R5 2600 boşta 72, yükte 85 derece

Vahab

Centipat
Daha fazla  
Sistem özellikleri:
  • İşlemci: AMD Ryzen 5 2600.
  • Ekran kartı: ASUS RX580 4 GB.
  • RAM: XPG 8 GB DDR4 (2 tane)
  • Anakart: MSI B450M Pro- M.2 Max
Bu zamana kadar bir problem yaşamıyordum ancak son zamanlarda işlemcimden dolayı ısınma problemleri yaşamaya başladım.
NZXT CAM ile kontrol ettiğimde işlemcimin; boşta 60-72 derece, çalışır halde olduğunda ise 80-85 arası olduğunu fark ettim.
Testleri Ryzen Master ile yaptığımda da aynı sonucu aldım fakat hiçbir şekilde sorunumu çözemedim.
Yaptığım tek şey yakın zamanda termal macun değişikliği oldu ancak ondan öncesinde ise sürekli "CPU overheating" hatası alıyordum.
Yardımınızı bekliyorum, bu zamanda işlemciye para vermek istemiyorum.
Şimdiden yardım edenlere teşekkürler.

Dosya Ekleri

• resim_2023-08-09_195014467.png
    resim_2023-08-09_195014467.png
    64,2 KB · Görüntüleme: 12
Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemciyi sürekli kullanan bir şey mi var windowsta yoksa biosta da mı yüksek sıcaklık görünüyor eğer biosta da yüksekse soğutucu ile ilgili sorun vardır belki tam oturmamıştır yerine ama windows başladığında yüksekse arka planda çalışan uygulamaları kontrol edebilirsin olmazsa formatla temiz kurulum yapıp dene bir de

İşlemciyi sürekli kullanan bir şey mi var windowsta yoksa biosta da mı yüksek sıcaklık görünüyor eğer biosta da yüksekse soğutucu ile ilgili sorun vardır belki tam oturmamıştır yerine ama windows başladığında yüksekse arka planda çalışan uygulamaları kontrol edebilirsin olmazsa formatla temiz kurulum yapıp dene bir de
BIOS'tan kontrol ettiğimde 54 dereceye kadar düştüğünü gördüm ancak hala aynı problem devam etmekte.
İşlemci soğutucusunu hatasız taktığıma eminim.

İstersen güç seçeneklerinde plan ayarlarından işlemci ile ilgili seçenekte en yüksek diye bir yer vardı orada %100 olan değeri 95e çekip bir miktar düşürebilirsin ama benim tavsiyem format ile temiz kurulum yapman yönünde sürücüleri de Windows update ile kurup bulamadıklarını da donanım kimliklerinden Googleda aratarak kurun driver booster gibi programlar kullanmayın bir de AMD sitesinden chipset sürücüsünü de kurmayı unutmayın formattan sonra sorunlar olabiliyor çünkü

İstersen güç seçeneklerinde plan ayarlarından işlemci ile ilgili seçenekte en yüksek diye bir yer vardı orada %100 olan değeri 95e çekip bir miktar düşürebilirsin ama benim tavsiyem format ile temiz kurulum yapman yönünde sürücüleri de Windows update ile kurup bulamadıklarını da donanım kimliklerinden Googleda aratarak kurun driver booster gibi programlar kullanmayın bir de AMD sitesinden chipset sürücüsünü de kurmayı unutmayın formattan sonra sorunlar olabiliyor çünkü
Dediklerinizi deneyip tekrar yazacağım.

Dediklerinizi deneyip tekrar yazacağım.
Denedim ancak hala bir düşüş göremedim, ne yapmalıyım bilemiyorum.

Biraz geç güncelliyorum ancak sorunum güç ayarlarından %95'e çektikten sonra düzeldi teşekkür ederim!

Son düzenleme:

Geri
Yukarı