R5 3600 sistemde CM ML240L V2'den Thermalright Phantom Spirit 120 SE'ye geçilir mi?

yusuf6554

Megapat
Makaleler
65
Yer
Sakarya
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD Ryzen 5 3600
MSI B450 Tomahawk MAX
ADATA XPG Spectrix D60G 2x 8 GB DDR4 3000MHz CL16
MSI GTX 1660 Super Gaming X
Cooler Master ML240L V2
Kingston A2000 1 TB SSD
SanDisk Ultra 3D 500 GB SSD
Kingston UV400 240 GB SSD
Samsung 850 EVO 120 GB SSD (Harici)
Corsair 275R Airflow White
Cooler Master MWE 700W 80+
Windows 11 Pro 23H2 64 Bit (x64)
Windows 11 Enterprise (Windows To Go) 23H2 64 Bit (x64)
Monitör 1: AOC 24G2SPU
Monitör 2: AOC C24G1
RAM
ADATA XPG Spectrix D60G 2x 8 GB DDR4 3000 MHz CL16
Ekran kartı
MSI GTX 1660 Super Gaming X
Anakart
MSI B450 Tomahawk MAX
İşlemci
AMD Ryzen 5 3600
Merhaba arkadaşlar. Sistemimde Ryzen 5 3600 işlemci, MSI B450 Tomahawk MAX anakart, ADATA XPG Spectrix D60G 2x 8 GB DDR4 3000 MHz CL16 bellek kiti, MSI GTX 1660 Super Gaming X ekran kartı ve Corsair 275R Airflow kasa mevcut.

Sistemde işlemci soğutucu olarak şu anda Cooler Master ML240L V2 kullanıyorum. Fakat sıvı soğutmayı RAM'lerimin uzun olması ve üst kısımda çok fazla boşluk olmaması nedeniyle üste monte edemiyorum. Onun yerine öne monte edip içeriye hava çekecek şekilde ayarladım.

Fakat bu da işlemci sıcaklığını olumlu etkilese de ekran kartının aşırı ısınmasına neden oluyor. Çünkü kasaya direkt olarak sıcak hava giriyor. O yüzden de ekran kartı öne ekstra intake fan takana kadar 80 dereceye kadar çıkıyordu. Intake fan ekleyince de 73 dereceye düşürebildim.

Fakat ben yine de bu sıvı soğutmadan kurtulup eskiye dönmek istiyorum. Yani hava soğutma kullanmak istiyorum. Bu sayede kasanın ön tarafına daha fazla intake fan takıp ekran kartı sıcaklığımı düşürmek istiyorum.

Sizce Cooler Master ML240L V2'den Thermalright Phantom Spirit 120 SE'ye geçiş yapmaya değer mi? Ayrıca Phantom Spirit 120 SE'nin fanları 45.93mm uzunluktaki RAM'lerim ile çakışır mı?

Merhaba arkadaşlar. Sistemimde Ryzen 5 3600 işlemci, MSI B450 Tomahawk MAX anakart, ADATA XPG Spectrix D60G 2x 8 GB DDR4 3000 MHz CL16 bellek kiti, MSI GTX 1660 Super Gaming X ekran kartı ve Corsair 275R Airflow kasa mevcut.

Sistemde işlemci soğutucu olarak şu anda Cooler Master ML240L V2 kullanıyorum. Fakat sıvı soğutmayı RAM'lerimin uzun olması ve üst kısımda çok fazla boşluk olmaması nedeniyle üste monte edemiyorum. Onun yerine öne monte edip içeriye hava çekecek şekilde ayarladım.

Fakat bu da işlemci sıcaklığını olumlu etkilese de ekran kartının aşırı ısınmasına neden oluyor. Çünkü kasaya direkt olarak sıcak hava giriyor. O yüzden de ekran kartı öne ekstra intake fan takana kadar 80 dereceye kadar çıkıyordu. Intake fan ekleyince de 73 dereceye düşürebildim.

Fakat ben yine de bu sıvı soğutmadan kurtulup eskiye dönmek istiyorum. Yani hava soğutma kullanmak istiyorum. Bu sayede kasanın ön tarafına daha fazla intake fan takıp ekran kartı sıcaklığımı düşürmek istiyorum.

Sizce Cooler Master ML240L V2'den Thermalright Phantom Spirit 120 SE'ye geçiş yapmaya değer mi? Ayrıca Phantom Spirit 120 SE'nin fanları 45.93mm uzunluktaki RAM'lerim ile çakışır mı?
Ramlerin dediğin gibi yüksekse fanını yukarı kaydırırsın fanın zaten ayarlanabiliyor. Sıvı soğutmayı öne takarsan twm performans vermeez ve çok kolay bozulabilir. Kasa değişme şansın varsa daha iyi olur güzel bir sıvı soğutma

Ramlerin dediğin gibi yüksekse fanını yukarı kaydırırsın fanın zaten ayarlanabiliyor. Sıvı soğutmayı öne takarsan twm performans vermeez ve çok kolay bozulabilir. Kasa değişme şansın varsa daha iyi olur güzel bir sıvı soğutma
Kasayı şu anda değiştirmem mümkün değil. Onun yerine hava soğutmaya geçmek istiyorum.

Değişirseniz tabii daha serin çalışır çünkü öne takınca performansı ciddi düşüyor. Borusu üstte mi altta mı?

Screenshot_20240411_130125_YouTube.jpg

Sıvı soğutmam ön tarafa borular üste gelecek şekilde takılı. Fakat ben Phantom Spirit'e geçmek istiyorum. Bu sayede kasanın önüne 2 adet intake fan takmak istiyorum. Arkada da 1 adet egzoz fan bu durumda yeterli olur diye düşünüyorum.

Boru alttan işlemciye doğru mu geliyor kasa üstünden işlemciye doğru aşağıya meyilli mi geliyor?
Boru üstten geliyor. Alttan geçirmedim zaten en baştan beri.

Geri
Yukarı