R5 3600 sistem ne kadar eder?

3lackbess

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Makine Mühendisi
Merhaba, yakın zamanda konar göçer hayata geçiş yapmayı planladığım için sistemi satıp bir laptop almayı düşünüyorum. Bunun için sizden fiyat tahmini almak istedim.

Sistemim neredeyse sıfır sayılabilecek bir sistem, daha yeni topladım sayılır. Toplarken, satmak aklımın ucundan bile geçmemişti ancak kısmet işte, her şey planlandığı gibi gitmiyor her zaman.

Özellikler

• Kasa: Gamepower Mythril
  • İşlemci: AMD Ryzen 5 3600 3.6GHz (fanı hiç kullanılmadı, sıfır olarak duruyor)
  • Ekran Kartı: Asus Radeon Dual RX 5500 XT EVO 8GB (yurt dışından alındı)
  • Anakart: Gigabyte B450 Aorus Pro
  • PSU: Cooler Master MWE White 650W 80+
  • RAM: Corsair Vengeance RGB Pro 16GB (2x8GB) 3600MHz
  • SSD: Hi-Level Ultra 120GB
  • HDD: WD Blue WD10EZEX 1TB
  • COOLER: Corsair H60 Liquid CPU Cooler
  • FAN: 4 ad. Arctic P12 & 1 ad. P12 PWM PST

Kasanın havalandırmasını artırmak için toplam 5 adet ekstra kaliteli fan alıp takmıştım. Ürünlerin HDD hariç hepsi sıfır alındı ve hepsinin (fanlar dahil) kutu, fatura ve hatta paketleri bile duruyor (Bu konularda biraz takıntılıyımdır, bu tarz şeyleri atamıyorum.). Sistemi alacak arkadaş sanki sıfır almış gibi tüm ürünleri kutuları ile birlikte eksiksiz olarak alabilir yani. HDD ise daha önce aldığım ikinci el kasadan kalma, SSD ve HDD'nin elimde testleri var her ikisin de sağlık durumu %100 ve sorunsuz çalışıyorlar.

Sistemimde her zaman kaliteli parçalar seçmeye çalıştım, yakında Samsung 970 1TB SSD almayı düşünüyordum ama sistemi satmam gerekiyor.

Sistemdeki tüm parçalar dediğim gibi sorunsuz. Sizce bu sistem ikinci elde kaç para eder? Ona göre sistemimi satmayı düşünüyorum ve ASUS ROG G15 modelini satın almayı düşünüyorum.

Ayrıca bir soru daha sormak istiyorum, bu sistemi satıp alacağım dizüstü bilgisayarda bu sistemde aldığım performansı alabilir miyim? Alacağım dizüstünde RTX 2060 ya da 2070 olacak, işlemci olarak i7 10750H işlemci ve 16 GB 3200 MHz RAM olacak diye düşünüyorum. Bu sistem ile mevcut kasamdan daha yüksek performans almam mümkün olur mu?

Yardımcı olan herkese teşekkür ederim, iyi forumlar.

Merak edenler için sistemin fotoğrafları; fotoğraflarda ışıklandırması pek güzel çıkmamış ancak gece gerçekten çok güzel. Ayrıca kasa dahil full ARGB olduğu için Gigabyte RGB Fusion 2.0 üzerinden komple olarak istenilen renk ayarlanabiliyor.

1.jpeg
2.jpeg

Son düzenleyen: Moderatör:
4000 TL ‘ye satabilirsiniz.

Sen galiba Letgo‘daki kazıkçı tayfadansız. Ben bu sistemi sıfırdan maks. 6000 TL ‘ye dizerim. 2060 üzmez.
Akakçe üzerinden toplayınca 8800 TL çıktı. Sizce gideri 4000bin lira mı yani? Ben en azından 5-6bin eder diye düşünmüştüm. Yorumunuz için teşekkür ederim. Yakında ilan vermeyi düşünüyorum.

4000TL'ye 10 tane alabilirim. Bi arkadaş ölücü diğeri de fiyatı çok yazmış. @3lackbess senin yazdığın fiyat daha iyi olmuş.
Parça satışı düşünürsen işlemciye talibim.
Parça parça satmak ile hiç uğraşmak istemiyorum açıkçası, komple satıp anaparanın üzerine eklemek istiyorum. Parça olarak satmak çok vaktimi alabilir diye düşündüm.

Bu arada, laptop olarak RTX 2060'lı model alsam şu an ki sistemin performansını verir mi? Bu konuda bir bilginiz var mı acaba?

Aynı performansı alamazsın sıcaklık ve fps olarak, sürekli yer değiştirmiyorsan veya okulun uzak değilse laptopa geçmek pek mantıklı durmuyor zaten.

Aynı performansı alamazsın sıcaklık ve fps olarak, sürekli yer değiştirmiyorsan veya okulun uzak değilse laptopa geçmek pek mantıklı durmuyor zaten.
Konu başında belirttiğim gibi sürekli olarak yer değiştirmem gerektiği için laptopa geçmeye karar verdim. Yoksa tabi ki masaüstü performansını veremez, bunun farkındayım. Laptopların performansları hakkında pek fazla bilgim yok, GTX 1650Ti ile 2060 arasında çok performans farkı var mı mesela ya da 10. nesil i5 ile i7 arasında. Bu konularda pek bilgim olmadığı için araştırıyorum şu aralar, laptop fiyatları da malum çok yüksek olduğu için kasayı satma gereksiniminde bulundum.

Yorumunuz için teşekkür ederim. @Yunusemre0101

Konu başında belirttiğim gibi sürekli olarak yer değiştirmem gerektiği için laptopa geçmeye karar verdim. Yoksa tabi ki masaüstü performansını veremez, bunun farkındayım. Laptopların performansları hakkında pek fazla bilgim yok, GTX 1650Ti ile 2060 arasında çok performans farkı var mı mesela ya da 10. nesil i5 ile i7 arasında. Bu konularda pek bilgim olmadığı için araştırıyorum şu aralar, laptop fiyatları da malum çok yüksek olduğu için kasayı satma gereksiniminde bulundum.

Yorumunuz için teşekkür ederim. @Yunusemre0101
Hocam biliyorum o durumu, ben de laptop alacaktım. Bu durumdaysan tabii ki laptop almak gerekiyor, 2060'lı 10750H 144Hz bir laptop fazlasıyla işini görür. Performans testlerini izleyebilirsin, en kötü ihtimal 10300H 1650 refresh 120Hz olabilir.

Geri
Yukarı