R5 3600 RTX 3060 Ti sistem oyun oynarken donuyor

MelihTMF

Kilopat
Daha fazla  
RAM
8x3 gb 3600 mhz gskill cl 18 ddr4
SSD veya HDD modeli
A2000 512 gb sad
Ekran kartı
3060 Ti
Anakart
B450 gaming plus max
İşlemci
R5 3600
Ekran kartımı değiştirdim, 8 GB daha aynı RAM'den taktım ve format attım her şeyi yaptım ama ekran kartını değiştiğimden beri basit oyunlarda bir sıkıntı yok ama Dying Light, RDR2 gibi oyunlarda bilgisayar istisnasız hep böyle oluyor işlemci de kule tipi soğutucu var kasada 6 fan var mesh yapılı güç kaynağım 12v kanalından 600W veriyor yani bütün bileşenler yeterli ama oyun oynayamıyorum Dying Light'da böyle oluyor RDR2'de hata vermeden oyun tak diye kapanıyor oyunları oynayamaz oldum aynı görevi 1000 defa yaptığım için RDR2'den soğudum bıraktım.
CPU: R5 3600.
GPU: RTX 3060 Ti.

Dosya Ekleri

• IMG_2868.jpeg
    IMG_2868.jpeg
    131 KB · Görüntüleme: 72
Son düzenleyen: Moderatör:
FurMark testi yapıp atar mısınız? 10 dakika.

FurMark GPU 72 derece sabit.

Resimden hiçbir şey anlamadım tek görünen sanki kart yanmış da renkler birbirine girmiş gibi, soruna gelecek olursam 1080p de oynuyorsan darboğaz ihtimali var, oyun esnasında GPU değerine bak eğer 70,80 veya daha altında değer alırsan darboğaz olduğunu diyebiliriz. Bu durumda ya işlemci upgrade yapacaksın ya da kule tipi soğutucun varken overclock ile idare edeceksin.

Resimde direk olan sorunu attım ve değerlerde göründüğü gibi 1080p eski bir oyunda ultrada işlemci %60'ı ile ekran kartını tam besleyebiliyor.

Darboğaz sebebiyle olabilir belki.

Darboğaz olmuyor sadece Marvel Spider-Man Remastered oyununda darboğaz yedim.

Arkadaşımızın sorunu darboğaz olmayabilir, çünkü R5 3600 güçlü bir işlemci çok az da olsa yapar ama ayarları Ultra'ya çekince olacağını sanmam. @MelihTMF ayarlar ultrada mı?

Ultra 1080p darboğaz Online oyunlar dahil olmuyor çünkü işlemci 4.1GHz o.cli.

Bende de INNO3D 3060 Ti ve 12400F mevcut. Bu bahsettiğiniz sorun, bazı yüksek grafikli oyunları ilk kez yükleyip açtığım zaman oluyor. 10-15 dk sonra bu şekilde oyun donuyor, sonra siyah ekran veriyor, sadece MSI Afterburner yazıları ekranda silik bir şekilde kalıyor. PC'yi güç tuşuna basıp kapatabiliyorum sadece. Fakat oyuna tekrar girdiğimde bir daha olmuyor ve bitirene kadar sorunsuz oynayabiliyorum. Mem86 testi yaptım RAM'larda bir sorun çıkmadı. Dediğim gibi bende sadece nadiren ilk kez yüklediğim oyunlarda başıma gelip tekrar olmadığı için çok takmıyorum. Sizin ekran kartı modeliniz ne? Hani sizin de INNO3D ise kronik bir şey mi acaba? Bir de bende bu olduğunda hep MSI Afterburner açıktı acaba onunla da alakalı olabilir mi diye düşünüyorum.

Ekran kartım Gainward ghost 3060 Ti.

Sorun darboğaz olabilir diye işlemci ekran kartı uyumsuzluğundan olabilir diye düşündüm de sorun uyumsuz RAM'le ilgili sanırım. Sonradan taktığın RAM'i çıkarıp BIOS'u sıfırlayıp tekrar dener misin oyunlarını?

BIOS'u sıfırlayınca bir nebze düzeliyor ama 30FPS down yiyorum en az. Tüm oyunlarda hem işlemci darboğaz yapıyor hem de RAM'ler 2133 MHz de çalışıyor.

Son düzenleme:
FurMark GPU 72 derece sabit.

Resimde direk olan sorunu attım ve değerlerde göründüğü gibi 1080p eski bir oyunda ultrada işlemci %60'ı ile ekran kartını tam besleyebiliyor.

Darboğaz olmuyor sadece Marvel Spider-Man Remastered oyununda darboğaz yedim.

Ultra 1080p darboğaz Online oyunlar dahil olmuyor çünkü işlemci 4.1GHz o. Cli.

Ekran kartım Gainward ghost 3060 Ti.

BIOS'u sıfırlayınca bir nebze düzeliyor ama 30FPS down yiyorum en az. Tüm oyunlarda hem işlemci darboğaz yapıyor hem de RAM'ler 2133 MHz de çalışıyor.

Dostum eğer yeni RAM eklediğinde bu sorunları yaşamaya başladıysan geriye dönük adımlarla çıkardığında düzelmesi gerekli düzelmez ise ona göre farklı testler yapman lazım.

Geri
Yukarı