R5 3600 yükte 85 derece

• Konuyu başlatan Vuen
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 10
  • Görüntüleme 1B
Termal macun değişimi yapın. Soğutucunuzu düzgün bir şekilde montajladığınızdan emin misiniz? Sanırım sıvı soğutmanız varmış. BIOS'dan Core performance Boost'u kapatıp sıcaklık değerlerinize bir göz atın.
Montajda bir sorun olduğunu düşünmüyorum, hep bu şekildeydi. Ne olduysa bios güncellemesinden sonra oldu.
CPB açtığınızda ani olarak voltaj arttığından ani sıcaklık artışları ve yüksek sıcaklıklar normaldir. CPB kapatın ve ardından CTR testi yapın. Oradaki silikon kalitesine göre de Ryzen Master üzerinden manuel OC yapın. Ben şu an OC ile 4.2GHz'de 57 derecede kullanıyorum PF240 (sıvı soğutma) ile...
Ryzen Master ile biraz uğraştım. Anlamadığım için çok da fazla kurcalamadım. 4.2GHz 1.2v denedim, sıcaklık değerleri Aida64 testleri ile 20-25 dakika sonunda 75-80 dereceydi.
CPB açtığınızda ani olarak voltaj arttığından ani sıcaklık artışları ve yüksek sıcaklıklar normaldir. CPB kapatın ve ardından CTR testi yapın. Oradaki silikon kalitesine göre de Ryzen Master üzerinden manuel OC yapın. Ben şu an OC ile 4.2GHz'de 57 derecede kullanıyorum PF240 (sıvı soğutma) ile...
CTR testi için sadece CPB kapatmam yeterli mi, yoksa başka ayar yapmam gerekiyor mu?
CTR test sonuçları.
@EQUARIA Hocam 1250mV 4.2GHz sabitledim. Prime95 testinde 75 derece normal mi?
Yarım saatlik Prime95 test sonucu 83 derece.

Dosya Ekleri

• diagn.png
    diagn.png
    133,9 KB · Görüntüleme: 24
Son düzenleme:

Geri
Yukarı