R5 3600 soğutucu tavsiyesi

Maalesef kullandığınız kasanın hava akışı yok denecek şekilde. Değil 3 fan eklemek 13 fanda ekleseniz işlemcinizin sıcaklığı 3 5 derece ancak değişecek.Bütçeniz varsa mesh panelli bir kasaya geçiş yapın ve işlemcinize h100x tarzında bir sıvı soğutma almaya çalışın.
Kasa hava akışı işlemciye nasıl etki ediyor anlamadim açıkçası ama kule tipi soğutmanin bunu engellediğini öğrendim. Kasam da 3 adet normal 3 adet egzos fanu var peki hava akışını nasıl arttırabilirim?

Peki h
Maalesef kullandığınız kasanın hava akışı yok denecek şekilde. Değil 3 fan eklemek 13 fanda ekleseniz işlemcinizin sıcaklığı 3 5 derece ancak değişecek.Bütçeniz varsa mesh panelli bir kasaya geçiş yapın ve işlemcinize h100x tarzında bir sıvı soğutma almaya çalışın.
100x modelinden baska 240mm nasil bi soğutma önerirsiniz

Kasanın ön camını söküp sıcaklık değerlerine bakmalısınız. Hava akışının işlemci sıcaklığı ile alakası kasanın içerisinden ısınan hava atılıp yerine dışarıdan soğuk hava alması ile alakalı. Yani kasada ısınan havayı işlemci soğutucusu tekrar işlemciye bastığında işlemci soğumuyor ve buda işlemcinin mevcut sıcaklığının dahada artmasına neden oluyor.

Kasanın ön camını söküp sıcaklık değerlerine bakmalısınız. Hava akışının işlemci sıcaklığı ile alakası kasanın içerisinden ısınan hava atılıp yerine dışarıdan soğuk hava alması ile alakalı. Yani kasada ısınan havayı işlemci soğutucusu tekrar işlemciye bastığında işlemci soğumuyor ve buda işlemcinin mevcut sıcaklığının dahada artmasına neden oluyor.
Anladım hocam teşekkür ederim bilgilendirmeniz için. Peki bir şey daha sorabilir miyim? Normal diyorlar ama ekran karti sapphire rx5700xt nitro plus modeli ve 75 dereceleri gördüm acaba buda mı kasa ile alakalı yoksa normal midir?

İmzamı incelerseniz sistemimi görürsünüz. Bu sistem ile en yüksek işlemcide 63 65 derece ve ekran kartında 69 70 71 derece görüyorum. Sizin sıcaklıkların ana etkeni kasanın hava akışının olmaması.

Yeni konular

Geri
Yukarı