R5 3600 sistem oyunda 85 derece oluyor

Jett Sarı

Femtopat
Daha fazla  
Selamlar arkadaşlar, sistemimi alalı 1 yıl oldu ve sıcaklık değerli Valorant, PES, Minecraft gibi oyunlarda 80 altına oyun içerisinde neredeyse hiç (PES, Valorant'da hiç) düşmüyor. Bilgisayarımı temizledim ve sıcaklık değerlerinde ilk açtığımda inanılmaz bir düşüş olmuştu (normalde PES oynarken 85-86, temizledikten sonra 70 filan) fakat 1-2 saat sonra tekrar eskisi gibi yüksek olmaya başladı ve eski ısılarına geri döndü. Bunun sebebi ne olabilir?

Bilgisayarımın fişlerini taktığım prizde kapama düğmesi var onu kapatıyorum sürekli gelen voltaj ile bir alakası olabilir mi? Ya da bunlar dışında bilgisayarımı kapattığım zaman genelde oyundan yeni çıkmış oluyorum ve işlemci ile ekran kartı normal olarak daha 50 derecenin altına düşmemiş oluyor. Bilgisayarımda 60 GB gibi az bir alan kaldı 480 GB alan içerisinden (Bazı günler neredeyse 1-2 tane fotoğraf indiriyorum ona rağmen 400 MB filan yer azalıyor.). Bunlar ile bir alakası olabilir mi?

Bilgisayarımın ısısını herhangi bir ek parça almadan düşürebilir miyim ya da 1-2 ay sonra soğutucu alacağım aldığımda çok düşer mi? Bunların dışında içine yaptığım temizlik sonrası termal macun yenilemesi gerekmiş olabilir mi?

Sistemim:

• R5 3600
  • B450M S2H
  • GTX 1660 OC

MSI Afterburner kullanıyorum ve o programı indirdiğimde yanında "RivaTuner Statistics Server" adlı bir program inmişti. MSI Afterburner açıkken o da açık oluyor bir zararı olabilir mi?

Teşekkür ederim.

Son düzenleme:
İşlemci soğutucusunu söküp taktıysan tabii ki eski macunu silip yeni sürmeliydin, özelliğinin bir kısmını kaybediyor söküldüğünde. İşlemciyi 1-2 senedir 80 derece ve üzerinde kullanmak da iyi değil degradasyonu hızlandırır.
işlemci fanını çıkarmadım. Degradasyon nedir tam olarak

Geri
Yukarı