R5 3600 ve RTX 3060 darboğaz yapar mı?

ProofRookie

Decapat
Daha fazla  
Arkadaşlar öncelikle ben daha önce sistem toplamadım bu işlerden pek anlamıyorum ama son 2 aydır araştırma yapıyorum ve haziran sonu temmuz gibi bilgisayar toplayacağım aklımda aşağıdaki bilgisayar var fakat darboğaz olma sıkıntısı varmış bütçem 15.000 ama esnetilebilir size sorum darboğaz olur mu?

Monitör: https://www.hepsiburada.com/aoc-c24...ved-monitor-p-HBV00000NORXI?magaza=Techburada

Arkadaşlar öncelikle ben daha önce sistem toplamadım bu işlerden pek anlamıyorum ama son 2 aydır araştırma yapıyorum ve haziran sonu temmuz gibi bilgisayar toplayacağım aklımda aşağıdaki bilgisayar var fakat darboğaz olma sıkıntısı varmış bütçem 15.000 ama esnetilebilir size sorum darboğaz olur mu?

Monitör: https://www.hepsiburada.com/aoc-c24...ved-monitor-p-HBV00000NORXI?magaza=Techburada

R5 3600 darboğaz yapsa bile çok az yapar bence önemsenecek bir değer olduğunu sanmıyorum. Ben şahsen R5 3500X kullanıyorum RTX 3060 ile beraber 6 thread olduğundan dolayı bir tık daha fazla darboğaz yapıyor fakat overclock ile bir tık daha azalttım sayılır.

R5 3600 darboğaz yapsa bile çok az yapar bence önemsenecek bir değer olduğunu sanmıyorum. Ben şahsen R5 3500X kullanıyorum RTX 3060 ile beraber 6 thread olduğundan dolayı bir tık daha fazla darboğaz yapıyor fakat overclock ile bir tık daha azalttım sayılır.

Ben genellikle GTA V, CS:GO, Valorant gibi oyunlarda kullanacağım darboğaz olmasını istemiyorum siz oynarken bir sıkıntı yaşıyor musunuz yani darboğaz olunca ne oluyor aydınlatırsanız sevinirim.

Ben genellikle GTA V, CS:GO, Valorant gibi oyunlarda kullanacağım darboğaz olmasını istemiyorum siz oynarken bir sıkıntı yaşıyor musunuz yani darboğaz olunca ne oluyor aydınlatırsanız sevinirim.

Açıkçası bazı oyunlarda gözledim işlemcime overclock yapmadan önce ekran kartı kullanımım %99'dan çat diye %90 ve altına düşebiliyordu, buna bağlı olarak FPS düşmesi yaşıyordum bazı oyunlarda, sonrasında işlemcime bazı programlardan yardım alarak 4.2 GHz'e sabitledim ve gerçekten gözle görülür bir etkisi oldu şu anda en azından oynadığım oyunlarda maksimum %2'lik falan darboğaz oluyor.

Açıkçası bazı oyunlarda gözledim işlemcime overclock yapmadan önce ekran kartı kullanımım %99'dan çat diye %90 ve altına düşebiliyordu, buna bağlı olarak FPS düşmesi yaşıyordum bazı oyunlarda, sonrasında işlemcime bazı programlardan yardım alarak 4.2 GHz'e sabitledim ve gerçekten gözle görülür bir etkisi oldu şu anda en azından oynadığım oyunlarda maksimum %2'lik falan darboğaz oluyor.

Yani kısacası R5 3600 aşağı yukarı RTX 3060'ı besleyecek bir işlemci eğer sıkıntı yaşarsanız overclock ile benim yaptığım gibi bir müddet çözebilirsiniz.

R5-3600 güçlü bir işlemci, RTX 3060 ile genel olarak yüksek frekanslı çift kanal belleklerle sorun olacağını sanmam, işlemciye abartılı yüklenen oynayacağınız oyunlarda da grafik ayarlarına ince ayar verdiğiniz sürece de darboğazın d'si kalmaz, bu noktada çoğu kullanıcıya zaten sınırlı ayarlarla bağlı kalmalarını önermiyorum, atıyorum 1080p limitinde bağlı kalınmış ve darboğazla karşı karşıya gelinmişse direkt olarak hazır ön ayarlar yerine performansı mahvetmeyecek şekilde GPU'ya hafiften yük vermeyi deneyin. Örneğin, atıyorum res.scale'i hafif artırıp gölge, ışıklandırma, doku kalitesi vb gibi ayarlardan azar azar kısmak çoğu zaman darboğaz durumunda kalan bileşenlerde oyununa göre maksimum performansı ve kaliteyi koruyacak şekilde işlemci darboğazını önleyebiliyor. Dediğim gibi bu gibi durumlar söz konusu olacak olsa bile hazır presetlerle bağlı kalmayın, çoğu donanım aslında sandığınızdan daha yüksek verimle çalışabiliyor, yeter ki ayar vermesini bilin.

Geri
Yukarı