R5 3600 vs R5 2600X

Bu yazdıklarım işlemciler OC yapmadan kaç GHz?
10400F'i ben kötü bilirdim 2.9 GHz gereğinden düşük değil mi RTX 2060'a yetecek bir işlemci değil bence (yayın açacağım bir de).

RTX 2060'a yeter. Yayın açacaksanız 3600 daha iyi bir seçim.

RTX 2060'a yeter. Yayın açacaksanız 3600 daha iyi bir seçim.

Peki 10400 gerçekten iyi mi herkes iyi diyor fakat 2.90 GHz çok düşük geliyor diğerlerine göre lütfen neden iyi dediklerine dair beni aydınlatır mısın?

Mesela bir insan bana render yapmayacak ve oyun oynayacaksan (sadece oyun) 2600X daha iyi dedi. 10400'ü de önerdi.

Peki 10400 gerçekten iyi mi herkes iyi diyor fakat 2.90 GHz çok düşük geliyor diğerlerine göre lütfen neden iyi dediklerine dair beni aydınlatır mısın?

Mesela bir insan bana render yapmayacak ve oyun oynayacaksan (sadece oyun) 2600X daha iyi dedi. 10400'ü de önerdi.

GHz ile güç ölçülmez.

O insanı boğazlamak lazım. 10400 iyi ama 3600 daha mantıklı.

Neye göre peki yani Ryzen 3600 her konuda 10400den önde bir işlemci mi?

Hayır oyun konusunda 10400F bir tık daha iyi ama size pek yansımayacak.

10400F artıları-eksileri:

+Tek çekirdek olarak bir tık daha performanslı ama yansımayacak son kullanıcıya.
+Biraz daha ucuza gelecek.
+Ek bir soğutmaya ihtiyaç duymayacak.

-OC asla yapamayacaksınız.
-Yeni işlemci almak için anakart değiştirmek zorundasınız ve yeni alacağınız anakart çok pahalı olacak.
-RAM frekans desteği çok düşük.
-PCIe 4.0 desteği yok.

R5 3600 artıları-eksileri:

+OC olabiliyor.
+3600 MHz RAM ile 10400F performansına eşitleniyor hatta bazı yerlerde geçiyor.
+Anakart değiştirmeden kat ve kat daha güçlü işlemciler takabilirsiniz.
+PCIe 4.0 destekliyor.
+RAM desteği daha yüksek.
+Çoklu çekirdek performansı daha iyi.

-Biraz daha pahalı.
-Ek soğutucu alınması gerekecek ama bu sayede OC yapabileceksiniz yani pek eksi denemez.

Hamza çok soru sordun biluyor

Hayır oyun konusunda 10400F bir tık daha iyi ama size pek yansımayacak.

10400F artıları-eksileri:

+Tek çekirdek olarak bir tık daha performanslı ama yansımayacak son kullanıcıya.
+Biraz daha ucuza gelecek.
+Ek bir soğutmaya ihtiyaç duymayacak.

-OC asla yapamayacaksınız.
-Yeni işlemci almak için anakart değiştirmek zorundasınız ve yeni alacağınız anakart çok pahalı olacak.
-RAM frekans desteği çok düşük.
-PCI-e 4.0 desteği yok.

R5 3600 artıları-eksileri:

+OC olabiliyor.
+3600 MHz RAM ile 10400F performansına eşitleniyor hatta bazı yerlerde geçiyor.
+Anakart değiştirmeden kat ve kat daha güçlü işlemciler takabilirsiniz.
+PCI-e 4.0 destekliyor.
+RAM desteği daha yüksek.
+Çoklu çekirdek performansı daha iyi.

-Biraz daha pahalı.
-Ek soğutucu alınması gerekecek ama bu sayede OC yapabileceksiniz yani pek eksi denemez.

Hamza çok soru sordum biliyorum ama kusura bakma. Böyle iyi bilen birini görünce bırakasım gelmiyor :).

Peki ya Ryzen 3600 (30 gün sonra alacağım) elime geçince (yanında RTX 2060 Dual OC 6 GB var) işlemcinin kendine OC öneriyor musunuz?

Hamza çok soru sordun biluyor.

Hamza çok soru sordum biliyorum ama kusura bakma. Böyle iyi bilen birini görünce bırakasım gelmiyor :).

Peki ya Ryzen 3600 (30 gün sonra alacağım) elime geçince (yanında RTX 2060 Dual OC 6 GB var) işlemcinin kendine OC öneriyor musunuz?

Önemli değil sorabilirsiniz burası sonuçta bunun için var. OC yapmanızı öneririm. Ama onun için bir tane soğutucu almalısınız. Bu en çok önerilen soğutuculardan birisi:

Burada OC için konu açın, biz yardım ederiz. Düzgün yapılan OC asla ömür kısaltmaz.

Yeni konular

Geri
Yukarı