R5 3600 ve RX 5500 XT 4 GB sistem alınır mı?

WattMan ile alakalı diğer arkadaş yarım yamalak bilgi atmış ortaya kafanı karıştırmış. Bu hata ekran kartı sürücüsü çöktüğünde ortaya çıkar. Buna bozuk RAM'den tut, kalitesiz güç kaynağına, ekran kartının kendisine kadar çok geniş bir yelpaze neden olabilir? Şu anda elektrik kesilsin ilk açılışta WattMan ayarları geri yüklenir misal.

Ben 8500 TL'ye bu sistemi alırdım, WattMan FurMark'ta çıkacak diye bir kaide yok. Hangi sistemi alırsan al AIDA64, FurMark testi gibi sistemin tamamen yükse stabilitesini koruduğunu gösterecek testleri yaptırarak al. Format attıysa attı geri yüklesin zor değil.

Hocam FurMark AIDA64 başka yapmam gereken test var mıdır?

Wattman ile alakalı diğer arkadaş yarım yamalak bilgi atmış ortaya kafanı karıştırmış. Bu hata ekran kartı sürücüsü çöktüğünde ortaya çıkar. Buna bozuk RAM'den tut, kalitesiz güç kaynağına, ekran kartının kendisine kadar çok geniş bir yelpaze neden olabilir. Şu anda elektrik kesilsin ilk açılışta Wattman ayarları geri yüklenir misal.

Ben 8500 TL'ye bu sistemi alırdım, Wattman Furmark'ta çıkacak diye bir kaide yok. Hangi sistemi alırsan al AIDA64, Furmark testi gibi sistemin tamamen yükse stabilitesini koruduğunu gösterecek testleri yaptırarak al. Format attıysa attı geri yüklesin zor değil.

Sorunun ne kaynaklı olduğundan emin miydin peki? Belki bozuk işletim sistemi sebep oluyordu, belki dandik güç kaynağı. Wattman nedir, ne değildir nasıl işler ne kadar bilgin var merak ediyorum. Belli bir birikiminiz, bilginiz varsa ona göre yönlendirin üyeleri "wattman oluyormuş, kaynımda da çıktı" şeklinde bilgiler yardımcı olmaz.
3 sene rx570 kullandım ne kadar arkadaşım varsa amd kullanan hepsinde wattman oluyodu .1 tanesi illalah edip 1200 lirayı çöpe atmıştı zamanında mhz düşürse bile oyun oynayamıyodu.
Amd kartlar nvidiaya göre sorunlu.sadece temkinli olsun diye yazdım boşuna atar yapıyosun.Arkadaşımın kartı kafasına göre ayni oyunda bazen 125 watt bazen 140 watt cekiyodu.
Bende çok canımı sıkmadığı için takmadim wattmana.Arkadasa kesinlikle alma falanda demddim sadece dikkat et dedim .

Hocam FurMark AIDA64 başka yapmam gereken test var mıdır?

Furmark ekran kartının sıcaklık, GPU ve VRAM yüklenmesi, stabilite ve dolaylı yoldan güç kaynağını da test eder. AIDA64 ise daha genel kapsamlı bir testtir. Normalde yapılması gereken çok test olur ama standart ev kullanıcısı bilemez ve uğraştırır.

Ekran kartımız Furmark'ı 10 dakika, kalan sistem de AIDA64'ü 10 dakika geçiyorsa büyük bir sorun yoktur. 15 ay garantisi varmış dediğine göre hiç kasmana gerek yok. Fatura tarihine tekrar bakarsın emin olmak için. Daha ince ve detaylı testleri sen sistemi aldığında da yaparız.

@Eternal FİRE RX 500 serisi, 400 serisinden devşirme bir seriydi çok fazla sürücü aldılar ve 2017 üretilen x model ile 2019'da üretilen aynı modelin frekansları bile olabiliyordu. Çektikleri voltaj da aynı şekilde. Şanssız modellere denk gelenlerin sorunu %90 ekran kartı kaynaklıydı doğru, biliyorum hepsini. Keza RX 5000 serisinde Navi 10 mimarili RX 5700 ve ondan devşirme 5700 XT ile 5600 XT de benzer sorundan nasibini aldı. Navi 14 mimarisi ise RX 6000 serisine en yakın mimari o yüzden oradaki kaos bu tarafta yok. Şu anda 5500 XT kullanıyorum her günüm ayrı sorun diyen birisi varsa ya kartı bozuktur ya da hatalı güç kaynağı, RAM gibi henüz bilmediği bir sorundan etkileniyordur.

Son düzenleme:
FurMark ekran kartının sıcaklık, GPU ve VRAM yüklenmesi, stabilite ve dolaylı yoldan güç kaynağını da test eder. AIDA64 ise daha genel kapsamlı bir testtir. Normalde yapılması gereken çok test olur ama standart ev kullanıcısı bilemez ve uğraştırır.

Ekran kartımız FurMark'ı 10 dakika, kalan sistem de AIDA64'ü 10 dakika geçiyorsa büyük bir sorun yoktur. 15 ay garantisi varmış dediğine göre hiç kasmana gerek yok. Fatura tarihine tekrar bakarsın emin olmak için. Daha ince ve detaylı testleri sen sistemi aldığında da yaparız.

@Eternal FİRE RX 500 serisi, 400 serisinden devşirme bir seriydi çok fazla sürücü aldılar ve 2017 üretilen X model ile 2019'da üretilen aynı modelin frekansları bile olabiliyordu. Çektikleri voltaj da aynı şekilde. Şanssız modellere denk gelenlerin sorunu %90 ekran kartı kaynaklıydı doğru, biliyorum hepsini. Keza RX 5000 serisinde navi 10 mimarili RX 5700 ve ondan devşirme 5700 XT ile 5600 XT de benzer sorundan nasibini aldı. Navi 14 mimarisi ise RX 6000 serisine en yakın mimari o yüzden oradaki kaos bu tarafta yok. Şu anda 5500 XT kullanıyorum her günüm ayrı sorun diyen birisi varsa ya kartı bozuktur ya da hatalı güç kaynağı, RAM gibi henüz bilmediği bir sorundan etkileniyordur.

Çok teşekkür ederim hocam eksik olma aldığım zaman tekrar bu konu üzerinden dönüş yapacağım size bir saat içinde gideceğim.

Furmark ekran kartının sıcaklık, GPU ve VRAM yüklenmesi, stabilite ve dolaylı yoldan güç kaynağını da test eder. AIDA64 ise daha genel kapsamlı bir testtir. Normalde yapılması gereken çok test olur ama standart ev kullanıcısı bilemez ve uğraştırır.

Ekran kartımız Furmark'ı 10 dakika, kalan sistem de AIDA64'ü 10 dakika geçiyorsa büyük bir sorun yoktur. 15 ay garantisi varmış dediğine göre hiç kasmana gerek yok. Fatura tarihine tekrar bakarsın emin olmak için. Daha ince ve detaylı testleri sen sistemi aldığında da yaparız.

@Eternal FİRE RX 500 serisi, 400 serisinden devşirme bir seriydi çok fazla sürücü aldılar ve 2017 üretilen x model ile 2019'da üretilen aynı modelin frekansları bile olabiliyordu. Çektikleri voltaj da aynı şekilde. Şanssız modellere denk gelenlerin sorunu %90 ekran kartı kaynaklıydı doğru, biliyorum hepsini. Keza RX 5000 serisinde Navi 10 mimarili RX 5700 ve ondan devşirme 5700 XT ile 5600 XT de benzer sorundan nasibini aldı. Navi 14 mimarisi ise RX 6000 serisine en yakın mimari o yüzden oradaki kaos bu tarafta yok. Şu anda 5500 XT kullanıyorum her günüm ayrı sorun diyen birisi varsa ya kartı bozuktur ya da hatalı güç kaynağı, RAM gibi henüz bilmediği bir sorundan etkileniyordur.
Hocam zaten siz daha iyi biliyosunuzdur teknik detayları ben sadece arkadaşımda gördüğümü yazdım.Rx6000 serisinde wattman sorunu kusursuza yakın olmasına bile onda bile kronik sorun yaşayanlar olabiliyor.Ama belki dediğiniz gibi belkide 1 kere bile wattman hatası almayadabilir.

Hocam zaten siz daha iyi biliyorsunuzdur teknik detayları ben sadece arkadaşımda gördüğümü yazdım.Rx6000 serisinde wattman sorunu kusursuza yakın olmasına bile onda bile kronik sorun yaşayanlar olabiliyor. Ama belki dediğiniz gibi belki de 1 kere bile wattman hatası almayadabilir.

Bu arada siyah ekran hatasından bahsetmiştin, bu eğer tüm sistemin fanlarının son hız dönüp yeniden başlattığı değil de anlık gidip gelme ise aynısını 1 ay boyunca yaşadım. Bulana kadar canım çıkmıştı meğer kullandığım HDMI kablosunun bir ucu sıkıntılıymış ve masa her oynadığında bu temassızlıktan gidip geliyormuş. 50 TL'lik kablo yüzünden ekran kartı, güç kaynağı, monitör her parçayı potansiyel suçlu olmuştu. Bu tarz durumlarda HDMI kablosunun uçlarının yerini değiştirip denemekte de fayda var.

Çok teşekkür ederim hocam eksik olma aldığım zaman tekrar bu konu üzerinden dönüş yapacağım size bir saat içinde gideceğim.

Büyük ihtimalle elden alacaksın, satıcı gel test et falan derse de yapabilirsin sonra kucaklayıp evine getirirsin. Böyle bir durum yoksa satıcı yapsın. Burada en iyi kısım fiyatın iyi ve garantisinin olması. 1 ay garantisi bile kalmış olsaydı tüm sistemi test edip rahatsız olunan bir durum olursa servisin kapısı çalınırdı Örneğin Memtest86 neredeyse yarım gün süren bir RAM sağlık testidir. Bu tarz testleri sen aldıktan sonra yaparsın. Şu anlık Furmark ve AIDA64'ü geçiyorsa kap gitsin.

Bu arada siyah ekran hatasından bahsetmiştin, bu eğer tüm sistemin fanlarının son hız dönüp yeniden başlattığı değil de anlık gidip gelme ise aynısını 1 ay boyunca yaşadım. Bulana kadar canım çıkmıştı meğer kullandığım HDMI kablosunun bir ucu sıkıntılıymış ve masa her oynadığında bu temassızlıktan gidip geliyormuş. 50 TL'lik kablo yüzünden ekran kartı, güç kaynağı, monitör her parçayı potansiyel suçlu olmuştu. Bu tarz durumlarda HDMI kablosunun uçlarının yerini değiştirip denemekte de fayda var.

Büyük ihtimalle elden alacaksın, satıcı gel test et falan derse de yapabilirsin sonra kucaklayıp evine getirirsin. Böyle bir durum yoksa satıcı yapsın. Burada en iyi kısım fiyatın iyi ve garantisinin olması. 1 ay garantisi bile kalmış olsaydı tüm sistemi test edip rahatsız olunan bir durum olursa servisin kapısı çalınırdı örneğin Memtest86 neredeyse yarım gün süren bir RAM sağlık testidir. Bu tarz testleri sen aldıktan sonra yaparsın. Şu anlık FurMark ve AIDA64'ü geçiyorsa kap gitsin.

Hocam geldim test yapmaya başladım sonuçları atacağım.

Dosya Ekleri

• IMG_20220227_194827.jpg
    IMG_20220227_194827.jpg
    126,4 KB · Görüntüleme: 22

Geri
Yukarı