Çözüldü R5 3600 sistemde CPU kullanım değeri ne olmalı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Zorbey07

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba R5 3600 sahibiyim. BIOS ayarlarından expert moda alıp 4.2 GHz ve RAM'leri ise XMP 3000 MHz'de kullanıyorum. Az önce bir şeye dikkat ettim. CPU kullanımı yüzde 96-97'lerde geziyor. Soğutucum ise Artics Freezer esport Duo modeli. Sürekli böyle olması bir sorun teşkil eder mi? 45 dereceler de geziyor. Resim paylaşıyorum. Güç planını ise sistem kendi seçti.

Dosya Ekleri

• r5.JPG
    r5.JPG
    59,7 KB · Görüntüleme: 75
  • cpu kullanım.JPG
    cpu kullanım.JPG
    84,2 KB · Görüntüleme: 57
  • sogutucu.JPG
    sogutucu.JPG
    55,7 KB · Görüntüleme: 56
  • güç planı.JPG
    güç planı.JPG
    57,1 KB · Görüntüleme: 51
Son düzenleme:
Çözüm
Öncelikle anakartınızı öğrenebilir miyim? Ayrıca, görev yöneticisinde MSI Central Server adında bir hizmet görüyorum, MSI Dragon Center gibi yazılımları mı kullanıyorsunuz? 6700K kullandığım zamanlar %100'e yakın CPU kullanım sorunu yapıyordu bende bu MSI yazılımları, silince düzeliyordu, bilmiyorum şu sıralar ne alemde. Bunun yanında, Norton antivirüs'e cidden gerek var mı? %20'sini o oluşturuyor gözüküyor. Dikkatli bir kullanıcıysanız Windows Defender iş görüyor.
Sıcaklık konusuna gelecek olursak; sonbahardayız artık yani o sıcaklık biraz fazla, evet, ama 4.2GHz'de kullanmanızın payı büyük.
Öncelikle anakartınızı öğrenebilir miyim? Ayrıca, görev yöneticisinde MSI Central Server adında bir hizmet görüyorum, MSI Dragon Center gibi yazılımları mı kullanıyorsunuz? 6700K kullandığım zamanlar %100'e yakın CPU kullanım sorunu yapıyordu bende bu MSI yazılımları, silince düzeliyordu, bilmiyorum şu sıralar ne alemde. Bunun yanında, Norton antivirüs'e cidden gerek var mı? %20'sini o oluşturuyor gözüküyor. Dikkatli bir kullanıcıysanız Windows Defender iş görüyor.
Sıcaklık konusuna gelecek olursak; sonbahardayız artık yani o sıcaklık biraz fazla, evet, ama 4.2GHz'de kullanmanızın payı büyük.

Çözüm
Resimde de görüldüğü üzere arka planda anti-virüs yazılımınız işlem yapıyor. Sürekli böyle olmaz ama sürekli virüs taraması da gerekli ve yerli bir şey değil.

Öncelikle anakartınızı öğrenebilir miyim? Ayrıca, görev yöneticisinde MSI central server adında bir hizmet görüyorum, MSI Dragon Center gibi yazılımları mı kullanıyorsunuz? 6700K kullandığım zamanlar %100'e yakın CPU kullanım sorunu yapıyordu bende bu MSI yazılımları, silince düzeliyordu, bilmiyorum şu sıralar ne alemde. Bunun yanında, Norton antivirüs'e cidden gerek var mı? %20'sini o oluşturuyor gözüküyor. Dikkatli bir kullanıcıysanız Windows Defender iş görüyor.

Evet Dragon Center kullanıyorum. MSI A320-M-A Pro Max. Norton 2 yıldır lisanslı kullanıyorum. Ondan vazgeçemem. Hangilerini kaldırmam gerekli? Kaldırırken ayarlar ile birlikte mi siliniyor?

Resimde de görüldüğü üzere arka planda Anti-Virüs yazılımınız işlem yapıyor. Sürekli böyle olmaz ama sürekli virüs taraması da gerekli ve yerli bir şey değil.

Bütün antivirüs programları içinde tek güvendiğim Norton. Tekrar baktığımda Norton işlemciyi bırakmış.

Dragon Center kapatınca muhteşem oldu. CPU kullanımı yüzde 4'lere düştü. Onu da şöyle yaptım; Dragon Center açıp, sağ alttan çıkış yaptım. Bir anda düzeldi. Kaldırıyorum, son kararımız mı :)

Dosya Ekleri

• dragon center facia.JPG
    dragon center facia.JPG
    85,4 KB · Görüntüleme: 34
Son düzenleme:
Evet Dragon Center kullanıyorum. MSI A320-M-A Pro Max. Norton 2 yıldır lisanslı kullanıyorum. Ondan vazgeçemem. Hangilerini kaldırmam gerekli? Kaldırırken ayarlar ile birlikte mi siliniyor?
Evet, ayarladığınız profiller de gider, GTX 1080'imde öyle olmuştu en azından, ışık geri beyaza dönmüştü MSI yazısındaki.
Anakartınız sanki hız aşırtma yapmaya çok uygun değil gibi gözüküyor. İşlemcinizin AMD tarafından belirlenen sınırlarını zorluyorsunuz zaten.

Evet, ayarladığınız profiller de gider, GTX 1080'imde öyle olmuştu en azından, ışık geri beyaza dönmüştü MSI yazısındaki.
Anakartınız sanki hız aşırtma yapmaya çok uygun değil gibi gözüküyor. İşlemcinizin AMD tarafından belirlenen sınırlarını zorluyorsunuz zaten.

Sanırım düzeldi. İşlemci sıcaklığı 35-38 arası gidip geliyor. Resimde gördüğünüz üzere. Ayrıca Dragon Center revo ile kaldıracaktım bulamadım. Garip şeyler oluyor.

Dosya Ekleri

• sıcaklık cpu.JPG
    sıcaklık cpu.JPG
    54,4 KB · Görüntüleme: 21
Sanırım düzeldi. İşlemci sıcaklığı 35-38 arası gidip geliyor. Resimde gördüğünüz üzere. Ayrıca Dragon Center revo ile kaldıracaktım bulamadım. Garip şeyler oluyor.
MSI programları bir kere de beni şaşırtsın :). Öncelikle geçmiş olsun, şu an sıcaklıklar harika, A320 çipsetli bir anakart ile 3600'ü zorlayarak boşta o sıcaklıkları elde etmişsiniz. Normal biçimde, Windows 10 uygulamalar kısmından kaldırabilirsiniz, yanında kullandığı ıvır zıvırı da silin. Ekran kartı sürücüsü dışında hiçbir şeye ihtiyacınız yok :), Afterburner varsa kalabilir, o sıkıntı yapmıyor.

MSI programları bir kere de beni şaşırtsın :). Öncelikle geçmiş olsun, şu an sıcaklıklar harika, A320 çipsetli bir anakart ile 3600'ü zorlayarak boşta o sıcaklıkları elde etmişsiniz. Normal biçimde, Windows 10 uygulamalar kısmından kaldırabilirsiniz, yanında kullandığı ıvır zıvırı da silin. Ekran kartı sürücüsü dışında hiçbir şeye ihtiyacınız yok :), Afterburner varsa kalabilir, o sıkıntı yapmıyor.

Yardımlarınız için teşekkürler. Anakart olarak buna karar kıldım. Siz ne dersiniz?

Yardımlarınız için teşekkürler. Anakart olarak buna karar kıldım. Siz ne dersiniz?

Valla anakart olarak çok bir bilgim yok ancak 3-4 gün önce ben Asus B550-E aldım Zen3'e geçeceğim için fakat stok sorunu olacak gibi. İdarelik 3600/3600X arıyorum daha sonra satıp 5700X/5800X'e geçeceğim. 2000 TL'ye 3600X alınır mı, şu an düşünme aşamasındayım :) Soğutucu olarak da sizinkinin beyazını seçtim, kasa beyaz diye bozmayayım dedim.

Yeni konular

Geri
Yukarı