Çözüldü R5 3600 ve RX 5500 XT sistemde FPS drop sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Daha fazla  
Arkadaşlar 4-5 ay önce yeni bir bilgisayar topladım. Ancak bu sıralar çok fazla FPS kaybı yaşıyorum. (Aynı zamanda GPU sıcaklığı bilgisayar boş olduğu zamanlarda bile 70 derecenin üstünde.) Örneğin CS:GO'da yaklaşık 300 FPS alıyordum ancak son üç haftadan beri 50 FPS'i geçemiyorum. Bunun dışında War Thunder, Bus Simulator 18, Call of Duty: Modern Warfare oyunlarında da aynısı oluyor. Bilgisayarımı kapatıp dinlerdikten sonra açtığımda düzeliyor ancak bu çok sinirimi bozuyor. Ne yapabilirim? Aşağıya sistem özelliklerini bırakıyorum:
CPU: AMD Ryzen 5 3600
GPU: Asus RX 5500 XT
RAM: Kingston HyperX 16 GB DDR4-2666 DDR4 RAM
Anakart: Asus Prime B450M-K
Teşekkürler...

Çözüm
Peki dosya indirdiğim herhangi bir yerden virüs bulaştığı için sıcaklık değeri artmış olabilir mi?

Eğer bilgisayar boştayken işlemci, RAM gibi parçaların değerleri yüksek ise evet bulaşmıştır. Yani sen PC'yi hiç kullanmadığın zaman mesela 16 GB RAM'in %60'ı kullanımda diyelim virüs olma ihtimali çok yüksek. Hemen karsperky indirip tam tarama yap.
Boş olduğu zamanlarda bile 70 derecenin üstünde

Bu belirttiğin sıcaklık çok fazla. Sistemin ısındığından dolayı FPS düşüşü yaşıyor olman çok normal. Yeni sistem toplamışsın fakat kasa hava akışın ve soğutucu fanların yetersiz kalıyordur. Sistem özelliklerin gayet iyi. Hangi kasayı kullanıyorsun?

Bu belirttiğin sıcaklık çok fazla. Sistemin ısındığından dolayı FPS düşüşü yaşıyor olman çok normal. Yeni sistem toplamışsın fakat kasa hava akışın ve soğutucu fanların yetersiz kalıyordur. Sistem özelliklerin gayet iyi. Hangi kasayı kullanıyorsun?
Vento VG04FE kasasını kullanıyorum.

Vento VG04FE kasasını kullanıyorum.

Kullandığın kasanın hava akışı iyi değil. Önerilmiyor. Ek olarak işlemci ve ekran kartının macun değişimi yapılıp mı verildi. Kötü macun kullanılmış olabilir. Boşta 70 derece olamaz çünkü.

Kullandığın kasanın hava akışı iyi değil. Önerilmiyor. Ek olarak işlemci ve ekran kartının macun değişimi yapılıp.

Babamın tanıdığı bir bilgisayar tamircisinden aldım. O yüzden kaliteli olmayabilir. Zaten başka sorunlar da vardı. Demek istediğim: İşçiliği pek iyi değil.

Babamın tanıdığı bir bilgisayar tamircisinden aldım. O yüzden kaliteli olmayabilir. Zaten başka sorunlar da vardı. Demek istediğim: İşçiliği pek iyi değil.

Siz olayı çözmüşsünüz zaten. Montaj sırasında eksiklikleri ve hataları olduğu belli. Çünkü parçaların güzel. Bunu çözmenin en iyi yolu. Düzgün bir bilgisayarcıya götürüp en baştan toplatmak hatta kasayı daha iyi bir mesh kasayla değiştirmek. Tabi bunlar biraz maliyet. Ama sistemin için değer.

Siz olayı çözmüşsünüz zaten. Montaj sırasında eksiklikleri ve hataları olduğu belli. Çünkü parçaların güzel. Bunu çözmenin en iyi yolu. Düzgün bir bilgisayarcıya götürüp en baştan toplatmak hatta kasayı daha iyi bir mesh kasayla değiştirmek. Tabi bunlar biraz maliyet. Ama sistemin için değer.
Belki birkaç aya düzenleme yapabilirim. Her şey için teşekkürler.

Peki dosya indirdiğim herhangi bir yerden virüs bulaştığı için sıcaklık değeri artmış olabilir mi?

Eğer bilgisayar boştayken işlemci, RAM gibi parçaların değerleri yüksek ise evet bulaşmıştır. Yani sen PC'yi hiç kullanmadığın zaman mesela 16 GB RAM'in %60'ı kullanımda diyelim virüs olma ihtimali çok yüksek. Hemen karsperky indirip tam tarama yap.

Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı