R5 3600 overclock sorunu

• Konuyu başlatan Favi
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 3
  • Görüntüleme 677

Favi

Hectopat
Arkadaşlar merhaba. Öncelikle sistemim şu şekilde.

ASRock B450 hdvr4 anakart.
R5 3600 işlemci.
Corsair 8x2 3200 RAM.

İlk sorunum şu. RAM'lerin üzerinde 1.35V yazmakta ve XMP profili açıp manuel 3200'i seçip voltajı 1.35 yazdığımda kırmızı yazı çıkıyor. Yani kabul etmiyor. 1.34 voltajdaysa bir sorun yok.

Daha sonra OC için bulduğum değerleri yazıyorum.

OC mode: Manuel.
Frekans: 4200.
Voltaj vıd: 1.33750.
Soc voltaj vid: 1.10000.

Bunda da bir sorun yok. Tekli çekirdekte CPUZ testi 520 civarı çokluda 4280-4330 bandında değişti. Teorik olarak OC başarılı gibi duruyordu. Ancak PC'ye reset attığım zaman açılmamakta ısrar ediyor. Tekrardan BIOS pilini söküp tekrar OC yaptığımda yine aynı sorunla devam ediyor. Yani şu an OC başarılı şekilde yazıyorum bunları. Ama yeniden başlattığımda muhtemelen başlatmayacak.

RgmBDZ.jpg

NLaWDQ.jpg

vakR6m.jpg

Yardımlarınızı bekliyorum teşekkürler.
Sorunu şimdilik Frekansı 4200 e getirip Voltajı 1.36 a getirip Soc Voltajı Auto yapıp düzelttim gibi.

Son düzenleme:
Voltaj yetersizliğinden yapıyordur. Daha önce forumda biri daha konu açmıştı. Voltajı biraz daha yükselterek çözmüştü. BİOS güncel değil ise RAM profilinde 1,35 voltajı kabul etmiyor olabilir.

Her işlemci aynı değil, biraz daha voltaj verip deneyin derim ama 1.37V'ı geçmemenizi tavsiye ederim R5 3600 7nm olduğu için fazla voltaj ömrünü azaltır. Eğer 1.37V da olmaz ise hızı 4150 ye ya da 4100 Mhz ye azaltıp voltajı düşürmeyi deneyebilirsiniz, Ben 1.325V ile 4.2 Ghz sürekli (tam yük altında 1.29V) kullanıyorum, sizin işlemcinizin silikonu kötü çıkmış olabilir şans meselesi.

Öncelikle cevaplarınız için teşekkürler. Voltajı 1.33-1.34 civarında gezdirerek stabil halini yakalayabildim. Minimum voltajda maksimum performansı almaya çalıştım. Cevaplarınız için teşekkürler tekrardan. İyi akşamlar.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı