R5 3600 sistemin performansı düşüyor

oglcnkaya

Zeptopat
Daha fazla  
RAM
2 x GSKILL 8GB Ripjaws V Siyah 3200MHz CL16 DDR4 Single Kit
SSD veya HDD modeli
KIOXIA EXCERIA 500GB NVMe M.2 SSD
Ekran kartı
GIGABYTE GeForce RTX 2060 D6 6GB GDDR
Anakart
GIGABYTE B450M S2H 3600MHz(OC) DDR4 Soket
İşlemci
AMD RYZEN 5 3600 MPK 3.6GHz 35MB Önbellek
Merhaba arkadaşlar, forumda yeniyim. 1 ay önce bir sistem topladım fakat daha 1 haftadır kullanıyorum. Ara sıra donmalar yaşıyorum aşağıda daha detaylı anlatacağım.

Sistemim

• Bilgisayar Kasası: Thermaltake H330 Tempered Glass 650W USB 3.0 ATX Mid Tower
  • Anakart: GIGABYTE B450M S2H 3600MHz(OC) DDR4 Soket AM4 M.2 HDMI DVI VGA mATX
  • İşlemci: AMD RYZEN 5 3600 MPK 3.6GHz 35MB Önbellek 6 Çekirdek AM4 7nm
  • Ekran Kartı: GIGABYTE GeForce RTX 2060 D6 6GB GDDR6 192 Bit
  • Ram: 2 x GSKILL 8GB Ripjaws V Siyah 3200MHz CL16 DDR4 Single Kit
  • SSD: KIOXIA EXCERIA 500GB NVMe M.2 SSD
  • Sıvı Soğutma: CORSAIR Hydro Serisi H45 120mm
  • 2 adet de stok fan.

Sistemi aldığım firma windows freedos olarak değilde deneme sürümü kurup yolladı ve bilgisayar geldiğinde bende lisans yükleyip orjinale çevirdim. İşin uzmanı değilim fakat biosu güncel sürüme güncelledim. MSI After burner yükledim. Sistemimde hiç O.C. yapmadım, bios ve msi after burnerı kullanmamın sebebi sistem ısısı düşükken fanları yavaşlatıp sesi azaltmaktı. Bütün sürücülerimi kontrol ettiğimde güncel gözüküyordu fakat sonra Driver Booster Pro aldım ve taradım 23 tane sürücü güncellenmemiş gözüküyordu ve güncelledim.

Şimdi sorunum şu:

Bilgisayarım oynarken veya oyunlardan sonra donuyor. Ekran gitmiyor, fanlar yavaşlıyor, cpu ve gpu normale dönüp ısı değerleri düşüyor(tahminimce). Hiç bir yere tıklayamıyorum. League of Legends oynarken donuyor ama oyun oynarken donmayıp oyun bittikten sonra lobiye dönüncede donabiliyor. Pubg veya warzone oynarkende aynılarını yaşıyorum o yüzden lol istemcisinde bir sorun olduğunu düşünmüyorum.

Şimdi ben dediğim gibi işin uzmanı değilim komple bütün sistemimi test etmek istiyorum hangi programları kullanabilirim? Bütün pcyi her şeyini taratıp sorunu öğrenmek istiyorum. Yazılımsal mı donanımsal mı öğrenmek istiyorum.

Bu arada sistemimde ısı değerleri:

İşlemci boştayken: min35-max50
İşlemci yükteyken: min50-max70

Ekran Kartı boştayken: min30-max45
Ekran Kartı yükteyken: min45-max70

Hd Tune Testi
https://megaimg.net/i/i/w2plVN.png

AIDA64 Extreme Testi
Html olarak kaydettim fakat burada nasıl paylaşacağımı bilmiyorum.

Dosya Ekleri

• Hd Tune Read.png
    Hd Tune Read.png
    43,7 KB · Görüntüleme: 20
Driver programları İlk Çağ driverlarından kuruyor elle yükleme yapılması gerek nasıl kaldırıp yükleyeceğinizi anlatırlar.

Driver booster kullanmamanız gerekiyordu. Tüm sürücülerin içinden geçmiş olabilir o yazılım.
Chipset ve ekran kartı driverini elle baştan kurun.
Ekran kartı driverini kaldırırken DDU kullanın ve tekrar deneyin.
Test programı olarak Cinebench R23 işlemci için. Ekran kartı için OCCT ve Furmark. Genel benchmark testi için 3D mark Timespy benchmark ve Stress testi öneririm.
3D mark ın stress tesi sistem kararlılığınıda test ediyor ayrıca.

Merhaba arkadaşlar, forumda yeniyim. 1 ay önce bir sistem topladım fakat daha 1 haftadır kullanıyorum. Ara sıra donmalar yaşıyorum aşağıda daha detaylı anlatacağım.

Sistemim

• Bilgisayar Kasası: Thermaltake H330 Tempered Glass 650W USB 3.0 ATX Mid Tower
  • Anakart: GIGABYTE B450M S2H 3600MHz(OC) DDR4 Soket AM4 M.2 HDMI DVI VGA mATX
  • İşlemci: AMD RYZEN 5 3600 MPK 3.6GHz 35MB Önbellek 6 Çekirdek AM4 7nm
  • Ekran Kartı: GIGABYTE GeForce RTX 2060 D6 6GB GDDR6 192 Bit
  • Ram: 2 x GSKILL 8GB Ripjaws V Siyah 3200MHz CL16 DDR4 Single Kit
  • SSD: KIOXIA EXCERIA 500GB NVMe M.2 SSD
  • Sıvı Soğutma: CORSAIR Hydro Serisi H45 120mm
  • 2 adet de stok fan.

Sistemi aldığım firma windows freedos olarak değilde deneme sürümü kurup yolladı ve bilgisayar geldiğinde bende lisans yükleyip orjinale çevirdim. İşin uzmanı değilim fakat biosu güncel sürüme güncelledim. MSI After burner yükledim. Sistemimde hiç O.C. yapmadım, bios ve msi after burnerı kullanmamın sebebi sistem ısısı düşükken fanları yavaşlatıp sesi azaltmaktı. Bütün sürücülerimi kontrol ettiğimde güncel gözüküyordu fakat sonra Driver Booster Pro aldım ve taradım 23 tane sürücü güncellenmemiş gözüküyordu ve güncelledim.

Şimdi sorunum şu:

Bilgisayarım oynarken veya oyunlardan sonra donuyor. Ekran gitmiyor, fanlar yavaşlıyor, cpu ve gpu normale dönüp ısı değerleri düşüyor(tahminimce). Hiç bir yere tıklayamıyorum. League of Legends oynarken donuyor ama oyun oynarken donmayıp oyun bittikten sonra lobiye dönüncede donabiliyor. Pubg veya warzone oynarkende aynılarını yaşıyorum o yüzden lol istemcisinde bir sorun olduğunu düşünmüyorum.

Şimdi ben dediğim gibi işin uzmanı değilim komple bütün sistemimi test etmek istiyorum hangi programları kullanabilirim? Bütün pcyi her şeyini taratıp sorunu öğrenmek istiyorum. Yazılımsal mı donanımsal mı öğrenmek istiyorum.

Bu arada sistemimde ısı değerleri:

İşlemci boştayken: min35-max50
İşlemci yükteyken: min50-max70

Ekran Kartı boştayken: min30-max45
Ekran Kartı yükteyken: min45-max70

Hd Tune Testi
https://megaimg.net/i/i/w2plVN.png

AIDA64 Extreme Testi
Html olarak kaydettim fakat burada nasıl paylaşacağımı bilmiyorum.
Siz tekrardan Windows 10'a format atıp bu sefer tüm sürücüleri kendiniz yükleyin. Üçüncü parti yazılımlar kullanmayın.

@munzay @JustRedST @Emirizmir @Süleyman Yusuf
Teşekkürler cevaplarınız için o zaman format atıp sürücüleri elle kurup tekrar deneyeceğim.

Peki Windows 10 64 bit kullanıyorum kendi sıfırlama ayarlarıyla mı sıfırlamam lazım yoksa başka bir şekilde mi?
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı