R5 3600 yerine işlemci tavsiyesi

Alaxel

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Ryzen 5 3600.
ASUS TUF B450 Pro.
RX 6600 XT.
24 GB RAM 3000MHz.

Sistemimden memnundum sonra hogwarts legecy sistem gereksinimlerinde önerilen ayarlarda gördüm benim işlemciyi istiyor.
Kendi kendime dedim ki işlemci önerilen ayarlara düşmüş değiştirmek lazım 3 seçenek var önümde.

1. Ryzen 5 5600X = favori işlemcimdir ama 3600 ile çok farkları yok gibime geliyor fiyatı 3500TL civarı.
2. Ryzen 7 5800x3D = harika bir performansı var ama çok pahalı 8000TL civarı alabilirim.
3. Ryzen 5 7600X = performansına diyecek yok fiyatı 5400 TL civarı benim için çok iyi hem almışken güncel teknoloji alıyorum ama Anakart'ı, RAM'ı ve soğutucu değişikliğiyle bana 13000 TL'ye denk geliyor.

Karasızım nedeniyle birlikte cevabınızı yazarsanız sevinrim.

Ryzen 5 3600.
ASUS TUF B450 Pro.
RX 6600 XT.
24 GB RAM 3000MHz.

Sistemimden memnundum sonra hogwarts legecy sistem gereksinimlerinde önerilen ayarlarda gördüm benim işlemciyi istiyor.
Kendi kendime dedim ki işlemci önerilen ayarlara düşmüş değiştirmek lazım 3 seçenek var önümde.

1. Ryzen 5 5600X = favori işlemcimdir ama 3600 ile çok farkları yok gibime geliyor fiyatı 3500TL civarı.
2. Ryzen 7 5800x3D = harika bir performansı var ama çok pahalı 8000TL civarı alabilirim.
3. Ryzen 5 7600X = performansına diyecek yok fiyatı 5400 TL civarı benim için çok iyi hem almışken güncel teknoloji alıyorum ama Anakart'ı, RAM'ı ve soğutucu değişikliğiyle bana 13000 TL'ye denk geliyor.

Karasızım nedeniyle birlikte cevabınızı yazarsanız sevinrim.
5800X3D de alsanız 5600X de alsanız ölü sokete yatırım yapmış olacaksınız,bence bütçe elveriyorsa en mantıklısı 7600X.

Asus'un saçma sapan web sitesi sebebiyle anakart R5 7600X işlemciyi destekliyor mu diye bakamadım ama benim Gigabyte AB-350 Gaming 3 destekliyorsa o da destekliyordur diye tahmin ediyorum, anakart değiştirmeye gerek olmadan R5 7600X'e geçmek en temizi gibi görünüyor.
Edit: Benim anakart desteklemiyormuş 5600X ile karıştırdım.

Bence soğutunuz var ise en mantıklı seçim 5800X3D'dir, RAM seçiminiz oyun performansını etkilemekte artan parayla elinizde ki RAM'leri çıkartım 16x2 veya 8x2 yapın oyunda daha stabil sonuçlar alacaksınız. Tercihen G.Skill Neo 3600 MHz CL 16 almanız tavsiyemdir.

Buradaki teste 4+4 8 GB bile 8+4 12 GB'dan daha iyi performans verdiğini görebilirsiniz. Yaptığın ram seçimi oyuna yönelik stabil bir seçim değil anca render odaklı olur.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

5800X3D de alsanız 5600X de alsanız ölü sokete yatırım yapmış olacaksınız,bence bütçe elveriyorsa en mantıklısı 7600X.

Bence TR şartlarında ekonomin her gün kötüye gittiği bir dönemde ölü yatırım diye bir şey yok TR sektöründe özellikle 5800X3D gibi bir işlemcide. Değeri stoklar azaldıkça daha çok aranan bir işlemci olacak kendisi.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Asus'un saçma sapan web sitesi sebebiyle anakart R5 7600X işlemciyi destekliyor mu diye bakamadım ama benim Gigabyte AB-350 Gaming 3 destekliyorsa o da destekliyordur diye tahmin ediyorum, anakart değiştirmeye gerek olmadan R5 7600X'e geçmek en temizi gibi görünüyor.
Edit: Benim anakart desteklemiyormuş 5600X ile karıştırdım.

Öyle bir şey mümkün değil :D AM4 işlemciyi AM5'e / AM5 işlemciyi AM4'e takamazsınız. :D

Yapacağın en iyi şey elindekini satıp üzerine 1000 lira kadar ekleyerek 5600 almak. Daha fazlası bu sistem için ölü yatırım olur. Ya da bütçe varsa tüm sistemi satıp AM5 7600X sistem toplamak.

Ölü soket mi? Şahsen iş yerinde Core 2 Duo E8400 kullanıyorum. Pegatron bir anakart da buldum, 8GB ram çekiyor. Muhasebe, excel vs. işlerine ve Youtube'da volta atmaya paşa paşa yetiyor. 15 yıllık sistem yani. DDR3 parça yedekliyorum hala insanlar DDR4'e bile geçmedi tam anlamıyla. Windows XP yeni bitti falan. Burası Türkiye, uyan! :D

Ölü soket mi? Şahsen iş yerinde Core 2 Duo E8400 kullanıyorum. Muhasebe, Excel vs. işlerine ve YouTube'da Volta atmaya paşa paşa yetiyor. 15 yıllık sistem yani. DDR3 parça yedekliyorum hala insanlar DDR4'e bile geçmedi tam anlamıyla. Windows XP yeni bitti falan. Burası Türkiye, uyan! :D

Ölü soket, yani artık kendisi için işlemci üretilmeyen, güncelleme imkanı sunulmayan soket. Artık AM4 işlemci üretilmeyecek. İstersen 30 yıllık sistem kullan işini görüyorsa sorun yok. Ama ölü sokettir sonuçta yatırım yapmaya değmez.

Ölü soket, yani artık kendisi için işlemci üretilmeyen, güncelleme imkanı sunulmayan soket. Artık AM4 işlemci üretilmeyecek. İstersen 30 yıllık sistem kullan işini görüyorsa sorun yok. Ama ölü sokettir sonuçta yatırım yapmaya değmez.
İşimi görecekse yatırım yapmaya da değer yükseltme anlamında zira diğer türlü daha fazla masraf çıkaracak. Ekonomik olan seçenek belli yani tartışmaya açık değil pek.

Geri
Yukarı