R5 3600 ve RTX 2060 sistemde Forza Horizon 5 bulanık görüntü sorunu

İşletim sistemi
Windows 11

piapkr

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar RTX 2060 ve R5 3600 sistemim var.
Dün akşam oyunun Premium sürümü ile erken erişim sağladım. Ultra ayarlarda ortalama 76 FPS alıyorum fakat ekran bazen bulanık oluyor. Bir süre sonra daha sık olmaya başlıyor. Acaba oyun yeni olduğu için mi böyle bir bug var yoksa ekran kartına yeni driver mi gelecek bilmiyorum. Sizce neden kaynaklı olabilir?

Örnek resim.

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2021-11-05 at 00.22.03.jpeg
    WhatsApp Image 2021-11-05 at 00.22.03.jpeg
    104,4 KB · Görüntüleme: 534
Dün akşam oyunun Premium sürümü ile erken erişim sağladım. Ultra ayarlarda ortalama 76 FPS alıyorum fakat ekran bazen bulanık oluyor. Bir süre sonra daha sık olmaya başlıyor. Acaba oyun yeni olduğu için mi böyle bir bug var yoksa ekran kartına yeni driver mi gelecek bilmiyorum. Sizce neden kaynaklı olabilir?

Örnek resim.

Bende 3500X ve RTX 2060 var aynı sorunu yaşıyorum Game Pass üzerinden aldım. Çözünürlük anlık olarak düşürüp arttıran ayarı kapattım Motion blur kapalı HDR ayarına dokunamıyorum zaten monitör desteklemediği için. Kısaca ne yaptıysam olmadı dün yükledim sabah sildim şimdi tekrar yüklüyorum oyunu. Çok can sıkıcı bir sorun. Bir an önce düzeltilmesi lazım.

Örnek resim.
Usta biraz araştırdım güncelleme gelene kadar problemin çözümü şu şekilde:
İlk önce nvidia denetim masasından 3d ayarların yönetilmesi kısmına geliyorsun. DSR düzgünlük %17 yap,sana kalmış bu ayar aslında düşük değer daha net bir görüntü olmasını sağlıyor önerilen %15 ile %25 arası.Daha sonra Dsr çarpanlar kısmından tüm kutucuklara tik koy. Doku süzme kalitesi var onun altında onu da yüksek kalite seçip kaydedip çık. Sonra oyuna gir video kısmından çözünürlüğü 4k yap daha sona altındaki çözünürlük değiştirme var onu ultra kalite yap. Grafik ayarlarına gelip grafik ayarlarını yüksek yap. Oyunda bu bulanıklık sorunu devam ediyor fakat cam gibi görüntüyü yakalayabiliyorsun. Bulanıklık sadece ufak tefek yerlerde belli oluyor ama rahatsız edici değil. Mesela fps göstergesi açıksa o yazı bulanık olup düzeliyor yine eskisi gibi. Ama rahat rahat oynayabilirsin. Oyunda fps daha iyi oluyor bu arada normalden daha stabil.

Son düzenleme:
Bende 3500X ve RTX 2060 var aynı sorunu yaşıyorum Game Pass üzerinden aldım. Çözünürlük anlık olarak düşürüp arttıran ayarı kapattım Motion blur kapalı HDR ayarına dokunamıyorum zaten monitör desteklemediği için. Kısaca ne yaptıysam olmadı dün yükledim sabah sildim şimdi tekrar yüklüyorum oyunu. Çok can sıkıcı bir sorun. Bir an önce düzeltilmesi lazım.

Usta biraz araştırdım güncelleme gelene kadar problemin çözümü şu şekilde:
İlk önce NVIDIA Denetim Masası'ndan 3D ayarların yönetilmesi kısmına geliyorsun. DSR düzgünlük %17 yap, sana kalmış bu ayar aslında düşük değer daha net bir görüntü olmasını sağlıyor önerilen %15 ile %25 arası. Daha sonra DSR çarpanlar kısmından tüm kutucuklara tik koy. Doku süzme kalitesi var onun altında onu da yüksek kalite seçip kaydedip çık. Sonra oyuna gir video kısmından çözünürlüğü 4K yap daha sona altındaki çözünürlük değiştirme var onu Ultra kalite yap. Grafik ayarlarına gelip grafik ayarlarını yüksek yap. Oyunda bu bulanıklık sorunu devam ediyor fakat cam gibi görüntüyü yakalayabiliyorsun. Bulanıklık sadece ufak tefek yerlerde belli oluyor ama rahatsız edici değil. Mesela FPS göstergesi açıksa o yazı bulanık olup düzeliyor yine eskisi gibi. Ama rahat rahat oynayabilirsin. Oyunda FPS daha iyi oluyor bu arada normalden daha stabil.

Hocam oyunu sildim yükledim ve güncelledim yine aynı sorun devam ediyor. Yalnız sizin en son dediklerinizi yapmadım henüz. Siz bu yöntemle çözebildiniz mi sorunu? Ben de yapayım mı aynı işlemleri?
Ayrıca monitörüm 4K değil. Yine de aynı ayarları mı yapayım anlamadım.

Hocam oyunu sildim yükledim ve güncelledim yine aynı sorun devam ediyor. Yalnız sizin en son dediklerinizi yapmadım henüz. Siz bu yöntemle çözebildiniz mi sorunu? Ben de yapayım mı aynı işlemleri?
Hocam yeni güncellemede sorunu çözmedi hala devam ediyor. Tek fark eskisi gibi sık sık düzelip bozulmuyor. Ama hala rahatsız edici düzeyde. Ben anlattığım yöntemle kullanıyorum. En azından oyunu oynanabilir kılıyor yine. Sanırım nvidia ile alakalı bu durum ve hala güncelleme vermediler forza için.
Hocam benimde monitörüm 4k değil zaten o ayarlar sayesinde oyuna girince çözünürlüğü 3840x2160 yapabiliyorsun ama dediğim gibi çözünürlük değiştirme ultra kalite olacak grafik ayarları da yüksek yapacaksın. Ama maalesef oyun tilt etti beni ,sildim ben oyunu bir düzeltmediler şu sorunu 1 ay oldu.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı