R5 3600 sistemde 7800 XT ile düşük FPS

İşletim sistemi
Windows 11

rihtimdakiadam

Decapat
Daha fazla  
RAM
x2 XPG 8 GB Gammix D30 Kırmızı 3200MHz
SSD veya HDD modeli
SANDISK 500GB Ultra NVMe M.2 SSD
Ekran kartı
Sapphire 7800 XT Nitro+
Anakart
MSI B450M A Pro Max
İşlemci
Ryzen 5 3600
Merhaba, 3060 Ti modelinden RX 7800 XT modeline geçiş yaptım. Kartı ilk takıp kullandığımda beklediğim FPS değerlerine ulaşıyordum ancak birkaç gün sonra (emin değilim ama önceki kartı satarken tak çıkar yapmıştım, PSU'nun güç tuşuna bastığımda açık mı kapalı mı anlamadım ve bir an PC açılıp kendiliğinden kapandı. Bu olaydan sonra belki de) düşük FPS aldığımı fark ettim. Ekran kartı kaynaklı bir problem olduğunu düşündüm ve Hepsiburada'ya değişim talebi oluşturdum ve kartı değiştirdim. Biraz önce yeni kartı takıp denedim ve yine düşük FPS aldığımı fark ettim. İlk takıp kullandığımda 90 FPS alıyorsam şu an 50-55 FPS alıyorum garip bir şekilde. Sorun ekran kartında değil. Yazılımsal olarak bir problemde yok bundan da eminim çünkü kartı iade etmeden bilgisayara format attım, ekran kartı sürücülerini sıfırladım önceki sürücüleri denedim falan ama düzelme olmamıştı. Sorunun neden kaynaklandığını bilmiyorum, herhangi bir fikri olan var mı acaba? Ekran kartını takıp çıkarırken donanımsal olarak anakarta ya da diğer parçalara zarar verme olasılığım var mı sizce?

Not: Darboğaz yapıyor CPU demeyin çünkü farkındayım, benim sorunum kartı kullandığım ilk 2 gün problem olmaması 90 civarı FPS almam ancak sonra (büyük ihtimalle eski kartı satmak için tak çıkar yaptıktan sonra yani) 50-55 FPS'lerde oynamam. Yani bu değerler önceki 3060 Ti ile aynı neredeyse hatta yerine göre daha bile kötü olabiliyor.

PSU: Thermaltake 750W Bronze+

Yeni konular

Geri
Yukarı