Çözüldü R5 3600 mavi ekran hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
İşletim sistemi
Windows 10

hamzayetik

Femtopat
Daha fazla  
Merhabalar, 6 aylık bir cihazım var ara ara mavi ekran hatası alıyordum fakat son zamanlarda günde 1 defa mavi ekran hatası almaya başladım. BIOS'umu güncelledim, format da attım fakat bu sorun devam ediyor. Hataların raporunu içeren .dmp dosyaları ektedir. Bana yardımcı olabilecek var mı?

Sistem:
Windows 10 Pro.
Ryzen 5 3600.
X570 GAMING Edge Wi-Fi.
RX 590 Sapphire Nitro Plus.
XPG 512 GB M.2 SSD.
XPG 2x8 3200 MHz D60 RAM.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
İlk öncelikle geç cevap verdiğim için kusura bakmayın. Mesaj üstüne mesaj yazılınca bana bildirim gelmiyor. Bu konuya şans eseri geldim.

İntel kablosuz ağ sürücünü güncellemen lazım. Ağ bağdaştırıcıları kısmından İntel kablosuz ağın adını verebilirsen sürücüyü bulabilirim.

"DISM" rehberini uygula.
[Rehber] DISM aracı nedir ve nasıl kullanılır? | Technopat Sosyal

Hala ses ile ilgili küçük sorunlar var ama genel olarak sorun bu değil.

Anakartın sitesinden chipset sürücüsü olmamış. Aşağıya bıraktığım videoya göre yapmaya çalışın.
AMD Yonga Seti Sürücüsü Kurulumu - YouTube

Bu sefer 3 gün değil 1 hafta mavi ekran vermezse çözüldü olarak işaretleyin.
teşekkürler yazılanların hiçbiriyle alakalı değilmiş sorun. Tamamen XMP ile alakalıymış. BIOS'tan XMP'yi 10 gün önce kapattım ve 10 gündür bilgisayar full açık mavi ekran almadım. Sanırım RAM'leri el ile 3200 MHZ'a getirmem gerekecek o işlemi bilmediğim için öğrenip uygulayacağım. Konuya çözüldü belirteçini ekleyebilirsiniz.
Galiba chipset güncelleyemediniz. Onun ile alakalı bir hata oluşmuş. Güncellediğinize emin misiniz?

AMD HD Audio kaldırın. DDU ile sileceksiniz. Sonra aşağıda verdiğim linkte "Driver" kısmın"dan"Audio Drivers" bölümne gelin.

Realtek HD Universal Driver (include Nahimic Driver) bu sürücüyü indirin.

Galiba chipset güncelleyemediniz. Onun ile alakalı bir hata oluşmuş. Güncellediğinize emin misiniz?

AMD HD Audio kaldırın. DDU ile sileceksiniz. Sonra aşağıda verdiğim linkte "Driver" kısmın"dan"Audio Drivers" bölümne gelin.

evet güncelledim fakat emin olmak için şimdi kaldırıp yeniden kurayım. ddu ile ses sürücülerini kaldırdım fakat realtek ve soundblaster vardı direk amd olarak gözükmüyordu şimdi MSI'ın sitesinden yeniden kuruyorum onu da

dediğiniz adımları tamamladım yardımınız için çok teşekkür ederim bekleyelim umarım bir daha mavi ekran almam da sorun çözülmüş olur yüksek lisans ödevlerimi yazarken yarıda kalıyor ödevlerim sürekli dersteyken mavi ekran aldığım bile oldu

Son düzenleme:
Mavi ekran aldıysanız minidump paylaşın.

Eğer mavi ekran sorunun bittiğini düşünüyorsan çözüldü olarak işaretleyebilirsin.
Dün 2 kere aldım bugün almadım ama sorun çözülmüş değil, 2 son 2 hata 25 Kasım tarihli
Dün 2 kere aldım bugün almadım ama sorun çözülmüş değil, 2 son 2 hata 25 Kasım tarihli
aygıt yöneticisinde ses aygıtları altında nahimic mirroring device adlı aygıtım soru işaretliydi devre dışı bıraktım

Dosya Ekleri

• hatalar.png
    hatalar.png
    15,3 KB · Görüntüleme: 30
AMD High Definition Audio Device bunu devre dışı bırakır mısınız? Acaba nasıl bir sonuç verecek?

Ekran kartı sürücünü tekrar kaldırıp kurmayı dene.

En başta DDU ile şu an var olan sürücünü sil. Sonra aşağıda verdiğim ekran kartı sürücüsünü indir.
Windows10 64 bit seçiyoruz. Adrenalin 2020 Edition 20.11.2 Optional (WHQL) sürücüsünü indirin.

Windows sürümünüz çok eski. Yeni bir sürüme geçmekte fayda var.

AMD High Definition Audio device bunu devre dışı bırakır mısınız? Acaba nasıl bir sonuç verecek?

Ekran kartı sürücünü tekrar kaldırıp kurmayı dene.

En başta DDU ile şu an var olan sürücünü sil. Sonra aşağıda verdiğim ekran kartı sürücüsünü indir.
Windows10 64 Bit seçiyoruz. Adrenalin 2020 Edition 20.11.2 optional (WHQL) sürücüsünü indirin.

Windows sürümünüz çok eski. Yeni bir sürüme geçmekte fayda var.

Daha önce kaldırınca ses gittiği için geri yüklemek zorunda kaldım ekte size aygıt yöneticisindeki durumu atmıştım harici stüdyo ses kartımı taktım şu an normalde monitörün hoparlorunu kullanıyorum. O AMD driverını kullanıyor, dediğiniz adımları biraz sonra tekrar yapacağım. Fakat ben güncel Windows sürümü kullanıyorum, bekleyen bir güncelleme yok şu an.
Edit: Bağlantıdaki adımları yapınca komut istemi hata verse de Windows Update kısmına adımları uygulamamdan sonra güncelleme ekranı düştü ve şu an güncelleme yapıyor.
Sürüm 20H2 güncellemesini yaparken bu mavi ekran hatasını aldım ve güncellemem iptal oldu.
Son durum: Windows'u ilk denemede mavi ekran hatası almama rağmen 2. denememde güncelledim, ekran kartı sürücüm dediğiniz sürümde güncel. Realtek sürücüsünü ve Sound Blaster sürücüsünü DDU ile kaldırdım ve kurmadım, AMD ses sürücüsü listede yok o yüzden onu kaldıramıyorum bir türlü. Sistemde birden çok ses sürücüsü olduğu için çakışma yapıyor olabilir diye düşündüm kurmayıp beklememin nedeni tamamen bunu test etmektir. Şu an monitörden ve jak girişlerinden ses çıkışı alıyorum. Dün soru işareti olan ve "bu aygıt düzgün çalışmıyor" yazan Nahimic mirror device da şu an düzgün çalışıyor gözüküyor. Desteğiniz için teşekkür ederim, umarım bu mavi ekran illetinden kurtulurum! Yüksek lisans çalışmalarım sekteye uğruyor.
Mavi ekran almayalı bugün 3 gün doldu. Sorun çözüldü olarak işaretleyebilirsiniz. Sorunu çözen kilit adımın Realtek & Sound Blaster sürücülerini DDU ile kaldırmak olduğunu düşünüyorum tabii ki güncellemelerin de etkisi vardır. Bu süreçte bana yardımcı olan herkese çok çok teşekkürler!

Mavi ekran almayalı bugün 3 gün doldu. Sorun çözüldü olarak işaretleyebilirsiniz. Sorunu çözen kilit adımın Realtek & Sound Blaster sürücülerini DDU ile kaldırmak olduğunu düşünüyorum tabii ki güncellemelerin de etkisi vardır. Bu süreçte bana yardımcı olan siz ve diğer dostlara çok çok teşekkürler!
O zaman minidump paylaş kardeşim.
mailden gördüm evet bahsedilen kişiyim ben sosyaldeki arkadaşa da selamlar :D
Sorun malesef 3 gün ortadan kalktı ve 2 haftadır şiddetle devam ediyor. Farklı hata kodları almaya devam ediyorum. Güncel minidump dosyası budur mavi ekran - Google Drive

Dosya Ekleri

• 5DBD584A-5B30-4646-8DD7-110186AF1124.jpeg
    5DBD584A-5B30-4646-8DD7-110186AF1124.jpeg
    215 KB · Görüntüleme: 29
  • nahimic.png
    nahimic.png
    14,8 KB · Görüntüleme: 26
Son düzenleme:
İlk öncelikle geç cevap verdiğim için kusura bakmayın. Mesaj üstüne mesaj yazılınca bana bildirim gelmiyor. Bu konuya şans eseri geldim.

İntel kablosuz ağ sürücünü güncellemen lazım. Ağ bağdaştırıcıları kısmından İntel kablosuz ağın adını verebilirsen sürücüyü bulabilirim.

"DISM" rehberini uygula.

Anakartın sitesinden chipset sürücüsü olmamış. Aşağıya bıraktığım videoya göre yapmaya çalışın.

"DISM" rehberini uygula.

teşekkürler yazılanların hiçbiriyle alakalı değilmiş sorun. Tamamen XMP ile alakalıymış. BIOS'tan XMP'yi 10 gün önce kapattım ve 10 gündür bilgisayar full açık mavi ekran almadım. Sanırım RAM'leri el ile 3200 MHZ'a getirmem gerekecek o işlemi bilmediğim için öğrenip uygulayacağım. Konuya çözüldü belirteçini ekleyebilirsiniz.

Çözüm
Aslında alakalı. Çünkü mavi ekranların hata dökümünü içeren bir rapordur. Ben rapora bakarak sana ne yapmanı söylerdim.

Sorunun çözüldüğüne çok sevindim.

Eğer tekrar mavi ekran alırsan yeni konu açarak minidump dosyanı paylaşırsın.

Yeni konular

Geri
Yukarı