R5 3600 RX 5500 XT sistemde FPS düşmesi oluyor

332707

Hectopat
Neredeyse her oyunda FPS düşüş sorunu yaşıyorum. Kasma sorunu yok, ama çok fazla anlık FPS düşüşü oluyor. Örneğin Ready or Not oynarken oyunu ilk açtığımda ve bir göreve başladığımda etraftaki kaplamalar yavaş yavaş yükleniyor ve ilk 5 saniye ağır FPS düşüşleri oluyor, başka bir silaha geçtiğimde, takıma komut verdiğimde, kısacası çoğu oyunu ilk açtığımda yaptığım her farklı harekette FPS düşüşü oluyor. Eski ve hafif oyunlar dışında her oyunda yaşıyorum. Format attım, kasa temiz, bu sorun neden kaynaklanıyor olabilir?

İşletim sistemi: Windows 10 Pro (orijinal)

Sistemim:
CPU: AMD Ryzen 5 3600.
GPU: MSI Radeon RX 5500 XT Mech OC.
RAM: Crucial Ballistix 2x8 3200 MHz DDR4 CL16.
Anakart: MSI B450M-A Pro Max DDR4.
SSD: Seagate Barracuda 250 GB ZA250cm1A003 2.5" SATA 3.0
+ Olarak 2 adet harici HDD takılı kasada, biri eski masaüstümden kalan Toshiba marka 500 GB 3.5" HDD, diğeri de eski HP laptopumdan çıkarıp taktığım 1 TB 2.5" HDD.

Her oyunu ilk oynarken ilk defa yapılan bir animasyon drop yapacaktır(Shader Compiled) ancak her defasında aynısını yapmaması gerekir.

Sorunun yazılımsal olduğunu düşünüyorum başka bir sürücü ile deneyebilirsiniz. En olmadı sorun yüksek ihtimalle ekran kartı VRAM kaynaklı gibi duruyor.

Neredeyse her oyunda FPS düşüş sorunu yaşıyorum. Kasma sorunu yok, ama çok fazla anlık FPS düşüşü oluyor. Örneğin Ready or Not oynarken oyunu ilk açtığımda ve bir göreve başladığımda etraftaki kaplamalar yavaş yavaş yükleniyor ve ilk 5 saniye ağır FPS düşüşleri oluyor, başka bir silaha geçtiğimde, takıma komut verdiğimde, kısacası çoğu oyunu ilk açtığımda yaptığım her farklı harekette FPS düşüşü oluyor. Eski ve hafif oyunlar dışında her oyunda yaşıyorum. Format attım, kasa temiz, bu sorun neden kaynaklanıyor olabilir?

İşletim sistemi: Windows 10 Pro (orijinal)

Sistemim:
CPU: AMD Ryzen 5 3600.
GPU: MSI Radeon RX 5500 XT Mech OC.
RAM: Crucial Ballistix 2x8 3200 MHz DDR4 CL16.
Anakart: MSI B450M-A Pro Max DDR4.
SSD: Seagate Barracuda 250 GB ZA250cm1A003 2.5" SATA 3.0
+ Olarak 2 adet harici HDD takılı kasada, biri eski masaüstümden kalan Toshiba marka 500 GB 3.5" HDD, diğeri de eski HP laptopumdan çıkarıp taktığım 1 TB 2.5" HDD.
Eskiden aynı Ekran Kartını kullanıyordum ( model dahil ).
Minecraft'ta shader açtığımda inanılmaz fps droplar yiyordum, GTA V oynarken de fps drop yemiştim.
GTX 1650 Super'e geçtiğimde sorun çözülmüştü, sistemden kaynaklı bir sorun değildi yani.

Harddiskler ile ilgili bir sorun olabilir mi? SSD'ye tüm oyunları kuramıyorum 250 GB olduğu için ama formattan önce bazı oyunlar SSD'de iken kaplamalar bu kadar yavaş yüklenmiyordu ve bu kadar fps drop olmuyordu.

Geri
Yukarı