R5 3600 ve RTX 3060 sistemde GPU kullanımı %70'i geçmiyor

Zyveritsu

Decapat
Daha fazla  
Öncelikle sistemim RTX 3060 12 GB, Ryzen 5 3600, 16 GB RAM. Elden Ring, God of War gibi oyunlarda önerilen sistem gereksinimlerine sahip olmama rağmen FPS bayağı bir düşük. İnternette benimle aynı sisteme sahip testleri izlediğimde o kişilerin ekran kartı kullanımının %90-100 civarında olduğunu görüyorum. Belirttiğim oyunların ağır olduğunun farkındayım fakat o kişiler bu kadar iyi değerler alırken aynı sisteme sahip olan ben neden aynı değerleri alamıyorum bilmiyorum, yardımcı olabilir misiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Gayet iyi. Tüm çekirdekleri 4 GHz'ye boostlayabiliyor. Yani değerlerde bir sorun yok sıcaklığın yüksek olması dışında. Soğutucu değiştirirsen sıcaklığın düşer ama GPU'kullanımına etkisi olacağını sanmıyorum. Kısacası sisteminde de bir sorun yok. Her işlemci/anakart/ekran kartı/ram performansı farklıdır birebir aynı olsalar da.

DISM rehber ile Windows kaynaklı bir sorun olmadığından emin olabilirsin.

Zamanım var diyorsan BIOS güncelleme rehberini takip ederek BIOS'unu güncelle. (Güncelledikten sonra BIOS ayarların sıfırlanır, yani XMP/DOCP ayarını tekrar açmayı unutma RAM'lerini maximum hıza almak için)

AMD support buradan Auto-detect sürücü güncelleme aracını çalıştırıp sistemini güncelle.

DDU rehber ile ekran kartı sürücünü kaldırıp NVIDIA'nın sitesinden tekrar güncel sürücüyü yükle.

Bunları sırayla yapmayı deneyebilirsin.
Yarın boş zamanım olduğunda hepsini yapmayı deneyeceğim. Hepsini yapmak tahmini kaç saat sürer?

Yarın boş zamanım olduğunda hepsini yapmayı deneyeceğim. Hepsini yapmak tahmini kaç saat sürer?
Ayrıca oyunu aynı sahnede yaklaşık 10-15 dakika beklettikten sonra tekrar baktığımda cpu sıcaklığını 93 derece gösterdiğini gördüm ve oyunu hemen kapattım. Cpu fanının bilgisayarıma sığıp sığmayacağını nereden anlayabilirim?

Son düzenleme:
Yazıyordur tabii. Kutusu ya da faturası varsa orda da yazar. Fotoğrafını atarsan da iyi olur. Belki bildiğim bir kasadır.
Merhaba. Kusura bakmayın daha yeni bilgisayarı açabildim. Kasanın modelini öğrendim arkasında yazıyormuş.
IMG_2696.jpg

Geri
Yukarı