R5 3600 yükte 92 derece oluyor

Dyvanx

Hectopat
Arkadaşlar sistemin kendini resetlemesiyle alakalı bir konu açmıştım. Sebebi işlemci sıcaklık değeri. İşlemci ilk aldığımda ısınma sorunu olduğunu biliyordum ve Artics Freezer 34 almıştım lakin bilgisayarcı takamadı. Sebebininse iki tane yatak gibi bir şeyin uymadığını söyledi, sonra bende bunun hakkında bir konu açtım, sağ olsun bir arkadaş o yataklar olmadan takıldığını söyledi. Bende takmaya karar verdim lakin o ay 3 aylığına şehir dışına çıkmıştım ve eve geldikten 2 ay sonra sıcaklık değeri yapayım dedim şok oldum. İlk aylarda boşta 44 derece yükte 82 derece gibi değerler olan işlemci, şu an boşta 50-55 derece %65-70 yükte 92 dereceleri görüyor. Sizce ne yapmalıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar sistemin kendini resetlemesiyle alakalı bir konu açmıştım. Sebebi işlemci sıcaklık değeri. İşlemci ilk aldığımda ısınma sorunu olduğunu biliyordum ve Artics Freezer 34 almıştım lakin bilgisayarcı takamadı. Sebebininse iki tane yatak gibi bir şeyin uymadığını söyledi, sonra bende bunun hakkında bir konu açtım, sağ olsun bir arkadaş o yataklar olmadan takıldığını söyledi. Bende takmaya karar verdim lakin o ay 3 aylığına şehir dışına çıkmıştım ve eve geldikten 2 ay sonra sıcaklık değeri yapayım dedim şok oldum. İlk aylarda boşta 44 derece yükte 82 derece gibi değerler olan işlemci, şu an boşta 50-55 derece %65-70 yükte 92 dereceleri görüyor. Sizce ne yapmalıyım?
82 derece de hiç iyi bir sıcaklık değil ki. Benim Ryzen 5 5600X işlemcim, IDCooling SE234 soğutucuya sahibim ayni segment seviyesinde olmaları lazım ve ben %100 yük altında 71 derecenin üstüne çıkmıyor. Hadi beni boşverin normalde de o kadar ısınmaması lazım, ya muhtmelen tam olarak takamadınız. Fakat kasanızın kirliliği, kasanızın hava sirkülasyonu da kötü olabilir. Fakat son 2 sebepin yine de bu soğutucuya 92-82 derece gibi bir etki yaratacağını düşünmüyorum, dediğim gibi bence takamadınız tam olarak.

Termal macun yenileyip, soğutcunun düzgün takıldığına emin olun, eğer uv yapabiliyorsanız performanstan düşmeden 10 derece düşürebilirsiniz, uv bilginiz yoksa windows güç ayarlarını düşürmeyi deneyin ghz düşürdüğü için sıcaklıkta düşecektir, eğer oyunda böyle bir sorun yapıyorsa fps sabitleyebilirsin.

Arkadaşlar şu an Artics Freezer takılı değil. Normal fanda iyi takılı olması lazım. Bugün Artics Freezer 34'ü takacağım sanırım ya da satıp daha iyi bir soğutucu alacağım. (bunun içinde öneri yaparsanız sevinirim edit:Fanı 400 TL ye aldım baya hatta önce bilgisayarı toplamadan önce aldım. Şuan 1000 TL satmak mantıklı mı? ) işlemcim maksimum 92 gördü normalde 86-88 derece duruyor. Kasam çok kirliymiş temizliğini yapacağım. Odam çok sıcak ondan dolayı da oluyor olabilir. Kasam MSI MAG Forge 100R ortalama bir hava sirkülasyonu var.

82 derece de hiç iyi bir sıcaklık değil ki. Benim Ryzen 5 5600X işlemcim, ıdcooling SE234 soğutucuya sahibim ayni segment seviyesinde olmaları lazım ve ben %100 yük altında 71 derecenin üstüne çıkmıyor. Hadi beni boş verin normalde de o kadar ısınmaması lazım, ya muhtmelen tam olarak takamadınız. Fakat kasanızın kirliliği, kasanızın hava sirkülasyonu da kötü olabilir. Fakat son 2 sebepin yine de bu soğutucuya 92-82 derece gibi bir etki yaratacağını düşünmüyorum, dediğim gibi bence takamadınız tam olarak.

Dediğim gibi hocam orada bir yanlış anlaşılma olmuş. Artics Freezer takılı değil şu anda tatile filan gittim takmamıştım. Edit:(Yanlış anlaşılma için özür dilerim benim hatam cümlenin devamını yazmamışım)

Daha bilgili bir PC'ciye götürün. Hem temizliği yapılır hem soğutucu montajı.

Sanırım bilgisayarcıya götürüp taktıracağım. Çok tozlanmış kasam onun temizliğini iyi birine yaptırmak istiyorum.

Termal macun yenileyip, soğutcunun düzgün takıldığına emin olun, eğer UV yapabiliyorsanız performanstan düşmeden 10 derece düşürebilirsiniz, UV bilginiz yoksa Windows güç ayarlarını düşürmeyi deneyin GHz düşürdüğü için sıcaklıkta düşecektir, eğer oyunda böyle bir sorun yapıyorsa FPS sabitleyebilirsin.

UV bilgim yok hocam.

Farklı bir soğutucu deneyin.

Artics Freezer'ı deneyeceğim.

Son düzenleme:
Dediğim gibi hocam orada bir yanlış anlaşılma olmuş. Artics Freezer takılı değil şu anda tatile filan gittim takmamıştım. Edit:(yanlış anlaşılma için özür dilerim benim hatam cümlenin devamını yazmamışım)

Hmm anladım, stok soğutucysa ve kasanız kirli vb ise 80 küsur görmesi normal gibi duruyor. Yani tabii ki normal değil ama anladınız siz beni ;). Artics Freezer'ı takarsanız ve kasanızı temizleyip, üstüne birde fanı takarken termal macun yenilerseniz. Isınma problemi kalmaz gibi düşünmekteyim.

Hmm anladım, stok soğutucysa ve kasanız kirli vb ise 80 küsur görmesi normal gibi duruyor. Yani tabii ki normal değil ama anladınız siz beni ;). Artics Freezer'ı takarsanız ve kasanızı temizleyip, üstüne bir de fanı takarken termal macun yenilerseniz. Isınma problemi kalmaz gibi düşünmekteyim.

Anladım hocam yedek Corsair'in termal macunu var ya onu ya da Artics freezer'ın içinden çıkanı süreceğim. Bir de şey soracaktım size Artics Freezer 34 (Duo olmayan) iyi mi testlere baktım. Benim gibi 87-88 derece alan bir adam var Artics Freezer Duo takıyor 58 derecelere düşüyor. Duo ile arasında çok fark var mı bu modelin? Bir de satıp daha iyi bir model alabilir miyim? (lakin paket kısmı açıldığı için muhtemelen 700-800 TL gibi bir fiyata satabilirim.) Cevabınız için teşekkür ederim.

Yani uğraşırım derseniz satabilirsiniz. Bildiğim kadarıyla şu an kullandığım IDCooling SE234 modeli, Arctic Freezer 34 Duo'dan daha iyi soğutuyor ve akakçe'den 891 TL gibi bir fiyata alabilirsiniz ve ilerde 1 fan daha ekleyebilirsiniz bu IDCooling SE234 adlı soğutucuya.

Şahsen ben gayet memnunum. İşlemcim Ryzen 5 5600X.

Soğutucu da problem yok. Sorun senin doğru şekilde takamamış veyahut doğru şekilde macun uygulayamamış olmanda.

Nitekim soğutucuyu değiştirince de aynı takamamazlığa devam edersen sıcaklıklar yine yüksek olacak.

Yeni konular

Geri
Yukarı