R5 3600 sistem 4.3 GHz overclock ile görüntü vermiyor

mamigndz7

Centipat
Daha fazla  
RAM
G.Skill Ripjaws V 16 GB (2X8) 3200 MHz DDR4 CL16
Ekran kartı
MSI GEFORCE GTX 1660 TI ARMOR 6G OC 6GB GDDR6 192b
Anakart
MSI-B450 M-A PRO MAX
İşlemci
AMD Ryzen 5 3600
Arkadaşlar öncelikle herkese merhaba, sistemime overclock yapamıyorum. BIOS'a girip overclock yaptığım zaman görüntü gelmiyor. BIOS sıfırladıktan sonra tekrardan BIOS'a giriş yapıyorum R5 3600 işlemcimi 4.2 GHz 1.25V olacak şekilde ayarlıyorum, bu sefer PC açılıyor fakat Cinebench R20 testi hata veriyor. Prime95 testi yapayım derken PC mavi ekran verip otomatik kapanıyor. YouTube'da R5 3600 4.4-4.5 GHz overclock videoları var fakat benim işlemcim 4.3 GHz overclock yapmaya kalktığım esnada sisteme görüntü gelmiyor BIOS sıfırlamak zorunda kalıyorum. Bilen birileri varsa yardımcı olursa çok sevinirim.
  • Sıvı soğutmam: Cooler Master Masterliquid ML240l V2 MLW-D24M-A18PC-R2 sıvı soğutucu

Arkadaşlar öncelikle herkese merhaba, sistemime overclock yapamıyorum. BIOS'a girip overclock yaptığım zaman görüntü gelmiyor. BIOS sıfırladıktan sonra tekrardan BIOS'a giriş yapıyorum R5 3600 işlemcimi 4.2 GHz 1.25v olacak şekilde ayarlıyorum, bu sefer PC açılıyor fakat Cinebench R20 testi hata veriyor. Prime95 testi yapayım derken PC mavi ekran verip otomatik kapanıyor. YouTube'da R5 3600 4.4-4.5 GHz overclock videoları var fakat benim işlemcim 4.3 GHz overclock yapmaya kalktığım esnada sisteme görüntü gelmiyor BIOS sıfırlamak zorunda kalıyorum. Bilen birileri varsa yardımcı olursa çok sevinirim.
  • Sıvı soğutmam: Cooler Master Masterliquid ML240l V2 MLW-D24M-A18PC-R2 sıvı soğutucu.

Voltaj aşırı az böyle frekanslara göre voltajı 1.35 yapıp öyle deneyin.

Ben 4.2Ghz ve 1.25V ile kullanıyorum. Fakat herkesin soğutucusu, silikon kalitesi bir değil. Mavi ekran alıyorsanız voltajı artırmanız gerekir. Sırasıyla 1.3 ve NazeTHR'nin dediği gibi 1.35 denenebilir.

Ben 4.2GHz ve 1.25v ile kullanıyorum. Fakat herkesin soğutucusu, silikon kalitesi bir değil. Mavi ekran alıyorsanız voltajı artırmanız gerekir. Sırasıyla 1.3 ve Nazethr'nin dediği gibi 1.35 denenebilir.

İyi olmayan bir silikon kalitesiyle 4.3GHz stabil çalıştırmam mümkün müdür çünkü işlemci soğutucum hava soğutuculara nazaran iyi.

İyi olmayan bir silikon kalitesiyle 4.3GHz stabil çalıştırmam mümkün müdür çünkü işlemci soğutucum hava soğutuculara nazaran iyi.

Vallahi ben onu bilmiyorumda 2700X i 1.53 voltajda anca 4.3 GHz de çalıştırabilmiştim.

Sıcaklıklar ne seviyede testlerde?

4.2'de bile hata alırken 4.3 bu şartlar altında mümkün görünmüyor. Core ratio ayarını 41, 40 ile deneyin bir de.

4GHz 1.25v işlemci boştayken 40 derecelerde seyrediyor yük altındayken 75 dereceyi geçmiyor.
Vallahi ben onu bilmiyorumda 2700X i 1.53 voltajda anca 4.3 GHz de çalıştırabilmiştim.

Voltajı artırmaya çalışıyorum fakat anakartım 1.5v geçmiyor.

4GHz 1.25v işlemci boştayken 40 derecelerde seyrediyor yük altındayken 75 dereceyi geçmiyor.

Voltajı artırmaya çalışıyorum fakat anakartım 1.5v geçmiyor.

1.5 günlük kullanım için aşırı fazla bir değer.

Sıvı soğutmayla 75 biraz çok gibi geldi bana. Bana hava soğutucu kullanıyorum ve 70'i geçmiyor.

Oyunlarda nasıl CPU sıcaklıkları? Hiç çökme yaşadınız mı?

Geri
Yukarı