R5 3600 ve GTX 1660S oyunda bir süre sonra FPS düşmesi oluyor

ACTIVITY`

Centipat
Sistemim 3 aylık, özellikle Rust oynarken fark ettim, orta-düşük ayarlarda ortalama 140 FPS'lerde oyunumu oynuyorum, birkaç saat sonra FPS düşmesi yaşıyorum bunu fark ettikten sonra MSI Afterburner açıp sistem performansını bir süre gözlemledim, FPS düşmesi yemeden önceki değerlerim:

Ekran kartı; sıcaklık ort. 67, kullanım %80.
İşlemci; sıcaklık ort. 65, kullanım %25.
RAM: 7-8 GB civarı RAM yiyor.

Birkaç saat sonra FPS düşmesi yemeye başladığımdaki değerler ise şöyle;

Ekran kartı; sıcaklık ort. 70 kullanım %55 (?)
İşlemci; sıcaklık 65'den drop anında 75'e çıkıp saniyelik geri iniyor, kullanım, %35.
RAM; 7-8 GB civarı.

PC sistem özelliklerim ise şöyle;

Ekran kartı: MSI GTX 1660S Gaming X.
İşlemci: Ryzen 5 3600 (stok fan)
Anakart: MSI B450M PRO M.2 Max.
RAM: G.Skill 16 GB 3600 MHz.
SSD: Kingston OCZ RC 500.
PSU: Xigmatek 650W 80Plus.

Şimdi benim anlamadığım hwpmonitör diye bir program var ayrıca onu da açıp değerleri izledim işlemcinin base hızı 3600 MHz (3.6GHz) ama işlemcinin bazı çekirdekleri oyundayken 3200 MHz civarlarına düşüyor (6 çekirdekten 3 ya da 4Ü )
Ve diğer bir anlamadığım konu FPS düşmesi yerken ekran kartı kullanım oranım düşmüş oluyor, yukarıda açıkladığım gibi%55'lere düşüyor, bir kafamdaki soru daha FPS düşmesi yerken işlemci sıcaklığı anlık 65'den 75'e çıkıp geri düşüyor sorunu çözemedim, Rust gibi bir oyunda ekran kartı kullanımım 95'lerden aşağı düşmemesi gerekiyor, sorun ne olabilir sizce?
@Recep Baltaş
@Ali Güngör
Yardımınız lazım.

Son düzenleme:
PSU yapabilir diye düşünüyorum veya işlemci çok ısınıyor kendini frenliyor.
Psu dan olup olmadığını nasıl anlayabilirim değiştirmeden, işlemci ısısı da yani şöyle söyleyim fps drop olurken anlık 75 e çıktığı olup geri düşüyor ama 75 derece bazı çekirdeklerini 3.2 ghz ye çekmesini gerektirecek bir ısı değil diye düşünüyorum

PSU'dan olup olmadığını nasıl anlayabilirim değiştirmeden, işlemci ısısı da yani şöyle söyleyim FPS düşmesi olurken anlık 75'e çıktığı olup geri düşüyor ama 75 derece bazı çekirdeklerini 3.2 GHz'ye çekmesini gerektirecek bir ısı değil diye düşünüyorum.

3600 sorunlu bir işlemci zaten büyük ihtimal o yüzden de yapıyor olabilir 3.2 GHz çalışmaması lazım normal frekansı zaten 3.6.

3600 sorunlu bir işlemci zaten büyük ihtimal o yüzden de yapıyor olabilir 3.2 GHz çalışmaması lazım normal frekansı zaten 3.6.
Msi afterburnerda sadece cpu clock kısmını açtığımda 4050 mhz (4.0ghz) hızında çalıştığınu gösteriyor, dragon centerda da aynı fakat işlemcinin tüm çekirdeklerinin clock hızına baktığımda bazı çekirdekler dediğim gibi base hızından da aşağı seviyelere inip çıkıyor, bu durumu anlayamadım, tüm çekirdeklerinin hemen hemen aynı clock hızında çalışması gerekmiyor mu
Edit: biostan işlemci cbp kapattım frekansı 3600 e sabitledim test ettim işlemci frekansı 3600 den aşağı hiç düşmedi, işlemcide sorun yok, ama sorun hala devam ediyor sadece rustta oluyor fps drop yiyorum o esnada ekran kartı kullanımım %55-60 lardan %40 lara düşüyor, zaten ekran kartı tam performansta çalışmıyor onuda anlamış değilim normalde %90 larda olması lazım neyse teste devam ediyorum bilgisi olan paylaşırsa sevinirim.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı