Çözüldü R5 3600 sistemde görüntü ve ses bir anda gidiyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

mdm

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar selam. Bilgisayarımı hem günlük işlerde hem de oyun oynamak için kullanıyorum. Gayet de memnunum hiçbir sıkıntı yaşamadım daha önceden. Fakat son birkaç gündür hem günlük kullanımda hem de oyunlarda bir anda ekran gidiyor ve ses gidiyor, 5-10 saniye sonra ekran ve ses geri geliyor. Geldikten sonra oyunda isem oyun çöküyor, günlük işlerimi yaparken de internet tarayıcısı, ofis uygulamaları siyah ekran oluyor. Bilgisayarın BIOS, chipset ve ekran kartı sürücüsü güncel. Bir türlü çözemedim yardım edebilecek olan varsa çok sevinirim. Dipnot olarak geçenlerde gün içinde birden fazla kez elektrikler kesildi o yüzden olabilir mi?

• CPU: AMD Ryzen 5 3600
  • GPU: MSI Gaming X NVIDIA GTX 1660 Ti
  • RAM: Corsair VENEGANCE 8x2 2133 MHz
  • PSU: Corsair VS550
  • SSD: SanDisk 256 GB (modelini bilmiyorum maalesef)
  • HDD: 2X 1 TB Seagate Barracuda

Çözüm
Normalde Malwarebytes ile düzenli olarak tarama yapıyorum ama işlemedi buna galiba. Teşekkürler hocam @Görk
Tam Kaspersky ile tam tarama yaparken yine aynı sorunu yaşadım fakat üstüne DPC_WATCHDOG_VIOLATION kodlu bir mavi ekran yedim. Hemen forumdan araştırdım ve DDU ile ekran kartı sürücüsünü silip tekrar kurdum. Ayrıca Wi-Fi adaptörünün sürücüsünü güncelledim. Bugün yaklaşık 6-7 saat bilgisayarı kullandım donma, ekranın gitmesi vs. sorun yaşamadım. Yardım eden herkese çok çok teşekkürler.
Arkadaşlar selam. Bilgisayarımı hem günlük işlerde hem de oyun oynamak için kullanıyorum. Gayet de memnunum hiçbir sıkıntı yaşamadım daha önceden. Fakat son birkaç gündür hem günlük kullanımda hem de oyunlarda bir anda ekran gidiyor ve ses gidiyor, 5-10 saniye sonra ekran ve ses geri geliyor. Geldikten sonra oyunda isem oyun çöküyor, günlük işlerimi yaparken de internet tarayıcısı, ofis uygulamaları siyah ekran oluyor. Bilgisayarın BIOS, chipset ve ekran kartı sürücüsü güncel. Bir türlü çözemedim yardım edebilecek olan varsa çok sevinirim. Dipnot olarak geçenlerde gün içinde birden fazla kez elektrikler kesildi o yüzden olabilir mi?

• CPU: AMD Ryzen 5 3600
  • GPU: MSI Gaming X NVIDIA GTX 1660 Ti
  • RAM: Corsair VENEGANCE 8x2 2133 MHz
  • PSU: Corsair VS550
  • SSD: SanDisk 256 GB (modelini bilmiyorum maalesef)
  • HDD: 2X 1 TB Seagate Barracuda
Önce bilgisayarı kapatıp psu yu da kapat fişten çek. biraz bekleyip tekrar çalıştır. Olmaz ise bir de Kablo değiştirerek dene istersen.

Olay görüntüleyicisinden hangi hataları veriyor bakmalısınız. Bu olay olduktan sonra ekran kartı driverı çöktü tarzında bir hata veriyor mu hiç ? Daha stabil bir ekran kartı sürücüsü yükleyebilirsiniz DDU ile kaldırdıktan sonra.
PSU kaynaklı gibi geliyor bana. Elektrik kesintilerinde sorun olmuş olabilir. Varsa eğer PSU kablolarını yedekleriyle değiştirin. Söküp yeniden takın.

Önce bilgisayarı kapatıp psu yu da kapat fişten çek. biraz bekleyip tekrar çalıştır. Olmaz ise bir de Kablo değiştirerek dene istersen.
Teşekkürler hocam cevabınız için. Birazdan deneyeceğim dediğinizi.
Olay görüntüleyicisinden hangi hataları veriyor bakmalısınız. Bu olay olduktan sonra ekran kartı driverı çöktü tarzında bir hata veriyor mu hiç? Daha stabil bir ekran kartı sürücüsü yükleyebilirsiniz DDU ile kaldırdıktan sonra.
PSU kaynaklı gibi geliyor bana. Elektrik kesintilerinde sorun olmuş olabilir. Varsa eğer PSU kablolarını yedekleriyle değiştirin. Söküp yeniden takın.

Teşekkürler öncelikle. Olay görüntüleyicisinin hangi menüsünden bakmalıyım? Maalsef PSU 5 yıllık ne kutusu ne de yedek kablosu var deneyemiyorum kabloları değiştirmeyi.

Ekran görüntüsü 2021-06-10 144921.png

En son böyle bir hata almışım. @Amanita

Normalde Malwarebytes ile düzenli olarak tarama yapıyorum ama işlemedi buna galiba. Teşekkürler hocam @Görk
Tam Kaspersky ile tam tarama yaparken yine aynı sorunu yaşadım fakat üstüne DPC_WATCHDOG_VIOLATION kodlu bir mavi ekran yedim. Hemen forumdan araştırdım ve DDU ile ekran kartı sürücüsünü silip tekrar kurdum. Ayrıca Wi-Fi adaptörünün sürücüsünü güncelledim. Bugün yaklaşık 6-7 saat bilgisayarı kullandım donma, ekranın gitmesi vs. sorun yaşamadım. Yardım eden herkese çok çok teşekkürler.

Son düzenleme:
Çözüm

Geri
Yukarı