R5 3600 sistemde mavi ekran hatası

İşletim sistemi
Windows 11

mmrax

Hectopat
RAM
Corsair Vengeance RGB Pro cMW16GX4M2Z3600C18 16 GB (2x8) DDR4 3600 MHz CL18
SSD veya HDD modeli
James Donkey JD512 512 GB 3D NAND 2000/1500MB/sn
Ekran kartı
MSI Ventus GP OC 2060 Super 8 GB
Anakart
Gigabyte B540 h
İşlemci
AMD Ryzen 5 3600.
Cooler Master MWE whıte 650W 80+ 120mm fanlı PSU.
Ve Seagate 1 TB HDD de var.
Minidump dosyalarını WinDbg ile analiz ettim sonuçlarını aşağıya ekleyeceğim. Bilgisayarı dün formatladım ve format attığımdan beri 2 kez mavi ekran hatası aldım öncesinde çok fazla mavi ekran alıyordum günde birkaç sefer.

Dosya Ekleri

• 2.txt
    18,4 KB · Görüntüleme: 12
  • 1.txt
    22 KB · Görüntüleme: 16
Şimdi bazen Testler'de sorun çıkmayabiliyor. Bu tarz durumlar ile karşılaştığımız oluyor.
Ama yine de GPU'yu 20 dakika kadar OCCT ve FurMark aracı ile test edebilirsin.

Elimden şu an testler gelebilir ancak umarım sorun çözülür artık.

Merhaba. FurMark ve OCCT testi yaptım. OCCT yaparken RAM işlemci ve ekran kartına ayrı ayrı test yaptım 30'ar dakikalık. RAM ve işlemcide hiç sıkıntı çıkmadı fakat ekran kartına test yaparken mavi ekran yedim bilgisayar tekrar açıldığında test kaldığı yerdeydi ve hata göstermiyordu sıfırlayıp 1 saatlik yeniden başlattım mavi ekransız ve hatasız tamamladı. Tamamlandıktan sonra kapattım OCCT'yi bilgisayarı kullanırken yine mavi ekran yedim. 2 minidump ve FurMark testinin görüntüsünü linke ekledim. Son durum bu şekilde. @claus

Müsaitseniz bakabilir misiniz? @Murat5038

Son düzenleme:
GPU sorunu var. Bir Ihtimal'de PSU tetikliyor. PSU testi yap, eğer sorun çıkmazsa. Sisteme farklı bir GPU taktırıp test ettir.

Tamamdır.

Usta ben bilgisayarı dün formatladım tekrar bu sefer Windows 10 yapmaya çalıştım. Fakat daha Windows yükleme ekranında mavi ekran aldım ve hep mail girme kısmında istisnasız mavi ekran aldım. Ötesine geçemedim sonra yeniden Windows 11 kurdum şu an açılıyor. Sizin daha önce buraya attığınız linkteki ekran kartı sürücüsünü kurdum ve 5 dakika geçmeden direkt mavi ekran hatası aldım.
Minidump dosyaları linktedir. Formatlamadan önce kasayı açıp özenli bir şekilde temizledim PSU dahil. @claus

Son düzenleme:
Hocam temizlemelik bir durum yok, dediğim şekilde denemen gerekiyor.

Yine de deneyeyim dedim. PSU testi için bir video izledim de AIDA64+FurMark testlerini aynı anda açıp hwi uygulamasından voltaj değerlerini kontrol ediyordu. Bu şekilde yapacağım bende farklı bir yöntemi var mıdır? @claus

Yine de deneyeyim dedim. PSU testi için bir video izledim de AIDA64+FurMark testlerini aynı anda açıp hwi uygulamasından voltaj değerlerini kontrol ediyordu. Bu şekilde yapacağım bende farklı bir yöntemi var mıdır? @claus

Testleri yaparken ki veriler bu şekilde 1 ve 2 isimli görseller sadece FurMark, 3 ve 4 numaralı görseller AIDA64 + FurMark testi açıkken alındı. @claus

Testleri yaparken ki veriler bu şekilde 1 ve 2 isimli görseller sadece FurMark, 3 ve 4 numaralı görseller AIDA64 + FurMark testi açıkken alındı. @claus

OCCT'den de 30 dk test yaptım 12.025 v değer verdi. O da normal görünüyor. Araştırdığım kadarıyla 11.89'un altında risk teşkil ediyormuş. Bir mavi ekranın bu kadar uğraştırması normal mi? Sorun kesin şurdadır deyip çözemiyorum kaç gündür.

OCCT'den de 30 dk test yaptım 12.025 v değer verdi. O da normal görünüyor. Araştırdığım kadarıyla 11.89'un altında risk teşkil ediyormuş. Bir mavi ekranın bu kadar uğraştırması normal mi? Sorun kesin şurdadır deyip çözemiyorum kaç gündür.

Yaklaşık birkaç saattir test falan da yapılırken bilgisayar mavi ekran vermedi ancak YouTube'da 15 dk video açayım dedim direkt mavi ekran alıyorum. O kadar stres testine sokup almadığım crashı YouTube'da 15 dakikada almak cidden kafayı yedirtecek artık. Bu tarz sorunları çözen bir firma var mı bildiğiniz. @claus

Dosya Ekleri

• 1.png
    1.png
    1,2 MB · Görüntüleme: 8
  • 2.png
    2.png
    1,3 MB · Görüntüleme: 3
  • 3.png
    3.png
    777,4 KB · Görüntüleme: 4
  • 4.png
    4.png
    945,3 KB · Görüntüleme: 4
Son düzenleme:
Maalesef pek yok, dediğim şekilde bir bilgisayarcıya gidip denetmen gerek.
Şehrindekileri araştırıp görüşebilirsin.

Yapılacak çok da bir şey yok sanırım sorunun ne olduğunu tam anlamıyla çözemedik ama yazılımsal değil sanırım. Size son olarak sorum şu ekran kartı donanımsal olarak arızalı çıkar Ryzen 5 3600 işlemci ve 650W PSU için hangi kartı önerirsiniz? Sağlıklı bir sistem için.

Yapılacak çok da bir şey yok sanırım sorunun ne olduğunu tam anlamıyla çözemedik ama yazılımsal değil sanırım. Size son olarak sorum şu ekran kartı donanımsal olarak arızalı çıkar Ryzen 5 3600 işlemci ve 650W PSU için hangi kartı önerirsiniz? Sağlıklı bir sistem için.

Bugün oyun indirdim (LoL)oyun oynarken hiç mavi ekran hatası vermedi. Diğer ele geçerken bir de YouTube'dan bir şeyler açayım öyle deneyeyim dedim oyun bulma ekranında mavi ekran aldım. Driver overrun stuck kodlu bu bana yazılımsal geldi. Bir kontrol eder misiniz?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı