanıyorum OCCT testinde 83 dereceye ulaştı ve GTA 5 oyununda da 80 dereceleri gördü. Stok fan için normal bir değer mi sizce
Benim kasamda önde 3 hava alan 1 tane de arkada hava veren 120mm fan var. Kasanızın hava akımı ve fanların kalitesi oldukça etkiliyor sıcaklıkları. Bunların yanı sıra CPU fanı için BIOS'tan hız ayarı yaptım. Stres testine sokmadım ama Call of Duty Warzone, Battlefield V, Assassin's Creed Odyssey gibi oyunlarda en fazla 70 ± 5 derece sıcaklıklar gördüm. 80'i zorlayan tek oyun Need for Speed Heat oldu.

Boşta çok ısındığı için undervolt işlemi uyguladım, şimdi ise boşta 50 ± 5 derece civarında dolanıyor. Oyunlarda gözle görülür bir performans düşüşü yok. Yine de içini rahatlatmak isteyen farklı soğutma çözümlerine başvurabilir. Konuyu dağıtmadan böyle sonlandırayım. :)

Benim kasamda önde 3 hava alan 1 tane de arkada hava veren 120mm fan var. Kasanızın hava akımı ve fanların kalitesi oldukça etkiliyor sıcaklıkları. Bunların yanı sıra CPU fanı için BIOS'tan hız ayarı yaptım. Stres testine sokmadım ama Call of Duty Warzone, Battlefield V, Assassin's Creed Odyssey gibi oyunlarda en fazla 70 ± 5 derece sıcaklıklar gördüm. 80'i zorlayan tek oyun Need for Speed Heat oldu.

Boşta çok ısındığı için undervolt işlemi uyguladım, şimdi ise boşta 50 ± 5 derece civarında dolanıyor. Oyunlarda gözle görülür bir performans düşüşü yok. Yine de içini rahatlatmak isteyen farklı soğutma çözümlerine başvurabilir? Konuyu dağıtmadan böyle sonlandırayım. :)

Hocam kasam aynı şekil sizinkiyle. 3 önde 1 tane arkada egzoz olmak üzere 4 fan var. Kasam mesh bir kasa ve hava akışı gayet iyi. Lakin bilgisayarı yeni aldım ve şu an stok soğutucu almadan biraz kullanmak istiyorum. Sizin öneriniz nedir? 2 3 ay kadar bu aralıkta kullansam sıkıntı çıkar mı? CPB açık bu arada kapatmalı mıyım? CPB kapatırsam çok büyük bir performans düşüklüğü olur mu? Bu arada yeni konu açmamak için konu sahibi arkadaşımızın affına sığınarak soruyorum bunları. Teşekkürler.

Isınıyor dediğiniz max kaç derece gördünüz
max 97 dereceyi gördü occt testinde

BIOS'a girilemiyor açılmamaktan kastım bilgisayarı açınca direk dondu res attıktan sonra Boot ekranı gelmedi. Ben bilgisayarı kapatınca güç kaynağın şalterini kapatıyordum fazladan anakartın ışığı vs. yanmasın diye açımca şalteri tekrar açıyordum güç kaynağı bozuma ithitmali varmıdır ?

Boşta çok ısındığı için undervolt işlemi uyguladım, şimdi ise boşta 50 ± 5 derece civarında dolanıyor. Oyunlarda gözle görülür bir performans düşüşü yok. Yine de içini rahatlatmak isteyen farklı soğutma çözümlerine başvurabilir? Konuyu dağıtmadan böyle sonlandırayım. :)

Servisten gelsin tekrardan undervolt uygulayacağım ileride güçlü bir soğutucu alınca tekrardan eski haline getirmeyi planlıyorum.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı