Çözüldü R5 3600 RX590 sistem açılırken mavi ekran hatası veriyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
İşletim sistemi
Windows 10

arda0853

Femtopat
Daha fazla  
RAM
corsair vengeance 8gb 3000mhz ddr 4 cl 16
SSD veya HDD modeli
wdc wds250g2b0a-00sm50
Ekran kartı
Saphire nitro plus rx 590
Anakart
TUF 450M-PRO GAMING
İşlemci
RYZEN 5 3600
Windows 10 mavı ekran.

Kafayı yemek üzereyim yardım edin sorunun nerede olduğunu anlayamıyorum. RAM'leride testten geçirdim. SSD ya da hard diskte olabilir diye düşünüyorum.

RAM Corsair Vengeance 8 GB 3000MHz DDR 4 CL 16.
SSD veya HDD modeliwdc WDS250G2B0A-00sm50
Ekran kartı Sapphire Nitro Plus RX 590.
Anakart TUF 450M-PRO Gaming.
İşlemci Ryzen 5 3600.

Bilgisayara su ana kadar 3 kere format attim. Yazilim ogrenmeye calisiyorum o yuzden dosyalarimin gitmesini istemiyorum daha fazla format atmak istemiyorum ama bilgisayar cok garip davraniyor. Kapattigimda mavi ekran veriyor acilirken mavi ekran veriyor AMD'nin driverini kurarken mavi ekran veriyor. Biliyorum 3 tane dosya atacağım size fakat format attigim icin diger dosyalar gozukmuyor.

Minipump dosyalarim su sekilde.
@Murat5038

Çözüm
Disk kaynaklı gibi geldi. HD Tune Pro ile Quick Scan kapalı olacak şekilde tüm disklere Error Scan uygulayıp, sonuçlara ek olarak Health sekmelerini paylaşın.

Ek olarak Temiz Kurulum ile Windows 10 21H2 sürümüne geçiş yapmanızı öneririm.
Disk kaynaklı gibi geldi. HD Tune Pro ile Quick Scan kapalı olacak şekilde tüm disklere Error Scan uygulayıp, sonuçlara ek olarak Health sekmelerini paylaşın.

Ek olarak Temiz Kurulum ile Windows 10 21H2 sürümüne geçiş yapmanızı öneririm.

Çözüm
Windows 11'e geçiş yapıyordum şu an Windows 10 mu öneriyorsunuz. Ayrıca söylediğiniz sürümün Update'i geldi fakat atarkende mavi ekran yiyorum. Ekran kartı driver atarkende yiyorum @LSD
Yazılım için atom ve hyper terminal indirmiştim temiz bi windows 11 kurulumu yaptıktan sonra bunları indirmeden denicem ve ramleride eski mhz lerine çektim

Hocam ben sizde disk dedim fakat disk hariç her şeyi denemişsiniz. Mesajımda yazdığım gibi disk testi gerçekleştirip, sonuçları paylaşın. Windows güncellemesinin çok acelesi yok. Öncelikle diskleri kontrol edelim.

hemen denicem bilgisayar açılmadığı için malesef format atmak zorunda kaldım
1653086596071.png

Burdan hangi seçeneği kullanmam gerek direk benchmark yapıyorum ama
şuan error scan ediyorum sanırım doğru olanı yapıyorum
Çok özür diliyorum yukarıda yazmışsınız zaten mavi ekran hatası beynimi yaktı kusura bakmayın
21-Mayýs-2022_01-53.png

Bu C sürücüsü
21-Mayýs-2022_01-54.png

Buda health sekmesi şuanda d sürücüsünü taratıyorum. Belirtmekde fayda var diye düşündüm windowsu c de kullanıyordum.
@LSD
Ayriyetten konuyla alakasi yok fakat ramlerimi 3000mhz de surekli kullanmam bilgisayara zarar verir mi?

Son düzenleme:
Hayır. Anakartınız destekliyor sonuçta. Problem olmaz. Diğer disklerin sonuçlarını da beklemedeyim.

1TB olduğu için biraz uzun sürüyor yazma ve okuma hızıda yavaş malesef ama şuanlık görseli böyle
21-Mayýs-2022_02-05.png

Bu işlem uzun sürecek gibi ben sizi yarın bilgilendireceğim

Son düzenleme:
21-Mayýs-2022_02-16.png

Ama bu diskte de sorun olduğunu zannetmiyorum büyük ihtimal ile yazılım ile alakalı indirdiğim hyperterminal yada atom bilgisayar dosyalarına zarar verdi
ve ayrıyetten sormak isterim eğer disklerimde sorun çıkmazsa ekran kartını güncellemeye tabi tutayım mı
windows 11 e updatelerde sorun yaşamadım @LSD

Ama bu diskte de sorun olduğunu zannetmiyorum büyük ihtimal ile yazılım ile alakalı indirdiğim hyperterminal yada atom bilgisayar dosyalarına zarar verdi
ve ayrıyetten sormak isterim eğer disklerimde sorun çıkmazsa ekran kartını güncellemeye tabi tutayım mı
windows 11 e updatelerde sorun yaşamadım @LSD
Disklerde sorun çıkmaz ise RAM arızası arayacağız. Ayrıca Hyperterminal ve atom yazılımlarınını bilgisayar dosyalarına zarar verdiğini hiç sanmıyorum. Döküm dosyalarınızın ikisi MEMORY_MANAGEMENT olarak geçiyor. Genellikle ya Disk ya da RAM kaynaklı olur. RAM'leri testten geçirdim dediğiniz ve disk testi daha basit olduğu için ilk disk testi istedim. Burada sorun çıkmaz ise dediğim gibi RAM'lere bakacağız.

Yeni konular

Geri
Yukarı