R5 3600 ve RX 5700 XT tam performans alamama sorunu

Batuk94

Centipat
Merhaba arkadaşlar öncelikle bilgisayarımın özelliklerini yazayım;

- Işlemci: AMD Ryzen 5 3600.
- Ekran kartı: Sapphire Radeon RX 5700 XT Nitro+
- RAM: 16 GB Dual Channel Corsair Vengeance RGB Pro.
- Anakart: MSI X570 GAMING Edge Wi-Fi.
- PSU: Corsair TX650M.
- HDD: Seagate 3.5" 2 TB Barrcuda.
- Monitör: ASUS VX238 - 1080P - 1ms.

Evet sistemim bu şekilde fena olmayan bir sistemim var ancak oyunlarda nedense istediğim performansı alamadığım hissine kapılıyorum tabii hissimin içi boş değil. Mesela AC Odyssey oynarken Ultra ayarlarda oyun 41 FPS'lere kadar düşebiliyor zaman zaman. Radeon yazılımının performans sekmesinden GPU kullanım değerlerine bakıyorum hiç stabil değiller. Değerler %99 ve %40 arasındaki oranlarda devamlı bir dalga içerisinde oluyor. GPU kullanımı düşünce sahne fpsminde belirgin bir şekilde düştüğünü gözlemledim. Aynı değer örnek olsun diye CS:GO oyununda da oluyor. Ekran kartımı FurMark gibi stress testlerine tabii tutunca GPU kullanım oranım sabit bir şekilde %99-98 arası gidip geliyor. Aynı sistemli başka oyuncuların çektiği videolara baktığımda aramızdaki FPS farkları dağlar kadar oluyor ve stabiller benimki gibi inip çıkıp takılmalar oluşturmuyorlar. Velhasıl kelam bu konularda bilgili abilerim ablalarım yaşıtlarım kardeşlerim hiç fark etmez fikirlerinizi söylerseniz bana destek olursanız çok sevinirim, atladığım anlatmadığım bir bilgi görürseniz lütfen isteğin her türlü bilgiyi atmaya sizinle paylaşmaya hazırım.

Teşekkürler.
Arkadaşlar yok mu fikri olan? Benzer konulara baktım ancak bu dalgalanma ile ilgili bir konu bulamadım.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı