R5 3600 sistemde oyun oynarken ekran donuyor

BoldPilot

Hectopat
Merhaba dostlar.
Sorunu olabildiğince detaylı anlatmaya çalışayım. Oyun esnasında ekran bir süre donuyor. Yaklaşık 5-6 saniye. Sonra geri geliyor. Bu donma bazen oyunun o anki karesi kalacak şekilde oluyor bazen de gri bir ekran şeklinde. Bazı zamanlarda da oyundan atabiliyor. Point Blank isimli eski bir FPS oyunu oynuyorum. Özellikle onda çok karşılaşıyorum. Daha önceleri kardeşim CS:GO oynarken takip etmiştim onda olmamıştı ama dün onda da aynı sıkıntı olmuş. Ve ekran geldikten sonra görüntüde kırılmalar oluşuyor. Hatta bir keresinde kare kare olmuştu bütün ekran. Videosunu alıp YouTube'a atmıştım.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu şekilde 1-2 kere oldu. Genelde kırılmalara başlıyor belli noktalardan. Sürekli aynı yerden hatta. O şekilde devam ettiğim taktirde bu hale geliyor galiba. FurMark testi yaptım herhangi bir ısı yüksekliği vs yok. 70 dereceyi geçmiyor. Başka herhangi bir sorunda gözüme çarpmadı ekran kartıyla ilgili. Sadece dikkatimi çeken FurMark testini MSAA 8X modunda başlatamadım. Yani seçebiliyorum ama test başladığında MSAA0X gözüküyor. 2 ve 4X içinde aynı şekilde. Windows, BIOS ve bütün driverlar güncel. Hepsini tek tek kontrol ettim. Grafik kartının sürücüsünü de defalarca sildim yükledim. Hatta ilk zamanlarda format dahi attım üst üste 2-3 defa. Ama bir türlü çözüm bulamadım. Sorun ekran kartında mı yoksa başka bir şey mi çözemedim. Sistem bileşenlerini aşağıda paylaşayım. Yardımcı olacak varsa çok sevinirim.

İşlemci: Ryzen5 3600.
Anakart: ASUS Prime B450M-K
RAM: Corsair Vengeance 3000 MHz 8 GB.
Ekran kartı: Zotac GTX 970 Extreme (3fanlı)
SSD: Samsung EVO 970 250GB.
PSU: 750W 80+ Gold.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı