R5 3600 ve GTX 1660S sisteme 3000 TL soğutucu önerisi

harmuratoraman

Centipat
Daha fazla  
Sistemim GTX 1660 Super çift fanlı ve Ryzen 5 3600 işlemcili. Temizliğini yapmama rağmen çok ısınıyorlar. Kasam Gametech GT-001 6 fanlı ama ekran kartım 70'in ve işlemcim de asla 90'ın altına düşmüyor.

Sistemi alalı 7 8 ay oldu. İşlemcinin termal macununu değiştireceğim ama yine de bir soğutucuya ihtiyacım olduğunu düşündüm. Acaba sıvı soğutma sadece işlemciye mi etkili yoksa ekran kartına da etkisi var mı? Bütçem 3000 lira civarı ve sadece soğutma sistemi istiyorum. Sıvı soğutmanın sadece işlemciye mi etkili olduğunu merak ediyorum. Teşekkür ederim şimdiden.

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle ekran kartı marka model belirtin lütfen. İşlemcide stock soğutucu mu var?
Evet sıvı soğutucu sadece işlemciye doğrudan etki eder. Erkan kartına edeceği etki konumlandırmasına bağlı olarak en fazla 1-2° olur.
Kasanında önü temperli camla kapalı yani hava akışı konusunda vasat buda sıcaklıkları olumsuz etkileyecektir.

O çöp kasada 12 fan olsa da ısınmaya devam eder. Yanlış bilinen bir konu fan sayısı arttıkça serinlik olacağıdır, o fanlar sirkülasyon için var vantilatör görevi görmek için değil. 3+1 sonrası fark bile yaratmıyor. O bütçeye ikisini bir arada alsan daha iyi.

Öncelikle ekran kartı marka model belirtin lütfen. İşlemcide stock soğutucu mu var?
Evet sıvı soğutucu sadece işlemciye doğrudan etki eder. Erkan kartına edeceği etki konumlandırmasına bağlı olarak en fazla 1-2° olur.
Kasanında önü temperli camla kapalı yani hava akışı konusunda vasat buda sıcaklıkları olumsuz etkileyecektir.
Ekran kartım MSI Gaming X 1660 Super. Sıvı soğutma hakkında verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim. Ekran kartımı soğutmak için extra yapabileceğim bi şey var mı?

Ekran kartım MSI Gaming X 1660 Super. Sıvı soğutma hakkında verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim. Ekran kartımı soğutmak için extra yapabileceğim bi şey var mı?
Evet kasa değiştirmek.
Veya kasanın önünü mesh hale getirebilirsin el işciliğin iyise. Başka bir şey yapamazsın.
Ha ekran kartı soğutucuları satılıyor ama hem uyumlu olanı bulmak zor hem de masraflı ve uğraştırıcı.
Zaten kartının soğutması iyi kasa değiştirsen hem işlemci sıcaklığın hem de ekran kartı sıcaklığın düşecektir.

O çöp kasada 12 fan olsa da ısınmaya devam eder. Yanlış bilinen bir konu fan sayısı arttıkça serinlik olacağıdır, o fanlar sirkülasyon için var vantilatör görevi görmek için değil. 3+1 sonrası fark bile yaratmıyor. O bütçeye ikisini bir arada alsan daha iyi.

Kasa için söylediğiniz şeyler için teşekkür ederim çok bi bilgim yoktu bu kasa hakkında yenisini almayı düşünücem sanırım. Sıvı soğutma önerisi için de ayrıca teşekkür ederim. Bu sıvı soğutucunun etkisini derece olarak ne kadar görürüm tahminen?

Kasa için söylediğiniz şeyler için teşekkür ederim çok bi bilgim yoktu bu kasa hakkında yenisini almayı düşünücem sanırım. Sıvı soğutma önerisi için de ayrıca teşekkür ederim. Bu sıvı soğutucunun etkisini derece olarak ne kadar görürüm tahminen?

Bayağı görürsün 240mm sıvı soğutma 3600'ün rahatça altından kalkar, kule tipi bile iş görecektir. Misal ben bu soğutucuyu 3300X ile kullanıyorum 65 derece ve altında kalıyor tüm oyunlarda.

Kasayı güzel sirkülasyon sağlayan kaliteli bir modele geçirince kalan donanımı soğutmak zor olmuyor. Bu iki kasaya da bakabilirsin hepsi kalitelilerdir.

Yeni konular

Geri
Yukarı