Çözüldü R5 3600 RTX 3060 Mavi ekran hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Tonyukuk

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhaba, Windows 11 kullanmaktayım. Bilgisayarımda son zamanlarda anlayamadığım şekilde sorunlar baş gösteriyor. Bazen mavi ekran verip, bazen mavi ekran vermeden restart yapıyor. Bazı oyunlarda hata vermeden oyunu kapatıyor, bazı oyunlarda ise sürekli crush hatası veriyor. Belleklerden şüphelendim ancak bellekleri başka bilgisayara taktığımda sorunsuz çalıştılar. Başka bilgisayardan bellek getirip kendi bilgisayarıma taktığımda ise hiç görüntü alamadım. Kendi RAM'lerimi takınca görüntü sorunsuz geldi. Aşağıda sistem özelliklerimi ve minidump linkini paylaşıyorum. Konu hakkında yorumlarınızı bekliyorum.

Anakart: MSI B450M Pro- M.2 Max / İşlemci: AMD Ryzen 5 3600 / RAM: Crucial 2x8GB Ballistix Sport lt white DDR4 3200MHz CL16 / Ekran kartı: ASUS GeForce Dual RTX 3060 OC V2 12 GB / HDD: WD 1TB + 2 TB Blue 7200 RPM / SSD: Samsung EVO 860 250 GB / Mouse: Razer Basilisk X HyperSpeed / klavye: Gigabyte Force 83 / soğutucu: Arctic Freezer 34 e-Sports Duo / Kulaklık: Corsair HS60 Pro / Monitör: Odyssey G3 27” 1 ms 144 Hz - Acer SA230ABI / Windows 10 Pro 64 Bit

@xxMFIxx @claus @Recep Baltaş yardımcı olabilir misiniz?

Son düzenleme:
Çözüm
xhunter1.sys - Şu driverı hangi sistemde görsek çözülmüyor. PUBG anti cheat driverıymış sanırım. PUBG nin klasörü varsa girip içinden bulup silin. Sonra dosyaları doğrula yaptırın. Sistemi yeniden başlatıp tekrar bakın.

Yani yükseltme veya sıfırlama yapmadınız. ISO dosyasını USB veya bir disk üstünden başlatıp diskleri biçimlendirerek format attınız doğrudur değil mi?

Cihazın Ekran kartı ve RAM'ini değiştiriyorsunuz zaten. İşlemci kaynaklı bir sorun yaşasanız başka arıza kodları gelirdi. Sistemde donukluk gibi sorunlar yaşamıyorsunuz PSU kaynaklı olmaz muhtemelen. Anakart ve diskler kalıyor. Diskler hiç hata vermemiş ama isterseniz alttaki gibi test edebilirsiniz. Ancak yukarda söylediğim gibi sıfırdan kurulum yaptım derken cihazı sıfırlama yaptıysanız o işe yaramaz.

Geri dönüş yaparsınız. İyi akşamlar dilerim.

Kısaca deneyecekleriniz:
-Üstteki driver dosyasını bilgisayarda bulun ve silip dosya doğrulama. (Everything programı kullanabilirsiniz.)
- Sıfırlama yapıldıysa gerçekten temiz kurulum yapın.
- Bunlar olmazsa cihazınızın parçalarını bir bir başka cihazda deneyin. Sorunlu parçayı bulup garantiye gönderin.
Her şeyi denedim, Windows 11 den, Windows 10 Pro'ya geçtim düzelme mevcut değil. RDR 2, Valhalla gibi oyunlarda hata vermeden masaüstüne atıyor bir türlü çözümü bulamadım. CS-GO, Cyberpunk, R6 gibi oyunlarda herhangi bir hata almıyorum ama. İyi bir bilgisayarcı bulsam kargoyla gönderip test ettireceğim her şeyi ama bulamıyorum.

Her şeyi denedim, Windows 11 den, Windows 10 Pro'ya geçtim düzelme mevcut değil. RDR 2, Valhalla gibi oyunlarda hata vermeden masaüstüne atıyor bir türlü çözümü bulamadım. CS-GO, Cyberpunk, R6 gibi oyunlarda herhangi bir hata almıyorum ama. İyi bir bilgisayarcı bulsam kargoyla gönderip test ettireceğim her şeyi ama bulamıyorum.
Ekran kartı sürücüsünü 531.40'dan 531.29'a düşürdüm ve sorunum çözüldü.
- Sistemde Kaspersky var galiba. Revo ila kaldırıp sorunla ilgili dönüş yapar mısın?

- Ek olarak sanırım Beta güncellemeli BIOS kullanıyorsun onu normal ve son sürüm 7B84vAF versiyonuna geri çeker misin? Geri çekmek için update yaptığın gibi sitesinden indirip flaşa atıp Ez moddan yapman gerekiyor.

- COD hangi sürüm oynuyorsan girip randgrid.sys isimli dosyayı klasöründen sil. Oyun dosyalarını doğrula yap.

Durumla ilgili dönüş yaparsın.

- Sistemde Kaspersky var galiba. Revo ila kaldırıp sorunla ilgili dönüş yapar mısın?

- Ek olarak sanırım Beta güncellemeli BIOS kullanıyorsun onu normal ve son sürüm 7B84vAF versiyonuna geri çeker misin? Geri çekmek için update yaptığın gibi sitesinden indirip flaşa atıp Ez moddan yapman gerekiyor.

- COD hangi sürüm oynuyorsan girip randgrid.sys isimli dosyayı klasöründen sil. Oyun dosyalarını doğrula yap.

Söylediğiniz işlemleri yaptım. Mavi ekran almadım henüz ancak PUBG'de sürekli crush veriyor, RDR2 oynarken bazen hatasız oyundan atıyor, bazen de hiçbir şey olmamış gibi reset atıyor bilgisayara. Bunların sebebi ne olabilir sizce?

PUBG de Crush hataları ve RDR 2 de hatasız oyundan atmalar devam etmekte. Bugün iki adet daha mavi ekran hatası aldım, linki paylaşıyorum.

Son düzenleme:
Hocam Harddisk veya SSD'yi çıkarıp tekrar deneyin. Olmazsa kablolarının yerini değiştirin, arkadaşımın sorunu öyle çözülmüştü.
Oyunu HDD'den SSD'ye geçirdim sorun devam ediyor maalesef. Tek bir oyun olsa yine anlarım da birden fazla oyunda hata meydana geliyor. Son eklediğim minidump dosyaları belki fikir verebilir ancak minidump dosyası okumayı bilmiyorum maalesef.

Hocam sistem mavi ekran vermeden restart atıyor demişsiniz bu tür sorunlar genelde Power Supply sorunlarına eşittir başka bir Power Supply ile deneme imkanınız var mı?

Nvidia sürücün hata vermiş. Driverını alttaki şekilde güncelle.
- DDU kullanmak için rehberi takip edin.

- Nvidia sürücünüzü verdiğim linkten son sürümü game ready olanı indirin. Nvidia eski linki artık geçerli değil ve o sayfadaki driverlar çok eski. O yüzden bu yeni linki kullanıyoruz. Google'da ne yazık ki eski sayfası 1.ci sırada.
(Otomatik seçimle uğraşmayın 2 dakika kartınızı ve işletim sistemi bilgilerinizi kendiniz seçin.)

İnternetsiz güvenli moda girmek için:
* Sisteminiz açılıyorsa çalıştır kısmına msconfig yazıp açılan sekmede üstten başlangıç kısmına tıklayıp alttan güvenli başlatma seçip en az seçin. Kaydedip çıkın.
* Yine sisteminiz açılıyorsa yeniden başlata eliniz shift tuşu basılı şekilde tıklayarak mavi menü gelene kadar bekleyin. Gelişmiş başlangıç ayarları diyerek yeniden başlatın. Seçenekler geldiğinde internetsiz güvenli mod f kaçtaysa o tuşa basın.
* Sistem açılmıyorsa (Sadece güvenli modda açılıyorsa): Açılışta F8 sürekli basıp kurtarma seçenekleri ekranında başlangıç seçenekleri tıklayın. Gelişmiş başlangıç ayarları diyerek yeniden başlatın. Seçenekler geldiğinde internetsiz güvenli mod f kaçtaysa o tuşa basın.

Driver kaldırma ve tekrar driver yükleme işlemini internetsiz güvenli modda yapmalısınız.

Sorun devam ederse 1-2 sürüm eski driver deneyin. Hala sorun devam ediyorsa DDU ile kaldırıp bu sefer kendiniz kurmayın. Windows yüklesin. Hepsine rağmen sorun devam ediyorsa dönüş sağlarsınız.
SAMSUNG MAGICIAN isimli programı sistemden revo ile kaldır.
Revo Uninstaller Pro trial sürümünü alttaki linkten indirin.

Adı verilen program veya programları listeden bulup solundaki tike basıp kaldır deyin.
Programın kendi silmesi bittikten sonra gelişmiş mod seçerek artıkları tarayın ve çıkan her şeyi sil deyin.
Sisteminizi yeniden başlatın.

Devamındaki sonucu dönüş yaparsın. Bu aralar çok müsait olamadım. Fırsat buldukça takip ediyorum :) İyi akşamlar dilerim.

Hocam sistem mavi ekran vermeden restart atıyor demişsiniz bu tür sorunlar genelde Power Supply sorunlarına eşittir başka bir Power Supply ile deneme imkanınız var mı?
Bugün öğleden sonra kuzenimin kasayı getirip ekran kartı, bellekleri, en son güç kaynağını değiştirip kontrol etmeye çalışacağım.

Nvidia sürücün hata vermiş. Driverını alttaki şekilde güncelle.
- DDU kullanmak için rehberi takip edin.

- Nvidia sürücünüzü verdiğim linkten son sürümü game ready olanı indirin. Nvidia eski linki artık geçerli değil ve o sayfadaki driverlar çok eski. O yüzden bu yeni linki kullanıyoruz. Google'da ne yazık ki eski sayfası 1.ci sırada.
(Otomatik seçimle uğraşmayın 2 dakika kartınızı ve işletim sistemi bilgilerinizi kendiniz seçin.)

İnternetsiz güvenli moda girmek için:
* Sisteminiz açılıyorsa çalıştır kısmına msconfig yazıp açılan sekmede üstten başlangıç kısmına tıklayıp alttan güvenli başlatma seçip en az seçin. Kaydedip çıkın.
* Yine sisteminiz açılıyorsa yeniden başlata eliniz shift tuşu basılı şekilde tıklayarak mavi menü gelene kadar bekleyin. Gelişmiş başlangıç ayarları diyerek yeniden başlatın. Seçenekler geldiğinde internetsiz güvenli mod f kaçtaysa o tuşa basın.
* Sistem açılmıyorsa (Sadece güvenli modda açılıyorsa): Açılışta F8 sürekli basıp kurtarma seçenekleri ekranında başlangıç seçenekleri tıklayın. Gelişmiş başlangıç ayarları diyerek yeniden başlatın. Seçenekler geldiğinde internetsiz güvenli mod f kaçtaysa o tuşa basın.

Driver kaldırma ve tekrar driver yükleme işlemini internetsiz güvenli modda yapmalısınız.

Sorun devam ederse 1-2 sürüm eski driver deneyin. Hala sorun devam ediyorsa DDU ile kaldırıp bu sefer kendiniz kurmayın. Windows yüklesin. Hepsine rağmen sorun devam ediyorsa dönüş sağlarsınız.
SAMSUNG MAGICIAN isimli programı sistemden revo ile kaldır.
Revo Uninstaller Pro trial sürümünü alttaki linkten indirin.

Adı verilen program veya programları listeden bulup solundaki tike basıp kaldır deyin.
Programın kendi silmesi bittikten sonra gelişmiş mod seçerek artıkları tarayın ve çıkan her şeyi sil deyin.
Sisteminizi yeniden başlatın.

Devamındaki sonucu dönüş yaparsın. Bu aralar çok müsait olamadım. Fırsat buldukça takip ediyorum :) İyi akşamlar dilerim.
Samsung Magician ve Sürücüyü kaldırdım. Dün birkaç el sürücü yüklü değilken hata vermeden PUBG oynayabildim. Bugün ise tekrar crush almaya başladım. Güncel ekran kartı sürücüsü yükleyip denediğimde yine hatalar devam etti. Bugün oyuna girmeye çalışırken bir adet daha mavi ekran hatası aldım.

Cihaza temiz kurulum yapın. Kurulumdan sonra elle driver veya oyununuz dışında bir şey kurmayın. (Sürücüleriniz dahil, internet yoksa ağ sürücünüzü kurabilirsiniz.) Windows Update ne kuruyorsa onlar kalsın. En son sistemi yeniden başlatın. Oyuna girin sorun devam ediyor mu bakın.
Aşağıdaki linkten Windows 10 21h2 x64 sürümünü indir. Bir USB belleğe yazdır. Daha sonra format at. ISO dosyası İngilizce ama kurulum yaparken klavyeni seçersin. Kurulum bittiğinde Windows dili olarak Türkçe seçersen Windows'un Türkçe olur. Kurulumun bittiğinde bütün güncelleştirmeleri yapmayı unutma. Windows'taki. Kolay gelsin.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Windows10 21H2x64 Windows Link

Son düzenleyen: Moderatör:
Cihaza temiz kurulum yapın. Kurulumdan sonra elle driver veya oyununuz dışında bir şey kurmayın. (Sürücüleriniz dahil, internet yoksa ağ sürücünüzü kurabilirsiniz.) Windows Update ne kuruyorsa onlar kalsın. En son sistemi yeniden başlatın. Oyuna girin sorun devam ediyor mu bakın.
Aşağıdaki linkten Windows 10 21h2 x64 sürümünü indir. Bir USB belleğe yazdır. Daha sonra format at. ISO dosyası İngilizce ama kurulum yaparken klavyeni seçersin. Kurulum bittiğinde Windows dili olarak Türkçe seçersen Windows'un Türkçe olur. Kurulumun bittiğinde bütün güncelleştirmeleri yapmayı unutma. Windows'taki. Kolay gelsin.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Windows10 21H2x64 Windows Link
Sıfırdan kurulum yaptım bilgisayara ve steam ile PUBG yükledim. Oyundan her defasında atmaya devam etti ve bir kere mavi ekran verdi. Mavi ekran hatasını paylaşıyorum. Bana donanımsal bir hata varmış gibi geliyor ancak henüz kuzenimin bilgisayarında parçalar ile değişip test etme şansım olmadı.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı