R5 3600 sistemde mavi ekran hatası

İşletim sistemi
Windows 10

reyrasiy

Femtopat
Üç ay önce topladığım sistemim sürekli mavi ekran hataları veriyor. Başlarda bir problem gözükmüyordu, sonradan neredeyse her iki seferde mavi ekran hatası veriyor. Her seferinde farklı hatalar. Güncellemeler ile çözülmeyince buraya konu açma gereği duydum. Son 5 mavi ekran hatası için minidump dosyalarını buldum. Aşağıya linkini bıraktım. Sistemi sıfır parçalarla topladım. 8x2 3200MHz Corsair Vengeance kit RAM kullanıyorum. RAM'leri Memtest yaptım. Hiç hata çıkmadı. Sistemim R5 3600 ve GTX 1660S ekran kartım var. Son güncellemeler yapılı ve BIOS güncel. Yardımınızı bekliyorum. Teşekkürler.

Uzun bir aranın ardından tekrar buradayım. Diskimi temizleyip yeniden Windows 10 kurulumu gerçekleştirdim. Bir iki gün geçti ve mavi ekran hataları devam ediyor. Az önce Memory management hatası aldım. Yeni minidump dosyalarımı ekliyorum. Analiz yapıp bilgi verecek biri olursa çok teşekkür ederim.

Minidump:minidump - Google Drive

Diske taktığın SATA kablosunu kontrol et.

RAM'lerin slota 2. ve 4. slota takılı değil mi? Değilse böyle tak.

BIOS ayarlarını sıfırla.

Overclock yaptıysan overclock işlemini geri çekmelisin.

Ekran kartı sürücün güncelliğini kontrol eder misin? Güncel değil ise güncelle.

USB portu olarak sadece klavye ve fare takılı kalsın. Diğer USB portları boşta kalsın. Klavye ve farenin USB çıkışlarını tak çıkart yap.

Logitech ile ilgili yazılımı kaldır.

"sfc /scannow" rehberini ve "DISM" rehberini tekrar uygulayın.

Anti virüs ile sistemi tarat. Virüs bulursa temizle.

Memtest86 testi yapın. Sonuçlarını paylaşın.

Diske taktığın SATA kablosunu kontrol et.

RAM'lerin slota 2. ve 4. slota takılı değil mi? Değilse böyle tak.

BIOS ayarlarını sıfırla.

Overclock yaptıysan overclock işlemini geri çekmelisin.

Ekran kartı sürücün güncelliğini kontrol eder misin? Güncel değil ise güncelle.

USB portu olarak sadece klavye ve fare takılı kalsın. Diğer USB portları boşta kalsın. Klavye ve farenin USB çıkışlarını tak çıkart yap.

Logitech ile ilgili yazılımı kaldır.

"Sfc /scannow" rehberini ve "DISM" rehberini tekrar uygulayın.

Anti virüs ile sistemi tarat. Virüs bulursa temizle.

Memtest86 testi yapın. Sonuçlarını paylaşın.

Her işlemi gerçekleştirdim defalarca. Çözüm yok.

Ben en başta sürücü ve BIOS ayarlardan gitmeyi tercih ediyorum.

Donanımsal olabilme şansı var. RAM ve diskleri kontrol ettik zaten.

OCCT ile işlemciyi ve ekran kartını test edebilir. Bunu söylemedim galiba. Söylemiş oldum.

Çoğu şey denemek lazım çünkü bazen çok küçük bir hata bile mavi ekran verdirttirebilir.

Ben en başta sürücü ve BIOS ayarlardan gitmeyi tercih ediyorum.

Donanımsal olabilme şansı var. RAM ve diskleri kontrol ettik zaten.

OCCT ile işlemciyi ve ekran kartını test edebilir. Bunu söylemedim galiba. Söylemiş oldum.

Çoğu şey denemek lazım çünkü bazen çok küçük bir hata bile mavi ekran verdirttirebilir.
Anladım hocam, Size çok özeniyorum aslında :D Böyle mavi ekran hatalarını anlamak, çözüm sağlamaya çalışmak falan çok eğlenceli geliyor, Nasıl kendimi bu alanda geliştirebilirim hocam?
Kendime yeni bilgiler katmayı seviyorum, Çabuk öğrenirim.

Dediklerimi uyguladıktan sonra mavi ekran aldınız mı? Aldıysanız o mavi ekranın minidump dosyasını paylaşın.

Almadıysanız almayı bekleyin. Aldıktan sonra minidump dosyasını paylaşın.

Geri
Yukarı