R5 3600 OC değerleri stabil mi?

Jaster

Hectopat
R5 3600 işlemcime (stok soğutucu ile kullanıyorum) 1 Volt verip, 4 GHz çıkarttım sıcaklık olarak maksimum AIDA64 stress testinde 60 derece gördüm, sizce uzun vadede sıkıntı yaratır mı?

Dosya Ekleri

• resim_2022-04-14_005123806.png
    resim_2022-04-14_005123806.png
    1,4 MB · Görüntüleme: 38
AIDA64 yerine Prime95 Small FFTs yapın 15 dakika.

Sıkıntı çıkar mı bilmiyorum fakat 4 GHz için bildiğim kadarıyla voltaj değeri diğer kullanıcılar tarafından biraz daha yüksek girdiklerini görmüştüm. Bildiğim kadarıyla olur da voltaj yetersiz kalırsa bilgisayar kendisini kapatıyormuş, silikon kalitesi iyi olsa bile ve stok soğutucu ile bu değerler gayet iyi gözüküyor.

Ben 3.6 GHz sabit ve stok soğutucu ile kullanıyorum aldığınız sıcaklık değerlerine yakın fakat 0.4 GHz daha az. Şu videoyu izlemenizi tavsiye ederim gayet yararlı bilgiler sunuyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

4.1 GHz 1050 Volt vererek, maksimum 65 derecelere ulaştım, Cinebench testindede yaklaşık 3650 puan çıktı, oyun testleri vs yaptığımda herhangi bir sıkıntıyla karşılaşmadım.

OC'den çok UC olmuş, All-Core GHz'i arttırmışsınız ama Single Core performansı düşmüş olabilir. 4.2GHz ile denemeler yapın en azından, veya 4.3GHz.

OC'den çok UC olmuş, All-Core GHz'i arttırmışsınız ama Single Core performansı düşmüş olabilir. 4.2GHz ile denemeler yapın en azından, veya 4.3GHz.

Tekli çekirdek testini OC yapmadan önce Cinebench R23 üzerinden yaptım, 4.1 GHz yaptıktan sonra tekrar test yaptım önceki teste göre fark çıkmadı tekli çekirdek performansında.

O zaman iyi, All-Core frekansı artmış çoklu çekirdek görevlerinde işe yarar. Oyunlarda daha fazla FPS istiyorsanız 4.2 üstüne çıkın.

Geri
Yukarı