R5 3600 sistemde mavi ekran hataları

İşletim sistemi
Windows 10

Kerem Kaan Zi

Femtopat
Daha fazla  
RAM
PNY XLR8 16X2 3600 MHZ DDR4
SSD veya HDD modeli
C: (SİSTEM) TOSHİBA RC500 D: XPG 8100
Ekran kartı
ASUS TUF GTX 1650
Anakart
MSI B550 GAMİNG EDGE
İşlemci
AMD RYZEN 5 3600
Herkese merhaba.
2 ay öncesine kadar herhangi bir sorun yaşamadığım sistemim; internette dolaşırken veya oyun oynarken mavi ekran hataları vermeye başladı. MEMORY_MANAGEMENT, UNEXPECTED_KERNEL_MODE_TRAP, SYSTEM_SERVICE_EXCEPTION, IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL hatalarını aldım. Bazen üst üste bazen ise 3-4 saatte bir yapıyor. Önce RAM'ler dedim XMP 3600'de hem Windows'tan hem de Memtest'ten test yaptım. Hata aldım. Ardından 2133MHz BIOS restore ile denedim bu sefer hata vermedi ama mavi ekran almaya devam ettim. Ardından RAM'lerin slotlarını değiştirip kullandım hata almadım fakat slot değişince XMP profili açamadığım için 2133MHz'de kullanmak zorunda kaldım bir süre. Ardından arkadaştan aynı frekansta 16x2 Corsair RGB RAM'lerini ödünç aldım. Yaklaşık 1 hafta benim RAM'ler onda takılı onun RAM'ler ben de takılı kullandık. Bu süreçte ne onun PC ne de benim mavi ekran vermedi. Ayrıca Prime95 ve Memtest'lerden de hatalar almadım. Sistemi tam güncel hala getirdiğim için düzeldiğini düşündüğüm için arkadaşla tekrardan RAM'lerimizi değiştik. Dün akşam kendi RAM'lerimi taktım ve sorunsuz kullandım yaklaşık 7-8 saat. Şimdi işten geldim PC'yi açtım internette gezerken çat diye yine mavi ekran yedim. Hata MEMORY_MANAGEMENT idi. Ulan tamam dedim her şey düzeldi sıkıntı yok derken bu mavi ekran kafayı yedirtti bana. Delireceğim. PC restart atıp kendini açında soluğu burada aldım. AMD Wraith prizm kullanıyorum, işlemci %99 güce ayarlı. 3500 MHz'lerde oyunda (Fortnite) 45-55 derece, GPU 45-58 arası. Kasam Full mesh ısıda sorun yok.

Şimdi soruyorum bir haftadır hiçbir sıkıntı yoktu. Benim RAM'ler arkadaşın PCsinde hatasız çalıştı. Ben de onun RAM'leriyle bir haftadır hatasız çalıştım. Kendi RAM'imi takınca dün akşam da sıfır mavi hata. Neden bu akşam açınca daha 15. dk da MEMORY_MANAGEMENT aldım. Yardım edin lütfen dostlar.

Yok mu bu işi çözebilecek birisi koca sitede ?

Son düzenleme:
Dalga mı geçiyorsun ya? Sorunun bundan kaynaklı diye kapattırıyorum, gelmiş bana "300.000TL değerinde 150km ile giden bir BMW'en var. Sen diyorsunki 50 ile git. Gücün olsa bile kullanma."
diyorsun.

Cidden dalga geçeceksen yazmayacağım bir daha ya. Yeter.

Sinirlendiriyorsunuz, ondan sonra asabi cevap verince bu üye rezile kadar gidiyor iş.
Kardeşim ne dalgası, söylediğini çocuğa söylesen çocuk güler. Bu çözüm mü? Bir daha düşün. 3600mhz varken kullanma diyon. 2133mhz de kullanacaksam niye 3600mhz ye para verdim ki. Bunu anlatmak için o örneği verdim. Sinirlenecek birşey yok bunda. İyi düşün biraz.
Etki edeceği max 5FPS.
2133mhz ile 3600mhz arasında mı?

Kardeşim ne dalgası, söylediğini çocuğa söylesen çocuk güler. Bu çözüm mü? Bir daha düşün. 3600MHz varken kullanma diyorsun. 2133MHz de kullanacaksam niye 3600MHz'ye para verdim ki. Bunu anlatmak için o örneği verdim. Sinirlenecek bir şey yok bunda. İyi düşün biraz.

2133MHz ile 3600MHz arasında mı?

Yapacak bir şey yok dostum.
XMP kapalıyken sorun olmuyorsa kapalı kullanmayı denemelisin.
Ya da elle frekansı arttır öyle dene;

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Yapacak bir şey yok dostum.
XMP kapalıyken sorun olmuyorsa kapalı kullanmayı denemelisin.
Ya da elle frekansı arttır öyle dene;

Arkadaştan 3600mhz aynı ramlerin Corsair markalı 1 hafta kullandım Xmp açık sorun olmadı. Son bios güncelleme sonrası olduğunu düşüyorum. Benim ramler uyumsuz net.

Geri
Yukarı